Tudatosan megspórolt pénzünkből vásárolhatunk államkötvényt, leköthetjük a bankban… De ahhoz, hogy felelősségteljesen döntsünk a megtakarításunkról és ezzel együtt a jövőnkről, fontos, hogy tisztában legyünk alapfogalmakkal. Nagy pénzügyi fogalomtár sorozatunk második része következik!
Adó és adókulcs
Az adó tulajdonképpen olyan egyszeri vagy folyamatos pénzügyi kötelezettség, amelyet az állam vagy más közjogi testület közfeladatok ellátásához szükséges bevételek megszerzése céljából törvényben állapít meg. Az adókulcs az adó mértéke és az adóalap közti összefüggést mutatja.
Árfolyamrendszer
Az árfolyamrendszer fogalmával nélkülözhetetlen tisztába lenned, főleg ha lakásvásárlás vagy külföldi utazás előtt állsz. Az árfolyamrendszerben az adott ország saját fizetőeszközének viszonyait más devizákhoz vagy devizapiachoz alakítja. Az árfolyamrendszernek három kategóriája van: Az első a rugalmas, amikor a piac határozza meg a valuta árfolyammozgását. A másik a fix kategória, amikor más devizához vagy devizákhoz kötött a valuta helyzete. A harmadik a köztes árfolyamrendszer, ami sem nem az első, sem nem a második, de nagyon közel áll valamelyikhez.
Értékpapír
Valamilyen vagyoni értékre vonatkozó követelést megtestesítő forgalomképes okirat. Egyszerűbben: egy jövőbeli fizetésre vonatkozó ígéret. Értékpapírt pénzkövetelésről (például állampapírok, letéti jegyek), valamely dologra vonatkozó tulajdonjogról (például részvények, befektetési jegyek) lehet kiállítani. Megjelenhet okirati formában kinyomtatva, illetve dematerializált formában, azaz elektronikusan rögzítve.
Felhalmozott Kamat
Az adott állampapír tekintetében a kibocsátás napja, vagy az utolsó kamatfizetés napja óta felgyülemlett, de esedékessé még nem vált kamat. Az állampapír eladásakor ezt a felhalmozott kamatot a vevő kifizeti a eladónak az értékpapír nettó értékén felül.
Betét
A bankok a náluk tartott pénzünk után kamatot fizetnek. A folyószámlán tartott pénz hozama általában nagyon alacsony, a szerződés alapján hosszabb időre lekötött megtakarítások után azonban magasabb kamatot kaphatunk. Az így befektetett pénzünkhöz viszonylag könnyen hozzáférhetünk, de feltörés esetén akár az összes kamatot is elveszíthetjük. Erről érdemes a szerződésből tájékozódni.