Életmód

Orvostudományi áttörés: egy vércseppből 13 ráktípus mutatható ki

A diagnosztikai eljárásnak köszönhetően már nagyon korai stádiumban fülön csíphető és kezelhető lesz például a tüdő- vagy a mellrák.

Kilencvenkilenc százalékos pontossággal mutatható ki 13 ráktípus mindössze egyetlen vércseppből egy módszer révén, amelyet a Toshiba Corp. japán technológiai konszern fejlesztett ki. A tokiói Nemzeti Rákkutató Intézet és a Tokiói Orvosi Egyetem közreműködésével készült diagnosztikai eljárás a vállalat reményei szerint már „néhány évvel” a jövőre kezdődő tesztidőszak után kereskedelmi forgalomba kerülhet.

Képünk illusztráció / iStock

A szakemberek szerint a módszer lehetőséget ad arra, hogy már a korai stádiumban felkínálják a pácienseknek a szükséges kezeléseket. Az egyebek között gyomor-, nyelőcső-, tüdő-, máj-, hasnyálmirigy-, petefészek- és mellrák kiszűrésére alkalmas technológia lényege, hogy megvizsgálja a vérben lévő mikroRNS-ek típusát és koncentrációját.

Más cégek is kidolgoztak már olyan módszereket, amelyek a vérmintákban lévő mikroRNS-ek alapján diagnosztizálják a rákot. „A többi cég által kifejlesztett módszerekhez képest a mi technológiánk az élen jár a szűrés pontosságának tekintetében, továbbá a betegség kimutatásához szükséges idő és a költségek terén is kedvezőbb” – mondta Hasimoto Kodzsi, a Toshiba kutatólaboratóriumának vezető munkatársa. 

A Toshiba fejlesztése egy chip és egy apró készülék segítségével kevesebb mint két óra alatt állítja fel a diagnózist. Az eljárás nagyjából 20 ezer jenbe (56 ezer forint) kerül. 

(MTI/Kyodo)

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top