„A mérgező családi dinamika miatt olyan szerepekbe ragadhatunk, amit soha nem akartunk volna magunknak választani: béketeremtő, bűnbak, drámakirálynő, vagy az, akitől elvárják, hogy mindenki más érzéseit elnyelje” – írja dr. Maggie Kang életvezetési tanácsadó. A szakember szerint a családok hajlamosak jól bevált mintákat követni, amelyek kiszámítható és gyakran fájdalmas csapdába ejthetnek minket az ünnepi együttlét alatt is. Kang négy lépést írt le, amellyel kiléphetünk ezekből a családi játszmákból.
1. Ismerd fel, hogy te vagy a saját történeted rendezője!
Az egyik nagy fegyver a mérgező családi játszmák ellen, ha érzelmi távolságot teremtesz a helyzettől. Úgy ülj a családtagokkal egy asztalnál, mintha kívülről néznél egy színdarabot. „A kutatások azt mutatják, hogy ha kívülállóként figyeljük az interakciókat, az csökkenti az érzelmi reakciókészséget, és lehetővé teszi a reflektív feldolgozást” – írja a Kang.
Bár lehet, hogy nem tudod átírni minden családtag szövegét, de megválaszthatod, hogyan tekints rájuk. Képzeld magad egy színdarab rendezőjének, aki eldönti, hogyan reagáljon a karaktere, és milyen szerepet szeretne játszani. Ahelyett, hogy a régi mintákhoz ragaszkodnál, állj meg egy pillanatra, és döntsd el a következőket:
- Ki akarsz lenni ebben az interakcióban?
- Mi lesz a te narratívád ebben az ünnepi időszakban?
- Hogyan akarod érezni magad az este végén?
2. Legyél narrátor!
Amikor az érzelmek elszabadulnak, könnyű belesodródni a drámába. A kutatások azt mutatják, hogy a narratív szerep segít csökkenteni a negatív érzelmeket. Képzeld el, hogy megfigyeled a jelenetet, mint egy író, aki krónikát ír egy történetről. Például ahelyett, hogy arra gondolnál, hogy „Miért kritizál mindig az anyukám?”, próbáld meg harmadik személyben elmesélni a helyzetet:
Itt van anya, amint belekezd a lánya döntéseinek kritizálásába, de ezúttal a lánya azt vette észre, hogy az anya szavai inkább a saját bizonytalanságát tükrözik, és nem a lányáról szólnak.
3. Írd újra a forgatókönyvet!
Ha már megvan az új perspektíva, elkezdheted megváltoztatni a történetet. Ez nem jelenti azt, hogy átformálod mások viselkedését, de megváltoztathatod, ahogyan részt veszel benne. Ha bizonyos beszélgetések mindig konfliktushoz vezetnek, tereld el a témát, vagy szállj ki a beszélgetésből. Egy határozott, de kedves „Beszéljünk valami másról” pont megfelelő lehet. Ahelyett, hogy elkezdenél vitázni, maradj nyugodt, és mentsd ki magad a beszélgetés alól: a minta megtörése nagyon erőteljes lépés lehet. Tudd, hogy nem vagy kiszolgáltatva mások cselekedeteinek, te döntesz a saját reakcióidról és arról, hogy kilépsz-e a helyzetből.
4. Erősítsd meg a pozitív érzést magadban!
„Az ünnepek arra is lehetőséget adhatnak, hogy megerősítsd magad. Bár a mérgező dinamikák a múltban alakíthatták a szerepedet a családon belül, de nem kell, hogy meghatározzák a jelenedet” – írja a szakember.
Tedd fel magadnak a következő kérdéseket:
- Mit értékelek a legjobban az ünnepekben?
- Hogyan tudok örömteli pillanatokat teremteni, még a kihívások közepette is?
- Milyen új hagyományokat tudok kialakítani magam vagy a családom számára?
A családi dinamikában nem a győzelmet kell keresni, vagy azt, hogy hogyan lehet megváltoztatni másokat, hanem inkább arról szól egy-egy ilyen konfliktus, hogy kedvesen és határozottan kiállj magadért.