A dubai csoki képével vagy a videókkal már mindenki találkozott, aki nem egy kő alatt él. Kívülről egy hagyományos táblás csokoládé, a tölteléke azonban ragacsos-szaftos és varázslatosan zöld színű.
Mi kivártunk a dubai csoki üdvözlésével, hiszen a TikTok-trendek olykor olyan hirtelen jönnek és mennek, hogy hiába a több tízmilliós kattintások, gyakran meg sem legyint bennünket egy-egy online térből elszabadult őrület.
Magyar édességként tarolt például az az epres-csokis krémsajtos, olívaolajas tészta, amivel rendes magyar ember az életben soha nem találkozott, mégis milliószámra gyűjtötte be a lájkokat a „Hungarian pasta trick”. 2023 nyarán, a kánikulában imádtuk a fagyasztás után olvadó barackforgácsokat, és azt sem bántuk meg, amikor lefagyasztott palacsintatésztából sütöttünk ki minipalacsintákat. Persze nem csak édességekre vannak ráállva a tiktokerek, és nem is csak a receptekre.
Elsőre meghökkentő, de okos trükkök sorát is megtanulhatjuk a sokat kárhoztatott platformról. TikTokon tanultunk meg például csirkemellet reszelni, bizony! Ki gondolta volna, hogy tömegek tartanak majd izgalmasnak egy fokhagyma-hámozási módszert, pedig sokan azóta is alkalmazzuk főzéskor.
A cipó belsejében gyújtott (látszólag) gyertya olvadó viasza is egy remek gasztrogeg volt, zöldfűszerekkel – petrezselyemmel, snidlinggel, kakukkfűvel, rozmaringgal és kaporral – ízesített, kidermesztett vaj alkotta a gyertya testét a koszorúszerűen köré fonódó kenyérben. Egyszóval, nem csak eszetlenségekre alkalmas a TikTok (és Insta és Facebook Reels és a többiek), a lakberendezéstől a háztartási trükkökön át a receptekig sok ötletet meríhetünk a közösségi platformokról.
A közösségi média felületein zajló instant sikerek persze csalókák, hiszen ezek az őrületek a leggyakrabban maradnak a virtuális térben, csak begyűjtik a lájkokat, kitermelik a megosztásokat, és már jöhet is a következő hullám. A néhány hónapja felpörgött dubai csoki azonban kitört a hashtagek univerzumából, és az ünnepek közeledtével nagyon úgy tűnik, hogy még a karácsonyfák alá is bekéredzkedik, sőt, ha így folytatja, nyáron még fagylaltként is nyalhatjuk.
De mi is tulajdonképpen a dubai csoki?
A dubai csoki nem csak egy fantázianév, hanem történetesen valóban egy dubai csokoládé. Mégpedig egyetlen gyártó konkrét terméke. A dubai székhelyű Fix Dessert Chocolatier neve annyit tesz, hogy „freakin incredible ‘xperience”, rövidítve Fix. Vagyis „átkozottul hihetetlen élmény”, hogy a szalonképes fordítást használjuk.
A Can’t Get Knafeh of It nevű csokiszeletük a dubai csoki eredetije, ami most is kapható, íme. A gyártóhoz hasonlóan ez is egy szójáték, ami körülbelül annyit tesz, hogy sosem elég belőle. Nomen est omen, a világ jelenleg tényleg nem tud betelni ezzel a finomsággal.
Olyannyira presztízskérdés kerekedett belőle, hogy ilyen feliratokkal árulják már Magyarországon is a kilónként 73 ezer forintos árat meghaladó édességet. Igazi, tisztességes dubai árazás. „Eredeti Dubai csokoládé – Figyelem! Ez a termék eredeti Dubai csokoládé, nem Magyarországon készült, nem egy közeli országban, hanem Dubaiban.”
Knafeh és táblás csoki
Az alapötlet egy fúzió, a táblás csokoládé és egy közel-keleti édesség, a knafeh szerelemgyereke. A csokoládéborítás egy klasszikus táblás csokit formáz, bár amióta mindenki ezen pörög, született már dubai csokigolyó, bonbon, csokiszelet, sütemény, torta, sőt immár szaloncukor is.
A csokoládéborítás alatt rejtekezik a lényeg, ami megmagyarázza az egyszerre ínycsiklandó és első blikkre talán picit talán bizarr benyomást keltő tölteléket. A dubai csoki belseje ugyanis szemkápráztatóan élénk zöld (ami nem ételfesték: helló, pisztácia). A textúrája viszont „szaftos”, puha, ragacsos és szálas.
A csoki eltörésével ugyanis szövetszerűen, szálasan törik a szuperzöld belső,
ami nem más, mint a kataifi tészta. Ezt a közel-keleti élelmiszerüzletekben kadayif néven találjátok meg, angol átítással ugyanis így néz ki a csomagolásokon a felirat. Ez az arab knafeh, avagy a török künefe nevű édesség egyik alapanyaga. Hadd beszéljünk haza: leginkább a magyar cérnametéltre emlékeztet ez a mi metéltünknél is sokkal vékonyabb, szálas tészta, ami a Közel-keleten egy igen kedvelt édesség-alap.
Az ötletadó knafeh desszertet a kataifi tésztán kívül még pisztáciakrém és tahini, azaz szezámpaszta, vaj és minimális só alkotja. A töltelék krémes, mégis masszív, önmagában is van tartása, a kalóriatartalmát pedig ne is firtassuk. A szezámpaszta önmagában is egy kalóriaboom, de ettől lesz mámorítóan krémes.
Bár nagyjából minden közel-keleti édességre igaz, hogy inkább ne nézd az energiatartalmukat. Bővelkednek olajos magvakban, tésztában, mézben és cukorszirupokban.
Két nem is olyan titkos összetevő: Dubai és az élénkzöld szín
Dubai népszerűsége a csúcson, nem is lehetsz ma már nagymenő (jelentsen ez bármit is), ha nem jártál és persze posztoltál magadról a sivatagi országból. Az elképesztő luxus és herdálás hazája turistamágnes, a dubai csoki-mániában pedig biztosan közrejátszik az is, hogy szerepel a nevében a Dubai szó.
Szintén nem elhanyagolható elem a pazar zöld szín. A pisztácia egyébként is a csúcson van: ha szeretnéd egy fagyizó minőségét tesztelni, kérj csak ki egy gombóc/kenet pisztáciát, hogy igazi, jó alapanyagból dolgoznak-e.
Míg fagyiként inkább pasztellszínű, krémként élénkebb a pisztácia. Az édesség- és egészségipar márpedig újabban imádja ezt a szuperzöld színt. A matcha divatja is, valljuk be, nagyrészt a szokatlan, izgalmas, Insta-kompatibilis színnek köszönhető, és csak másodsorban a porított japán zöldtea egészségre gyakorolt kiváló hatásainak.
A dubai csoki pisztácia-tölteléke még élénkebb színű, mint egy matchás sütemény. És dekadensen ragacsos is mindehhez.
Lindt dubai csoki, szaloncukor és bejlgi: itt kaphatod
Egymás után csapnak le az édességgyártók, üzletláncok és a cukrászdák is a dubai csoki trendre. Már a legendás svájci gyár, a Lindt is piacra dobta a maga dubai csokiját, a boltok közül igazán résen pedig a Lidl volt. Ők összeszedték a csokihoz szükséges alapanyagokat, és komplett csomagban árulják őket az otthoni elkészítéshez. Ügyes!
Épp úgy jött ki a lépés, hogy a fellángolás idején közeleg a karácsony, így még szaloncukor és bejgli is készül belőle, már amennyire egy töltött csokoládé áthangolható bejglire.
Ha nem megvásárolnád, hanem saját maga elkészítenéd, íme a Nosalty dubai csoki receptje! Könnyítés benne, hogy ha nem keresnéd fel a legközelebbi arab/török boltot, a recept a kataifi tésztát a sokkal több helyen beszerezhető ázsiai élelmiszerrel, üvegtésztával helyettesíti.