nlc.hu
Életmód
Egészség hídja összefogás

Egészség hídja összefogás

Idén ötödször jelzi a rózsaszín Lánchíd, hogy a mellrák legyõzhetõ

Az egyesületté alakult Összefogás 2006. október 8-án Egészségnapot szervez a mellrák ellenes küzdelem jegyében











Programok


11.00  Supernova Majorette Csoport
11.30 Lakner Bácsi Színháza
12.00  Kuckó bábcsoport
12.30  Ritmikus sportgimnasztika bemutató
13.00  Téli – nyári laboda Szalóki Ágival
13.30  Kövi Szabolcs fuvolaművész
14.00  Zoltán Erika és az Erika C. Dance School
14.30  Szinetár Dóra és Lőrinczné Táborfi Júlia dietetikus beszélgetnek a teljesértékű         táplálkozásról
14.45  Combo gitártrió
15.00  Róka Szabolcs mesélő
16.00  Kovács András Péter humorista
16.15  Megasztárok: Pál Tamás, Schmitt Vera, Kandech Evelin és Hoffmann Mónika
17.00  közös torna Monspart Saroltával, Kovács Katalinnal és más híres sportolókkal
17.15  Szeretni bolondulásig – nosztalgiasanzonok
17.30  Magyar Légierő Zenekar
18.00  Séta  a rózsaszín fénnyel kivilágított Lánchídon
19.00  Lilu konferálása mellett fellép Tóth Vera, Tóth Gabi, Gáspár Laci, Fiesta, Roy & Ádám, Crystal, Groovehouse, BELLS, Dorina, Pflum Orsolya
21.00  Magyar Tudományos Akadémián francia kortárs ütőskoncertre kerül sor (Percussions De Lyon) 

Az egész évben folyó programok csúcspontjaként az Egészség Hídja Összefogás október 8-án, idén már ötödik éve – most először egész napos – tájékoztató és szórakoztató rendezvényt tart a nagyközönség számára a Lánchíd pesti hídfőjénél, a Magyar Tudományos Akadémia előtti Roosevelt téren, mialatt a mellrákkal kapcsolatos tudományos eredményeket szimpóziumon tekintik át a szakemberek. Az Összefogás a nap záróakkordjaként este 18.00-kor minden egészség iránt elkötelezett érdeklődőt sétára hív az összefogás jelképeként erre az estére rózsaszínre kivilágított Lánchíd pesti hídfőjéhez, amelyet az immár szokásos koncert követ neves előadók részvételével. Az 2001-ben életre hívott kezdeményezés célja az, hogy felhívja a társadalom figyelmét a mellrák elleni védekezés jelentőségére, az egészséges életmódra és országos mozgósító programokkal minél több nőt vegyen rá a mellrák korai felismerését lehetővé tevő szűrővizsgálatokon való részvételre, és így életeket mentsen meg. 2006-ban, a létrehozását követő ötödik évében az Egészség Hídja Összefogás egyesületté alakult, hogy még hatékonyabban foghassa össze a mellrák elleni küzdelemben résztvevő politikai, üzleti és civil szervezetek munkáját.
A mellrák kockázatának csökkentése és az egészségtudatosság növelése az egész társadalom, mindannyiunk közös érdeke. Ma Magyarországon a nőket a rosszindulatú daganatos megbetegedések közül legnagyobb arányban a mellrák sújtja, 2004-ben 2316 nő halálát okozta a betegség .
Az intézményes egészségügy országos szinten rendelkezik mindazzal a szakértelemmel és eszközparkkal, amely a hatékony kockázatcsökkentéshez, a korai felismeréshez és a kialakult betegség komplex és korszerű kezeléséhez szükséges. Ma 45 akkreditált helyen történik a szervezett emlőszűrés, a centrumokban, ahol e fontos tevékenység minden részletét ismerő szakemberek várják a vizsgálatra jelentkezőket. A kockázatcsökkentés legfontosabb eszközei a 45-65 év közötti korban a kétévenkénti rendszeres szűrés, a mammográfia. Ugyanakkor igen fontos a rendszeres önvizsgálat, ami bár nem szűrővizsgálat, de igen hasznos lehet, és mindenki maga is elvégezheti. 2002. január és 2006. április között 2 457 742 nőt hívtak be szűrővizsgálatra, amelyen a részvételi arány a diagnosztikus vizsgálatokat is beleértve mintegy 60%-os volt.

2006. október 8-án az Egészség Hídja Összefogás a Magyar Tudományos Akadémia előtti téren a korábbi évek gyakorlatától eltérően nem csupán figyelemfelhívó sétával, hanem egésznapos rendezvénnyel várja az érdeklődőket. A nap mottója az „Egészségnap a mellrák ellen”, amelyhez kapcsolódóan 11 órától a Roosevelt téren tájékoztató és gyerekprogramok, bioélelmiszer kiállítás és könyvvásár fogadja a látogatókat. Ezen a napon lehetőség nyílik különböző egészségügyi szűréseken történő részvételre, így vérnyomás, koleszterinszint, légzésfunkció méréssel várják a szervezők a résztvevőket. Az egészséges táplálkozásról és élelmiszerekről külön bemutatón tájékozódhatnak az odalátogatók, míg a mozogásra vágyókat ismert sportolók várják, a fiatalabbakat Halász Judit koncertje. A rendezvény célja, hogy tájékozódási lehetőséget biztosítson minden látogató számára a daganatos megbetegedések elkerülését elősegítő egészséges életvitelről, a mozgás fontosságáról, egyúttal felhívja a hölgyek figyelmét az önvizsgálat és a szűrés jelentőségére. A rendezvénnyel párhuzamosan tudományos szimpóziumra kerül sor, amely közös fórumot teremt arra, hogy az orvosok, a szakemberek és a civil szervezetek képviselői együtt tudják megvitatni a mellrák elleni küzdelem és a lakossági felvilágosítás fő teendőit és eredményeit.





Az programsorozat 18:00 órakor figyelemfelkeltő sétával folytatódik a Roosevelt térről, az Egészség Hídján – a Lánchídon – át és vissza, amelynek keretében az alapítókkal és a támogatókkal együtt a nagyközönség is átvonul az erre az alkalomra a GE jóvoltából rózsaszínre megvilágított hídon.

Az Egészség Napja lezárásaként, a sétát követően neves előadók koncertjére kerül sor, amelyen fellép többek között Halász Judit (napközben), Tóth Gabi, Roy & Ádám, Groovehouse, Crystal, Tóth Vera, Gáspár Laci, Dorina, a BELLS és sokan mások.

A fővárosihoz hasonló figyelemfelhívó sétára kerül sor október 7-én Miskolcon.

Bárki segíthet: támogatási lehetőségek

A korábbi évekhez hasonlóan a mellrák elleni küzdelem támogatására 2006-ban a demonstratív séta mellett több új lehetőség is nyílik. Az idén a Fiskars cég Európa két legnépszerűbb ollóját rózsaszín kivitelben számos európai országban – köztük Magyarországon is – kedvezményes áron, egy közös csomagban árulja, s az ollók árából befolyt összeg 10%-át a mellrákellenes küzdelem támogatására ajánlotta fel.

A 2005-ben bemutatott, az Összefogás jelképévé vált rózsaszín karkötő, valamint a Magyar Posta által kibocsátott feláras forgalmi bélyeg továbbra is kapható lesz a postahivatalokban, illetve a séta helyszínén is.

Múlt és jelen: Az Egészség Hídja Összefogásról

Az Egészség Hídja összefogás Nancy Goodman Brinker amerikai nagykövet asszony kezdeményezésére 2002-ben jött létre Magyarországon. Az Összefogás küldetése az egészséges életmód népszerűsítése, illetve az emlőrák korai felismerésének révén a betegség legyőzése. Az idén ötödik születésnapját ünneplő Összefogás alapítói – A Rák Ellen az Emberért a Holnapért Alapítvány, a Rákbetegek Országos Szövetsége, a Magyar Rákellenes Liga, a Magyar Radiológusok Társasága – Emlődiagnosztikai Szekció, az Egészséges Településekért Alapítvány, a Hungarian Business Leaders Forum – Women Business Leaders Forum, a Magyar Orvosnők Egyesülete és a Magyar Szenológiai Társaság – úgy döntöttek, hogy Egyesületet hoznak létre, így biztosítva a folyamatos jelenlétet és figyelemfelhívást a sajtóban és a társadalomban. Az Egyesület elnöke Körtvélyes Éva, aki egyúttal Dr. Timkó Enikővel magánszemélyként az alapítókhoz tartozik. Az októberi fővárosi séta mellett az Egyesület tervei szerint egyre több vidéki helyszínen is részt kíván vállalni a helyi figyelemfelhívó séták megszervezésében, a következő évek során pedig határon túli együttműködésre is sort szeretne keríteni. Mindemellett egész éves aktivitása keretében mind több helyen szeretné felhívni a figyelmet a kockázati tényezőkre és az egészséges életmód révén a megelőzés, valamint a rendszeres önvizsgálat és a szűrés fontosságára.

Az Összefogás támogatói

Az aktivitást egyedülálló módon évről évre több cég és magánszemély támogatja pénzzel, operatív munkával, személyes kapcsolataival. A rendezvény fővédnöke hagyományosan a mindenkori magyar miniszterelnök felesége. Az Összefogás arcaiként idén is ismert művészek – Dobó Kata, Galambos Erzsi, Oroszlán Szonja és Sebestyén Márta – jelennek meg.

A mellrák megelőzéséről, gyógyításáról

Hogyan segíthető elő a korai felismerés?

A regisztrált orvosi tapasztalatok szerint amennyiben a mellrákot a legkorábbi stádiumban észlelik, a betegek túlélési esélye 90%-os. A korai felismerés feltétele a szakszerű szűrés, ami ezt egy életen át kiegészítheti a rendszeres önvizsgálat . A szervezett szűrés hazánkban 2001-ben kezdődött el és ehhez a kormányzati kezdeményezéshez csatlakozott az Egészség Hídja Összefogás, a maga egész országra kiterjedő mozgósító és felvilágosító eszközeivel. Minden 45 és 65 év közötti nő kétévente meghívó levelet kap mammográfiai (mellrák) vizsgálatra, a Népegészségügyi Program keretében. Mindenkit a lakóhelyéhez legközelebb eső szűrőállomásra invitálnak.
A hazai adatok szerint a kötelező szűrést megelőzően a megbetegedések 80-90%-át a nők maguk észlelték, sokszor azonban túl későn. A mellrák nem jár fájdalommal, így amennyiben a nők elhanyagolják az önvizsgálatot, azzal a korai felismerés lehetőségét csökkentik, esélyt adva ezzel a daganat zavartalan fejlődésének. Mivel a kötelező szűrés csak a legveszélyeztetettebb 45-65 év közötti nőket érinti, az önvizsgálat jelentősége a fiatalabb korosztályban nagy, ahol – bár ritkán – de szintén előfordulhat megbetegedés. Fontos, hogy az önvizsgálat nem helyettesíti a szűrést, mert a szűrés alkalmával a nem tapintható rákok is felfedezésre kerülnek.

Hogyan csökkenthető a mellrákos megbetegedés kockázata?

A mellrák kockázatának csökkentése és az egészségtudatosság növelése az egész társadalom, mindannyiunk, ezen belül természetesen a nők közös érdeke. Ma Magyarországon a nőket a rosszindulatú daganatos megbetegedések közül legnagyobb arányban a mellrák sújtja, 2004-ben 2316 nő halálát okozta a betegség.

A kockázat csökkentésének kulcsszavai: az egészségmegőrzés, egészségfejlesztés, a gyermekvállalás, illetve a szoptatás idejének növelése.
Az egészség megőrzésének legfontosabb feltételei a dohányzás mellőzése, az egészséges táplálkozás, az aktív testmozgás, az elegendő pihenés, és a stressz mérséklése. Mit is jelentenek a gyakorlatban ezek, a sokak számára ismerősen csengő fogalmak?
Az egészséges táplálkozás elsősorban az évszakoknak megfelelő, idényjellegű zöldségek, gyümölcsök napi háromszori fogyasztását jelenti. Emellett nagyon fontos, hogy elegendő rizs, gabona – például teljes kiőrlésű kenyér – szerepeljen az étrendben. A zsír és a felesleges só bevitel csökkentése is elengedhetetlen.
A rendszeres testmozgás kiemelt fontosságú, természetesen mindenkinek képességei szerinti mozgás javasolt, hetente legalább háromszor félórában. A pihenés terén fontos a nyugodt éjszakai alvás, a stressz mérséklésében pedig a saját, személyre szabott védekezési mechanizmus kialakítása. Mindez a diszharmóniát képviselő szabályozatlan rákos folyamattal szemben a test és lélek harmóniáját hivatott a legelső helyen csatasorba állítani.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top