Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Önéletrajz-fotó vagy sem?

Torolt_felhasznalo_108184
Torolt_felhasznalo_108184
Létrehozva: 2013. május 31. 16:34

Sziasztok!

 

Sajnos ismételten kénytelen vagyok szerény személyemmel is gyarapítani az álláskeresők amúgy is egyre népesebb táborát. Gondoltam, itt a fórumon kérek tanácsokat egy dilemmámmal kapcsolatban.

 

Mint az köztudott, normálisabb országokban, mint pl. Nagy-Britannia vagy az USA nem szokás fényképes önéletrajzot küldeni egy álláshirdetésre - az ottani cégek nem is kérnek (kérhetnek). Ezzel szemben kis hazánkban még mindig az a divat, hogy "pofára" döntik el, kit hívjanak be interjúra. És ha nem vagy csinos és szexis, "csak" egy átlagos emberke, akkor 100% az esély, hogy a kemény munkával elkészített önéletrajzod a kukában landol.

 

Oké, még mielőtt néhány "okos" fórumozó felhívná a figyelmemet: tudom, nem külföldön vagyok, hanem itthon. És itthon ez van, akár tetszik, akár nem. Megjegyzem, nagyon nem tetszik, mert diszkriminációnak tartom. De hát ez van. Ennyi.

 

Viszont olyanoktól szeretnék tanácsot kérni, akik esetleg megtették azt, hogy - bár a hirdetésben kértek fényképet - mégis fotó nélküli önéletrajzot küldtek. Ha igen, milyen ütős kifogással szereltétek le a HR-est, esetleg ennek ellenére is behívtak-e interjúra, sőt, talán volt olyan is köztetek, aki még állást is kapott?

 

 

Várom a javaslatokat, ötleteket, tapasztalatokat - köszönöm! 

  1. 2013. június 1. 19:2876.

    Tök jokat irsz Sablonokat, közhelyeket barki allithat magarol. Igazabol ezek minimum szemelyesen, de foleg elesben derulnek ki. De gondolom a mindenfele apro hulyesegek, mint a motivacios level, mit össze nem hordasz magadrol, annal jobban szamitanak, minel kevesebb kepzettseget igenyel az adott munka.

     

    előzmény:
    Catilina (49)
    2013-06-01  02:01
  2. 2013. június 1. 19:2575.
    Haaat, nekem volt olyan, hogy kertek valamit, es nem kuldtem be, mert ok nelkul nem aldoztam ra penzt, idot. Behivtak, felvettek. Egy HR-es biztos azt fogja mondani, de szvsz 1) normalisabb helyen nem HR-es dönt, hanem aki a szakmai kompetenciat nezi, 2) ha nem modellnek, szinesznek, recepciosnak stb. keszulsz, akkor marhara nem szamit a kulso. Es igen, normalis orszagban nem is engednek ilyen diszkriminacionak. Ugyanolyan szegyen, mint kor, rassz, nem alapjan szelektalni
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_108184 (1)
    2013-05-31  16:34
  3. 2013. június 1. 17:3674.

    Oké, túltárgyaltuk.

    Nagy szerencse, hogy soha nem fogjuk húzni egymás idejét. 

     

    előzmény:
    Catilina (73)
    2013-06-01  17:29
  4. 2013. június 1. 17:2973.
    Te nem azt mondtad, hogy benne van a hirdetésetekben: csapatmunkára van szükség, hanem azt, hogy az van benne, hogy összetartó a csapat, meg hogy szelleme van neki. A csapatmunka mást jelent.
    előzmény:
    amen (72)
    2013-06-01  17:15
  5. 2013. június 1. 17:1572.

    Ha valakinek nem tetszik iylen vagy olyan okok miatt egy álláshirdetés,  akkor nem jelentkezik, ennyi.

    Ha téged zavar, hogy egy hirdetés számodra evidens dolgokat ír le, amit meg tudni szeretnél, azt nem, ne jelentkezz. 

     

    Maximum lemaradsz egy jó lehetőségről, na bumm, előfordul az ilyen ;)

     

     Sokszázan állnak sorban olyanok, akik viszont meg akarják mutatni, mit tudnak, biztos és jó állásra vágynak, és  nem azon rágódnak, miért van benne  egy hirdetésben az, hogy csapatmunkára van szükség..

    előzmény:
    Catilina (71)
    2013-06-01  16:55
  6. 2013. június 1. 16:5571.

    az „öszetartó” csapat meg a „csapatszellem” nem normálisan együtt dolgozó emberek halmazát jelenti, hanem annál többet. Ennek a többnek az említésére viszont nincs szükség.

     

    Az alsó–felső határra viszont így is: mivel a jelentkező is tudja, hogy alulra vagy felülre helyezze saját magát. Viszont ha eleve 300-at ajánlottak neki valahol (vagy eleve annyit keres jelenleg), akkor el sem megy (nem vesz ki szabadságot) egy olyan hely meglátogatására, amely csak 220-at tud adni max. Ellenbenha a felső határ 350. akkor már megkockáztatja esetleg.

    előzmény:
    amen (69)
    2013-06-01  16:40
  7. 2013. június 1. 16:4370.
    A topiknyitóra és rockcicára gondoltam. 
    előzmény:
    Catilina (68)
    2013-06-01  16:13
  8. 2013. június 1. 16:4069.

    Vannak olyan munkakörök, ahol nincsenek a munkájukat tekintve egymásra utalva a kollégák,  ahol egyedül kell/lehet  dolgozni, megoldani feladatokat, ahol nem a csapatmunka az elsődleges. 

     

     Nem "jófej" csapatról, meg a kollegalitásról beszélek, ez utóbbi természetes kell legyen....ugyanúgy félreértelmezed ezt a dolgot, mint a fénykép szükségességét és értelmét.

     

    Konkrét fizetési összeget mi pl. azért nem írunk ki, mert a végösszeg nagyban függ a jelentkező tapasztalatától, gyakorlatától, képzettségétől, a nyelvtudástól, attól, hogy mit vállal (túlórázás, műszakpótlék, hétvégézés, készenléti ügyelet, stb.) .... persze le lehet írni, hogy a fizetés nettó 120.000 és 220.000 között képzelhető el, de mit lehet ezzel kezdeni? Nem lesz tőle sokkal okosabb a jelentkező.

     

    Mi az interjún megkérdezzük a fizetési igényt, elmondjuk, mit tudunk nyújtani (az elbeszélgetés után, amikor körvonalazódik, hogy kivel is ülünk szemben), mekkora cafeteriát, prémiumot adunk és mikor, hogy térítjük az utazási költségeket, mikor és milyen munkaruha, cipő jár.

    Egy álláshirdetés általában azokról a feltételekről szól részletesebben, amit a munkahely elvár, az, hogy mit tud nyújtani, nagyban függhet attól, amit pár sorral feljebb írtam.

    előzmény:
    Catilina (67)
    2013-06-01  16:12
  9. 2013. június 1. 16:1368.
    Mi az, hogy „ti”?
    előzmény:
    amen (66)
    2013-06-01  15:44
  10. 2013. június 1. 16:1267.

    Minek kell ezt beleírni egyáltalán a kiírásba? Annyira alap némelyik feladatnál a zökkenőmentes együttműködés, hogy eleve nem jelentkezik olyan, aki tudja magáról, hogy nem képes együtt dolgozni. Aki meg azt hiszi, hogy tud, az úgyis jelentkezik, ha ki van írva, hogy ilyen embereket keresnek. Fölösleges.

     

    Nekem elég a munkakör leírása, a cég helye és a konkrét elvárások (nem az, hogy mennyire jó fej „csapat” van – ez ugyanis lényegtelen, mert az embereknek különbözik az ízlésük). És: amit ma nem szokás, a fizetés megjelölése. Nem az, hogy versenyképes, és ne várják, hogy majd a jelentkező elmondja. Ha smucig a cég, az látsszon már a hirdetésben! Nem konkrét összeget, de egy alsó-felső határt illene beírni, és akkor a jelentkező majd elmeséli a saját igényét, de eleve nem megy oda, ha nem megfelelő az ajánlat. Csak a cég idejét nem lehet húzni? Sosem értettem ezt a szemérmességet a fizetésekkel kapcsolatban, sem azt, hogy valaki az országgyűlési képviselők és politikusok fizetésén kívül (akik ugye a mi nyakunkon élősködnek) más fizetése irán is érdeklődik, főleg nem ha irigykedik.

    előzmény:
    amen (60)
    2013-06-01  11:38
  11. 2013. június 1. 15:4466.

    Ti tényleg nem tudjátok eldönteni, ki keres szakmai tudással rendelkező kollégákat, és ki az, aki  házikurvát ?

    Te komolyan elhiszed, hogy az ilyen egy komoly hirdetés? Miért kell ezzel egyáltalán foglalkozni? 

    előzmény:
    rockcica (63)
    2013-06-01  14:30
  12. Torolt_felhasznalo_829086
    Torolt_felhasznalo_829086
    2013. június 1. 14:4065.
    Hosszú combok, tudod!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_829086 (64)
    2013-06-01  14:38
  13. Torolt_felhasznalo_829086
    Torolt_felhasznalo_829086
    2013. június 1. 14:3864.
    Cica ne legyél már naív, azért keres 170 cm felett, mert meg is akarja dugni! Ez az állás nem rád vár, de ezek után gondolom, már nem is szeretnéd!
    előzmény:
    rockcica (63)
    2013-06-01  14:30
  14. 2013. június 1. 14:3063.

    Hát igen, ezektől én is hányok.Nekem nincs bajom a külsőmmel, de én is utálom ha az alapján döntik el, milyen munkaerő vagy.A legjobb ilyen élményem az volt amikor egy ilyen hirdetésbe az állt:

     

    Asszisztensi feladatok ellátására keresek nyitott, csinos,talpraesett, jó problémamegoldó képességgel 170 cm fölötti hölgyet magas keresetért.

     

    Na most én 160 vagyok.. Kicsit sem lettem ideges.

    Eleve miért kell egy titkárnőnek dekoratívnak lenni? (vagy akár egy butikosnak, pultosnak, stb. Az számít mennyire kedves, ügyes, nem? Nem azt mondom hogy trampli legyen, meg büdös, meg 10 centi lenövés legyen a hajába, persze, legyen ápolt, de akkor ezek szerint hátrányba van az aki mondjuk nem születik szép arccal, vagy kövér, vagy nagyon sovány, stb?

    előzmény:
    Catilina (48)
    2013-06-01  01:51
  15. Torolt_felhasznalo_829086
    Torolt_felhasznalo_829086
    2013. június 1. 11:4862.

    Jó, hát én megértem, hogy te egy HR-es szemével nézed a dolgot, de nem hiszem, hogy ez alapján szűrni lehet a jelentkezőket - lehet, hogy te így gondolod, de szerintem aki nem tesz fel kérdést, az ugyanúgy bizonyulhat jó munkaerőnek a későbbiekben, illetve fordítva is igaz, aki feltesz, attól még lehet simlis is akár.

     

    Én őszinte érdeklődéssel az általad felsorolt kérdésekből nem sokat tudtam volna feltenni/tettem fel valaha is. Egyik helyen volt, hogy feltűnt, hogy 5-10 évvel fiatalabbak dolgoznak ott inkább, mint én, szóval ott motoszkált ez bennem, de ezt eszem ágában sem lett volna megkérdezni, mert ezzel kábé saját magamat diszkrimináltam volna, meg a munka elvégzése szempontjából szerintem irreleváns (ez PR háttérmunka volt egyébként).

     

    A többi kérdést meg azért nem, mert tudom, hogy nem csak irodai munkakör van, de a gyári munka is csak gyári munka - aki odamegy, annak már van valami elképzelése róla, hogy vajon mit is kell csinálni, milyen körülmények között, konkretizálni meg úgyis leginkább a betanításkor lehet majd. Bár aztán lehet, hogy vannak olyanok, akiknek nem tiszta, hogy mire jelentkeztek...

    Ahol annyira téma a munkakörülmények, ott az a tapasztalatom, hogy önként megmutogatják, nem kell kérdezni - mert látni akarják a reakciódat, hogy vállalod-e így is, pl. egy call centerben voltam így.

     

    Igazából mindegy szerintem - mindenkinek megvan a saját kiválasztási módszere, a munkaadó cégvezetőnek lehet, hogy tök mások a szempontjai, mint a toborzó HR-esnek, úgy értem, nyilván van, amiben előre megállapodnak, de a személyes találkozónál úgyis az egyéni szimpátia, benyomások stb. döntenek.

    Természetesen a jelentkezőnek meg az a dolga, hogy minél inkább igyekezzen megfelelni az elvárásoknak, a kérelmeknek. Pont. Ebben nincs vita. Szóval marad a fénykép és a kérdések kigondolása, feltétele. :) 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_652128 (33)
    2013-05-31  20:20
  16. 2013. június 1. 11:4461.

    Ez pont így van.

    A rengeteg kukában landoló önéletrajzból látszik, hogy mennyien félreértelmeznek egy pályázati kiírást, és hogy még mindig ott tartanak (mint a topikindító is), hogy azt hiszik, hogy a HR-es majd az nézi, szimmetrikusak-e a jelentkező vonásai, macskaszeme van-e és azon milyen hosszúak a pillák. 

    előzmény:
    Róza555 (58)
    2013-06-01  11:11
  17. 2013. június 1. 11:3860.

    „Mi el szoktuk mondani, hogy egy jó és összetartó csapatba keresünk kollégákat, ahol a csapatszellem nem lózung.”

     

    Már hogy a fészkes fenébe ne lenne lózung? És még csak nem is „kreatív”!

     

    Falat tudom kaparni ezektől a szavaktól:

    motiváció, csapatszellem, fiatalos, kreatív, versenyképes, kapcsolatteremtés, problémamegoldás, teammunka, önállóság.

     

    Tuti nem vennék fel olyan embert sehová, akitől ezeket a szavakat látom leírva… annak egy szem saját gondolata sem lehet, vagy annyira alávetett jellem, hogy maximum inasnak jó, de már komornyiknak sem.

    idézet:
    Catilina (49)
    2013-06-01 02:01:25

    Pedig van olyan munkahely, ahol szükség van arra, hogy minden munkatárs egyformán tegye oda magát, ahol olyan részfeladatok vannak, amelyek egyformán fontosak a "végtermék" szempontjából (remélem tudod majd ételmezni, és nem egy kellemetlen szagú vegetatív végtermék jut az eszedbe), ahol össze kell dolgozzanak, ismerniük kell és tudni megbecsülni a másik munkáját, felfogni azt, hogy nem létezik minőségi produktum a másik munkája  nélkül.

     

    Ez a csapatszellem és a team-munka, és nálunk nem is az az elvárás, hogy az önéletrajzban legyen leírva, hanem benne van a pályázati kiírásunkban... ha végigolvastad volna, mit írtam, talán tudtad volna értelmezni.

     

    Az, hogy neked nincs ilyen jellegű tapasztalatod, nem a te hibád, elképzelhető, hogy nem dolgoztál még ilyen helyen, de nem kellene ledegradálni és "lehányni" azt, ami máshol létezik. 

    előzmény:
    Catilina (49)
    2013-06-01  02:01
  18. 2013. június 1. 11:2859.

    Hányjál nyugodtan, ez van, aki nem tud írni a kiírt feltételeknek megfelelő   normális önéletrazjot és  motivációs levelet, az ne számítson arra, hogy behívják interjúra.

     

    Sajnálatos, ha nem tudod értelmezni jelen esetben az "eladni magát" kifejezést.

    előzmény:
    Catilina (48)
    2013-06-01  01:51
  19. 2013. június 1. 11:1158.

    Nem értem miért gondolják sokan, hogy a fényképes önéletrajzzal a jelentkező szépségét mérik, kivéve talán, ha dubai/felnőtt filmes  castingra jelentkezik.

     

    Ahogy már előttem is írták, elképesztő, hogy milyen fotókat képesek beküldeni emberek: fürdőruhás, tengerparti, lagziban szép ruhás - üveges tekintettel - előtte sör, családi fotó (na, itt vajon ki a jelentkező?), csücsörítős-fürdőszobai tükörben-pózolós.

    Felnőtt, sokszor felsőfokú végzettségű emberek.

     

    Arról már nem is beszélve, hogy szakmailag sem felelenek meg a feltételeknek. Nem is értem, mégis mit várnak?

     

    Nem vagyok/voltam HR-es, csak vezetőként tudok nyilatkozni, de ne gondold, hogy aki nem szép, annak alapból kuka az önéletrajza, elolvasás nélkül. 

    De az igaz, hogy a fent említett fotókat beküldőket, nem lehet komolyan venni.

    És arról is tudok nyilatkozni, hogy munkavállalóként nem hőbörögtem, ha ilyet kértek, hanem csináltattam egy nomális képet és elküldtem. 

    Mindkét helyre felvettek volna, de nekem nem voltak a vezetők szimpatikusak. Élőben. Van ilyen.

     

    Ez egy szűrő, mert sokan jelentkeznek egy-egy munkára.

    Aki nem érti, hogy fotó kell és nem küld, akkor nem hívják be.

    Aki egyetemi végzettséggel, sok éves munkaviszony után, nem képes egy diszkrét fényképet mellékelni, nem hívják be.

    Aki balfék önéletrajzot ír, hiába "szép" nem hívják be. 

    Aki jó önéletrajzot ír, "szép", de szakmailag nem felel meg, nem hívják be. 

    És így tovább...

     

    Az általad említett "nomálisabb"??? NB vagy az USA is csak, a színesbőrűek miatt zizeg ezen témán. Mindenki egyenlő, rasszizmus, diszkrimináció stb. stb.

     

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_108184 (1)
    2013-05-31  16:34
  20. 2013. június 1. 09:4457.
    Na jó, de akkor mi a   francot írj a  tulajdonságok részhez? Munka szempontjából leírni azt, hogy mondjuk kedves vagyok, jó hallgató, ha valaki ki aakrja sírni magát a  vállaimon stb, nem releváns, mert kit érdekel? Mondjuk bizonyos irodai munkakörökhöz a  kreativitást odaírni nevetséges, mert nem szempont,a  fiatalosság, az olyan nesze semmi fogd meg jól, ahogy a versenyképesség (mondjuk, ezt nem is értem, van aki beírja  az önéletrajzába a   tulajdonságai közé, hogy "versenyképes vagyok" :DDD) stb, mérlegelni kell, a munkakör kívánalmai szerint, hogy miket írsz be, de önmagában a többi felsorolt tulajdonsággal semmi gond nincs.....nyilván sablonosan hangzik........ 
    előzmény:
    Catilina (49)
    2013-06-01  02:01
  21. 2013. június 1. 09:3156.
    Amikor pályakezdőként, vagy pár éve munkanélküliként a végigböngésztem a "jó tanácsokat", arra vnatkozóan, hogy milyen legyen, avagy milyen ne egy önéletrajz, hogyan jelenj meg illetve viselkedj egy interjún, stb, mindig plafonra ugrott a   vérnyomásom, hogy mi a  francnak írnak evidenciákat, hogy "ne csatolj ilyenolyanamolyan fotót, interjúra öltözz normálisan stb", mert azt hittem ilyen bakikat senki nem követ el. Aztán szembesültem azzal, hogy de. Bár nem hr-ként dolgozom, a főnök-tulaj az iroda által közösen használt e-mail címet szokta megadni álláshirdetéskor, és szól nekünk, hogy amiről azt gondoljuk, kuka, azt dobjuk is oda. Így volt szerencsém sírva röhögni, hogy egyesek milyen önéletrajzokat küldenek. Ráadásul főiskolát/egyetemet végzettekről beszélünk. Volt ott nyaralós kép, estélyi ruhában pózolós, volt továbbá olyan, mintha egy pr...dent hirdetésből vágták volna ki-telefon a  kézben és bárgyú vigyor. Aztán a jelentkezés szövege: nem egy olyan volt, hogy "Tisztelt Cím" ...most nem azért, de ha komolyan gondol valaki egy jelentkezést, a  minimum, hogy kimásolja a   hirdetésben szereplő nevet (nálunk ugyanis meg volt adva a   cég neve és a főnök neve is, nem fejvadász cég volt megbízva). 
    előzmény:
    amen (46)
    2013-05-31  22:19
  22. 2013. június 1. 09:1055.

    "Van-e előrejutási lehetőség?"

     

    Nem kötekedésképpen, de lellki szemeim előtt megjelenik egy vicces szitu:  nagy cég hr osztályára jelentkezik az illető delikvens, ahol a hr vezető után alapvetően nincs hierarchia, mert minden részterületre van egy emberke. Megy az interjú, aztán, mondjak a   hr vezető, hogy na, akkor most felteheti a  kérdéseit. A delikvens meg megkérdezi, hogy "Akkor mondja, legyen szíves, van itt előrelépési lehetőség?"...... Hát persze, ha kifúrja az éppen az interjút vezető hr menedzsert:)))))))))). Tényleg nem kötekedésből írtam, csak ezt nem bírtam kihagyni:))))) 

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_652128 (33)
    2013-05-31  20:20
  23. 2013. június 1. 08:5354.
    Előző hozzád írt hsz-mat ezúttal visszavonom:). 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_652128 (33)
    2013-05-31  20:20
  24. 2013. június 1. 08:5053.
    Mi mindenhez? Én is fényképeset küldök, szintén pdf-ben. Akkora tehetség kell hozzá? Akkor bopldog vagyok, mert ezek szerint az vagyok! :D:D:D
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_289699 (32)
    2013-05-31  20:16
  25. 2013. június 1. 08:4252.
    Előző munkáltató? Ezt tényleg komolyan veszitek hr-esek, amit az előző munkáltató állít? Nyilván, ha ő küldött el, akkor valami fényes véleménye nem lehet rólam, ha meg én mondtam fel, akkor ugyanaz a   helyzet, mert senki nem jókedvéből mond fel (nyilván vannak speciális esetek, csőd miatti elbocsátás, átszervezés, vagy költözés, stb). Nem beszélve arról az esetről, aki nem elégedett a   pillanatnyi munkahelyével és váltani szeretne, de nem akar mindent borítva kilépni, amíg nincs másik munkahely, erre egy kíváncsiskodó hr felhívja a főnökét....hát gratulálok, biztos a   főnök örömködni fog, hogy egyik beosztottja le akar lépni....óóóó, biztos is, hogy buksisimogatás lesz belőle, hát persze! Hú de felhúztam magam:)). Gondold meg mielőtt felhívsz egy munkáltatót, hogy mennyi embernek okozhatsz kárt vele, sértődöttséget a főnöke részéről, kirúgást "menj, ha menni akarsz" alapon, míg neked, (az általad képviselt cégnek) egyetlen egy emberre van szükséged.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_652128 (18)
    2013-05-31  18:52

Címlap

top