nlc.hu
Életmód
Plasztikaturizmus

Mindenki Törökországba jár új orrért, de vajon megéri?

Vadonatúj, ezerwattos fogsorok, Barbie-szerű orrok és oroszlánsörényt idéző hajkoronák – ezeket ígéri megfizethető áron a plasztikaturizmus.

A TikTokot vagy az Instagramot görgetve neked is biztosan feltűnt az az egyenmosoly, amivel lassan már nem csak az influenszerek mosolyognak a kamerába. A tökéletes, fehér fogak, amiket régen még hollywoodi mosolynak hívtunk. De ma már tudjuk, hogy a makulátlan fogsor származási helye valójában Törökország. Ahogy a fitos Barbie-orroké, fenék- és mellimplantátumoké és a dús hajkoronáké is.

Világszerte számtalan celeb és influenszer dönt úgy, hogy Törökországba utazik egy teljeskörű megújulásra. Rengetegen közülük pedig nemhogy nem csinálnak titkot a kiruccanásuk céljáról, de még egyenesen promótálják is a török beavatkozásokat. Így motiválva a követőiket abban, hogy ők is külföldre utazzanak az Insta-filtereket megszégyenítő külsőért.

Ez a nagy műtéthullám pedig hatással van a turizmusra is. Bár nincsenek erről hivatalos statisztikák, de csak a britek esetében kimutatták, hogy 2019-ben nagyjából 248 ezer lakos utazott orvosi beavatkozás miatt külföldre, ami jelentősen több, mint a 2015-ben becsült 120 ezer fő. Ez a szám pedig – ha hihetünk a szubjektív bizonyítékoknak – egyre csak nő. És nem véletlenül: a Törökországban végzett szépészeti műtéteket jóval kedvezményesebb árakon érhetik el az érdeklődők, mint Amerikában, Nagy-Britanniában, vagy épp Magyarországon.

Határtalan népszerűség

Az ezerwattos mosoly, amiket a közösségi médiában vagy akár a tévében villantanak ránk, az egyik leginkább szembetűnő bizonyítéka a plasztikaturizmus egyre nagyobb népszerűségének. Mármint azon a tonnányi vlogon, poszton, TikTok-videón kívül, amit emberek százai tesznek közzé a külföldön végzett kozmetikai beavatkozásaikról.

Nemcsak Törökországba, de Koreába vagy Horvátországba is előszeretettel utaznak plasztikai műtétekért. Hogy aztán vakítóan fehér és hibátlan fogsorral, Kendall Jenner-szerű tekintettel, és felturbózott popsival, mellekkel vagy hassal érkezzenek haza – nők és férfiak egyaránt. Utóbbi tábor számára elsősorban a hajbeültetés a legkeresettebb beavatkozás: évente legalább egy millió férfi érkezik Törökországba frissen beplántált hajhagymákért, ami idővel vadonatúj hajkoronává gyarapszik.

Ebben a reményben ment Isztambulba Lengyel-Papp Inez, influenszer férje, Attila is idén márciusban. Attila az énekes, Herceg példáját követte, aki még tavaly novemberben döntött a hajbeültetés mellett. Az influenszer áprilisban mutatta meg a négy hónappal későbbi eredményt a követőinek: láthatóan dúsabb, hosszabb babahajakkal teli hajkoronája lett, a beavatkozás tehát működött.

Ahogy Andy-nek, az ukrán TikTokernek is, aki viszont orrműtétért ment, ezúttal Koreába. A tapasztalatait dokumentálta, és egy hónappal később osztotta meg. Mivel egy gyerekkori baleset következményeit kellett helyrehozni, ezért sok beavatkozáson kellett túlesnie. A lány inkább az „átlagembert” képviseli a plasztikaturizmusban, hiszen a celebekkel, influenszerekkel ellentétben ő nem promóciós tartalomként mesélt az utazásáról. Andy így elmondása szerint „több éven át gyűjtögetett” a koreai orrműtétjéért – de még így is jobb áron és jobb körülmények között vették kezelésbe, mintha Ukrajnában feküdt volna kés alá.

@yep4andy

♬ original sound – yep4andy

Nem minden arany…?

A TikTok és az Instagram algoritmusa szerint tehát a plasztikaturizmus tele van sikersztorikkal. A média azonban teljesen más képet fest. Eszerint a helyzet inkább higiéniát hírből sem ismerő orvosokból, katasztrofálisan elrontott eredményekből és sokkoló halálesetekből áll. 2019 óta 25 olyan személy hunyt el, akik Törökországba utaztak plasztikai műtétekért.

Köztük a 31 éves Melissa Kerr, aki brazil fenékfeltöltés miatt ment Isztambulba 2019-ben. A pszichológusként dolgozó Melissának önbizalom problémái voltak a külsejével kapcsolatban, ezért döntött a fenékplasztika mellett. Azonban, mint ahogy azt Simon Withey, plasztikai sebész elmondta, ez az egyik legveszélyesebb szépészeti beavatkozás. Ezért, „ha Miss Kerr megfelelő tájékoztatást kapott volna a kockázatokról, több, mint valószínű, hogy nem egyezett volna bele”mondta a szakember a BBC-nek. A folyamat során a nő orcájából, combjából és hasából szívtak le zsírt, majd ezt injektálták vissza a fenékizomba. Ekkor keletkezett egy olyan vérrög Melissa szervezetében, ami a tüdejébe került, ezzel a nő halálát okozva.

„Reméljük, hogy a jövőben az emberek alaposabban átgondolják majd, mielőtt Törökországba utaznak plasztikaturizmus céljával”

– nyilatkozták Melissa szülei. Sajnos a reményeik nem váltak valóra: az Esztétikai Plasztikai Sebészek Brit Szövetségének kutatása szerint az elmúlt három évben 94 százalékkal emelkedett a plasztikaturisták száma, melyek háromnegyedének úticélja – csak az utóbbi fél évben – Törökország volt. Sőt, Törökország lassan Európa második legnépszerűbb turistacélpontja lesz, ezzel lelökve Franciaországot a harmadik helyre. 2022-ben 1,2 millióan látogattak medikai célból az országba, a turizmus pedig évi 915 milliárd forintnyi bevételt hoz a török államnak. Tehát nyilván legalább ők jól járnak a plasztikaturizmussal, nem?

Hajbeültetés

Hajbeültetés egy isztambuli klinikán (Fotó: Chris McGrath/Getty Images)

Nem feltétlenül

Sinan Baran Bayar, egy Antalyában élő fenntartható turizmus szakértő elárulta, hogy bár az idegenforgalom valóban egyre inkább fellendült, ennek pozitív hatásait maximum a látogatók érzik meg. „A török gazdasági helyzet nem jó. Rengetegen dolgozunk a turizmusban, engem és a családomat is beleértve, de hiába tűnik előnyösnek az ország népszerűsége, mi, akik a városban lakunk, másodrangú polgároknak érezzük magunkat” – magyarázta.

A dugó Antalyában állandó, amit nem segít a sebes, bekötözött idegenek hordája, akik ellepik a várost. Emellett folyamatosan újabb és újabb fogászatok, hajtranszplantációs központok, szépségszalonok nyílnak, melyek a mély zsebű turistákat célozzák meg. A helyiek álmukban sem engedhetnék meg maguknak ezeket a szolgáltatásokat. Ahogy azokat a magánpraxisokat is csak nehezen, amiket a török orvosok nyitnak, elhagyva a közegészségügyet (már aki nem hagyta még el az országot – ez utóbbi a plasztikaturistáknak sem jó hír).

„Nem baj, hogy gyakran látogatnak minket. A baj az, hogy egyszerűen túl sokan vannak”

– mondja Bayar a turistákról. Szerinte, ha nem tartják kordában a plasztikaturizmust, azzal olyan problémák alakulhatnak ki az országban, mellyel nemcsak a törökök, de az Insta-külsőt vadászó látogatók is rosszul járnak.

via

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top