Egy 2024-es felmérés szerint ezek a leggyakoribb újévi fogadalmak:
- több mozgás beiktatása;
- fogyás/étrend javítása;
- több pénz megtakarítása;
- karriervágyak megvalósítása;
- leszokás a dohányzásról;
- az otthonunk díszítése, felújítása;
- új készségek vagy hobbi elsajátítása;
- az alkohol visszaszorítása;
- önkénteskedés;
- több időt tölteni a családdal, barátokkal.
A tízes listából egyértelműen kiderül, hogy az életmódváltással kapcsolatos elhatározások magasan kitűnnek a többi közül, az új év ugyanis tiszta lapot jelent, és az ember szereti azt hinni, hogy ilyenkor tényleg új fejezetet nyithat az életében. Ez azonban nem egyszerű, a legtöbben ugyanis olyan magas elvárásokat tűznek ki maguk elé, amik már a kezdettől halálra vannak ítélve.
Mi szeretnénk segíteni, hogy végül tényleg sikerrel járj ezen az úton, úgyhogy hoztunk pár ötletet, amit könnyen beilleszthetsz a hétköznapokba, és még különösebb erőfeszítést sem igényelnek. És ami a legfontosabb: a kis sikereket se becsüld le!
A mozgás mumusa
„Utálok sportolni”, a „mozgás és én nem vagyunk jóban”, „én aztán nem fogok futkorászni” – hasonló kifogásokat már mindenki hallott a mozgás kapcsán. A helyzet az, hogy valamilyen rendszeres mozgásformát nehéz a nulláról beépíteni a mindennapokba, ugyanakkor nem lehetetlen. Kezdetnek például már az is valami, ha csak fél órát sétálunk egy nap, ülőmunkát végzőknek ezt receptre írnánk fel. Tatai Csilla egészségpszichológus korábban az nlc-nek elmondta, hogy tapasztalata szerint az ilyen típusú kis mozgások le vannak becsülve.
„A klienseknél is előfordul, hogy azt mondják bizonyos mozgásformákra, hogy: »az nem számít«. Valamiért az él a fejekben, hogy a mozgásnak megerőltetőnek kell lennie, nagyon le kell izzadni, kicsit bele is kell halni, de valójában nem. Minden, ami átmozgatja a testünket, az teljesen jó, ha rendszeresen végezzük.”
Pedig már az is sétának minősül, ha azt a két megállót villamos helyett gyalog tesszük meg, vagy ha a lépcsőzést választjuk a lift helyett.
Aki ennél picit dinamikusabb mozgásra vágyik, annak a futás is rendelkezésre áll: a Fejes Dóra sportpszichológus által elindított Futóterápia például segít ezt a mozgásformát is megszerettetni, de például más vonalon elindulva a pilates sem rossz döntés. Hogy miért? Mert ez tényleg átnyújtja az egész testet, amire ülőmunka mellett hatalmas szükség van. A mozgás rendszeresítésénél az a legfontosabb, hogy találjunk egy számunkra ideális, kedvelhető dolgot, amit szívesen végzünk.
Elő a vízzel
A szervezet egészséges működéséhez nagyon fontos a folyadékpótlás. Banális tippnek tűnhet, hogy igyunk eleget, ugyanakkor ez nagyon sok mindent befolyásol: a hangulatunktól kezdve, az energiaszintünkön át egészen az emésztésünkig – utóbbinak a fogyásban is nagy szerep jut. Úgyhogy unalomig ismételve megint elmondjuk: napi minimum 1,5 liter folyadék elengedhetetlen, ha komolyan gondoljuk az életmódváltást!
Ez lehet víz, vagy valamilyen gyógytea, viszont a cukros üdítők – még a 100%-os levek sem – férnek bele a mennyiségbe. Ami pedig különösen rossz ötlet, az a túl sok kávé és alkohol, előbbi vízhajtó és a koffein miatt egyébként is megbolygathatja a szervezet működését, utóbbit pedig nem kell magyarázni.
Ha nehezünkre esik ennyit elfogyasztani, akkor célszerű beállítani a telefonunkon időzítőt, ami folyamatosan emlékeztet, hogy inni kell! Alig néhány nap, és olyan rutinná válik, hogy már az időzítésre sem lesz szükség.
Csínján az alkohollal
Ha már az alkoholt emlegettük, és a listán is szerepel, akkor itt jegyeznénk meg: amennyiben egy hónapig nem iszunk semmilyen szeszes italt, az nagyon is kedvezően befolyásolja a test működését. Javul a máj állapota, ezáltal könnyebben tudja a méreganyagokat feldolgozni, stabilizálódik a vércukor- és a koleszterinszint, csökken a krónikus betegségek kockázata, nem utolsósorban pedig hormonrendszer is állapota is javul.
Már önmagában ez egy olyan minőségbeli változás, amibe érdemes belekapaszkodni, viszont abból a szempontból is jó ötlet ilyen kihívás elé állítani magunkat, hogy a siker élménye magával hozza az elégedettséget és büszkeséget is, így mentálisan is jó hatással van ránk.
Fogyókúra? Nem! Egészséges étkezés? Igen!
A fogyókúra több sebből vérzik. Egy csodadiéta önmagában nem elegendő ahhoz, hogy hosszan tartó súlyvesztést eredményezzen, és hajlamosak vagyunk abba a hibába is beleesni, hogy sanyargatjuk magunkat ahelyett, hogy az egészséges étkezésre szavaznánk. Hogy milyen ez? „Sok zöldség, sovány fehérje (különösen a tenger gyümölcsei), hüvelyesek, 100 százalékban teljes kiőrlésű gabonafélék, diófélék, magvak és egyéb szívbarát zsírok, de jut hely az igazi desszerteknek és a koktéloknak is” – fejtette ki Jaclyn London dietetikus, amivel gyakorlatilag a mediterrán étrendet írta le.
Ez a fajta étkezés egyáltalán nem unalmas, nem korlátozó, nem is igényel annyira új látásmódot, de cserébe nagyon könnyen beépíthető a mindennapokba, még az idősebbek számára is. Ha már a feldolgozott és ultrafeldolgozott ételeket kiiktatjuk az életünkből, az felér egy életmódváltással, és a mediterrán étrend tökéletes alternatíva ezek helyett!
Ne feledd az alvást!
Valamiért minden fogadalomtételes listáról lemarad a minőségi alvás, pedig nagyon sok múlik azon, hogyan alszunk. A kipihentség többek között segít az egészséges testsúly elérésében és fenntartásában, csökkenti a stresszt, az szívbetegségek és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát, javítja a koncentrálóképességet és nem utolsósorban a hangulatot is – hogy csak néhány pozitívumot említsünk.
Az optimális mennyiségű alvás 7-9 óra, de ahhoz, hogy az tényleg pihentető legyen, érdemes a megfelelő környeztet is megteremteni. A hálószoba ne legyen 20 foknál melegebb, cserébe legyen lesötétítve, legyen egy megfelelő matrac alattunk, és az is fontos, hogy lefekvés előtt egy órával már ne együnk, és kerüljük a képernyő előidézte kék fényt is. Ez utóbbi ugyanis rossz hatással van a melatonin termelésre, ami a cirkadián ritmus fenntartásáért felel.