Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Angliába indulóknak

Szippancs
Létrehozva: 2009. február 22. 14:08

Akik úgy tervezik, hogy az Egyesült Királyságban próbálnak szerencsét (sok ilyen topik nyílik mostanában is), azoknak bemásolok valamit, amit a Londoni Magyar Nagykövetség honlapján találtam.

 

"A nemzetközi gazdasági válság az Egyesült Királyságot a többi európai uniós országnál is súlyosabban érinti. Jelenleg drasztikusan csökken a betölthető állások száma, és a munkanélküliek száma az európai átlaghoz képest kétszer olyan gyorsan emelkedik. 2008 januárja óta egy év alatt 350 ezer fővel nőtt a nyilvántartott munkanélküliek száma; 2009. február közepén 1,97 millió munkanélkülit tartottak számon. A sajtó nap mint nap közli az egymást követő vállalati leépítéseket, ami nagyobb cégek esetében több ezer ember elbocsátását jelenti egyik napról a másikra. A gazdasági válság nem kíméli az építőipart sem. A rövid- és középtávú gazdasági kilátások borúlátóak, a brit gazdaság recessziója folytatódik: a következő negyedévre a bruttó nemzeti össztermék 4 %-os csökkenése várható a brit központi bank szerint.

Ebben a helyzetben a brit munkapiacra újonnan belépők esélyei rendkívül beszűkültek. Az utóbbi hónapokban a nagykövetséghez eljutó állampolgári jelzések is arról tanúskodnak, hogy sok munkavállaló veszíti el biztosnak tűnő állását, a munkakeresés céljából érkezők nem találnak munkát.

Mindezek alapján a nagykövetség úgy látja, hogy a helyszíni munkakeresés esélyei szinte megszűntek. Ahogy arra máshol is nyomatékosan felhívjuk a figyelmet, már a munkakeresés időszaka alatt a magyar állampolgár az Egyesült Királyságban saját és családja fenntartásáról gondoskodni köteles. Rendkívüli körültekintést, alapos előkészületeket javasolunk mindazoknak, akik a jelenlegi súlyos gazdasági helyzet ellenére munkavállalási szándékkal az Egyesült Királyságba kívánnak jönni.

A munkaerő-piaci feszültségek a külföldi munkavállalókat különösen nehéz helyzetbe hozhatják. Sajnos egyre több magyar állampolgár találja magát olyan helyzetben, hogy a brit munkáltató az aláírt szerződés ellenére sem hajlandó kifizetni a teljes fizetést, vagy más módon szegi meg a korábbi megállapodást. Ilyen és hasonló esetekben a Nagykövetségnek nincs módja a magyar állampolgárok ügyében eljárni; a brit munkaügyi tanácsadó szervezet (ACAS – www.acas.org.uk, tel: 08457 47 47 47) vagy a Citizens Advice Bureau (www.adviceguide.org.uk) ingyenes tanácsadó szolgálat tud munkajogi kérdésekben felvilágosítással szolgálni."

 

http://www.mfa.gov.hu/kulkepviselet/UK/hu/ Konzuliinfo/nagykovetseg_figyelmeztetes_munkav.htm
  1. 2009. február 22. 18:1776.
    Igazából nem tudom. Két ügynökséggel dolgoztam. Az egyik sokkal többet vont, mint a másik. Egyik alkalommal 20 fontos különbség volt ugyanarra az óraszámra. Közben pedig jött egy papír, hogy megváltozott a adókulcsom. Úgyhogy most teljes képzavar.
    előzmény:
    silviHemel (75)
    2009-02-22  18:12
  2. 2009. február 22. 18:1275.
    Adót akkor lehet visszaigényelni, ha úgy érzed, hogy többet vontak le, mint amennyit kellett volna. Mint én is be voltam kavarodva, mikor dolgoztam egy ideig agency-nél kiegészítésként, és hiába minden papírt leadtam, ill, kitöltöttem, mégis jó 5hétig emergeny tax code-on voltam és azt hittem, hogy esetleg tartozik nekem az adóhivatal, így írtam nekik levelet, elmagyaráztam a helyzetet és vártam hogy írjanak vissza, több mint három hónapot vártam hiába. Rájuk telefonáltam, hogy na mi van, nem kapták meg a levelet, vagy mi. Errefel kiderült, hogy végülis az új munkahelyemmel ők lerendezték a dolgot és egy ideig kevesebbet vontak le, mint kellett volna, amiatt hogy korábban többet vontak le. Tehát egálban vagyok velük, én sem tartozom nekik, meg ők sem nekem. Én 2008. okt. 30-án postáztam el ezt mert másnap, tehát 31-e volt a határidő a postai jelentkezéshez. Online is lehet, de ott más a határidő. Szokták néha reklámozni az utcán, meg azt hiszem TV-ben is, újságban, hogy mikor van határidő a visszaigényléshez. De azóta ,hogy akkor volt ez az október végi, volt már egy másik is. Én magam is meglepődtem. Szóval nézz utána, lehet egy évben nem csak  egy határidő van.
    előzmény:
    Szippancs (70)
    2009-02-22  17:45
  3. 2009. február 22. 18:1174.
    Irorszag detto. Itt mar 8000 euro "lelepesi" penzt is ad az allam akiknek legalabb 2 ev munakviszonyuk, van es igazolni tudjak, hogy felmondtak nekik. Ennek fejben vissza kell adni a PPS szamot ami nem igenyelheto az elkovetkezo 5 evben......Ugye itt is a GDP 60%-at az epitoipar adta ami most haldoklik....
    előzmény:
    mariett8 (14)
    2009-02-22  14:46
  4. Torolt_felhasznalo_752367
    Torolt_felhasznalo_752367
    2009. február 22. 18:0673.

    errol en mar az elso ket ev utan leszoktam es a "segits magadon az Isten is megsegit mondas szerint" elek. Elegem lett, hogy a szuleimen kivul a "rokonyok" 10 eve nem latott emberek irtak, telefonaltak , hogy "nezzema' melot nekem", oszt megyek hozzad, mert ingye' van a szallas , adsz kajat, ide cipelsz oda cipelsz , megmutatod a varost stb. 1x kertem (volna) segitseget attol a szemelytol akinek segitettem, hogy intezzen el egy paprit otthon (10 perc) .. azota is intezi (5 eve)..

    Lepj at ezeken a dolgokon es konnyitsd a Te eletedet, mert utana csak magadra szamithatsz , ismerven a magyar mentalitast.

    előzmény:
    mircus21 (54)
    2009-02-22  16:35
  5. 2009. február 22. 18:0172.
    Eddig csak ügynökségekkel dolgoztam, ezért gondoltam, hogy nekem kell megcsinálni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_237364 (71)
    2009-02-22  17:54
  6. Torolt_felhasznalo_259605
    Torolt_felhasznalo_259605
    2009. február 22. 17:5471.
    mire gondolsz? nem ertem..... nyilvan ha ugy gondolod valamiert tul sokat fizettel (pl. emergency tax code-ra raktak, mert nem volt P45-od, vagy ilyesmi) folhivod az adohivatalt es ok kiszamoljak es visszaadjak a tulfizetett adot a munkahelyeden keresztul. barmikor lehet ev kozben, az adoev aprilis 5-en fordul amugy. ezt egyebkent maguktol is meg szoktak csinalni, ha a munkahelyed konyveloje normalisan vegzi a  dolgat. vagy az adoev vege elott veglegesen elhagyod az orszagot jarhat vissza valami. vagy ha az adott evben a jovedelmed nem erte el az 5000 fontot. vagy ha onbevallo vagy (mint pl. en) mert van vallakozasod is, akkor kaphatsz vissza a koltsegeid/veszteseged utan.
    előzmény:
    Szippancs (70)
    2009-02-22  17:45
  7. 2009. február 22. 17:4570.
    Mikor kell visszaigényelni az adót?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_237364 (69)
    2009-02-22  17:43
  8. Torolt_felhasznalo_259605
    Torolt_felhasznalo_259605
    2009. február 22. 17:4369.
    mi magas abban, hogy osszeszorozd az orabert a ledolgozott orak szamaval???? Napi 8 ora heti 5 nap...... egy evben 52 het, tenyleg komoly matematikai ismeretek kellenek hozza. Az ado evi 40.000 font alatt 20%
    előzmény:
    twoinone (62)
    2009-02-22  17:28
  9. 2009. február 22. 17:3868.

    Akkor méág jobban felháborít sóginő keresete, netto... Azért amit csinál...!

     

    Most el kell mennem, később még benézek - remélem lesz miért ;-)

     

    tui

    előzmény:
    silviHemel (64)
    2009-02-22  17:30
  10. 2009. február 22. 17:3867.

    Hát olyan 800 font körülre jön ki.

    előzmény:
    twoinone (62)
    2009-02-22  17:28
  11. 2009. február 22. 17:3766.
    Fogadunk, hogy azok a kelet-európaiak lengyelek? Ők nem jó példák, mert nagyon összetartanak. Egymást ajánlják be a munkahelyeken, segítik egymást, együtt laknak. Úgyhogy annyira nincs nagy szükségük a nyelvre. Én mondjuk a falra másztam tőlük az előző munkahelyemen.
    előzmény:
    Caithleen (65)
    2009-02-22  17:32
  12. 2009. február 22. 17:3265.

    Erre irtam, hogy senkit nem biztatnek felelotlen nekivagasra, meg amugy is ismered a velemenyem, ha gyerekekkel jon az ember 10x annyi dolgot vegyen figyelembe, tizszeresen felkeszultebben jojjon...

    Azert az elgondolkodtat, amikor olyan itt elo kelet-europaiakba botlom, akikkel egyetlen szot sem tudok valtani, es nem az en nyelvi hianyossagaim miatt. Talan megsem ongyilkossag?

     

    En altalaban nem szeretek itelkezni (bar nem mindig tudom megallni:-)), szoval ugy gondolom, eleg ha elmondom a sajat tapasztalataimat, az mar nem az en tisztem, hogy hulyenek, felelotlennek vagy ongyilkos-jeloltnek minositsem, aki belevag mondjuk egy ilyen kalandba. Mint ahogy megakadalyozni sem tudnam, valoszinuleg nekivagni sem az en velemenyem alapjan fognak...

     

    előzmény:
    Szippancs (56)
    2009-02-22  16:54
  13. 2009. február 22. 17:3064.
    Itt a minimálbérből is adózik az ember. Amit írt, az adó és TB levonása előtt van.
    előzmény:
    twoinone (62)
    2009-02-22  17:28
  14. Torolt_felhasznalo_752367
    Torolt_felhasznalo_752367
    2009. február 22. 17:2863.

    felelotlenseg, egy szoval.

     

    egyetertke veled, OK, hogy mindenki a legjobbat akarja a csaladjanak, sajat maganak stb, de  6-8 eves kulfoldi tartozkodas, allando lakhely, perfekt nyelvtudassal sem garantalt, hogy holnap nem epitenek le es benne vagy a szarban , foleg ha egyedul vagy es nincs ferj az oldaladon aki eltart es nem almodsz tovabb, hogy ahogy egyik forumtardam fogalmazott "vattacukorbol vannak a felhok" a kulfoldon elok feje felett.

    előzmény:
    Szippancs (1)
    2009-02-22  14:08
  15. 2009. február 22. 17:2862.
    Jesszus, nkeem egy havi napi 8 órás bért írj!!! Ehhez hülye vagyok... Ja, és nettot ha szabad kérni, vagy ez már sok belőlem?
    előzmény:
    Szippancs (60)
    2009-02-22  17:15
  16. 2009. február 22. 17:2361.
    Nincs mit.   Bocs, hogy eltűntem ,csak közben rám szóltak skype-on stb, meg a konyhában is volt dolgom. Most meg ülök le tanulni, mert sosem lesz meg a beadandóm és holnap du. 5óra a határidő.
    előzmény:
    Szippancs (49)
    2009-02-22  16:06
  17. 2009. február 22. 17:1560.
    5.75 font/óra.
    előzmény:
    twoinone (57)
    2009-02-22  17:08
  18. 2009. február 22. 17:1459.
    Hala az egnek ez  lehetetlen. Egyebkent valoban mindenben oriasi szerencseje van.
    előzmény:
    twoinone (58)
    2009-02-22  17:10
  19. 2009. február 22. 17:1058.

    Majdcsak figyeld ahogy a főnököddé küzdi magát

    Vicceltem!

    előzmény:
    mircus21 (54)
    2009-02-22  16:35
  20. 2009. február 22. 17:0857.

    sziasztok! 

     

    Tényleg. csak kiváncsiságból kérdezném - mondjuk téged - , mennyi ott a minimálbér?

    Utána elárulom azt is miért érdekel. Persze pusztán családon-belüli irigység miatt

     

    Mondjuk annyi "előnye" van a szóban forgó kisasszonynak (aki 17 éves és "gyakosrlat címén látogatott oda egy évre) hogy van szállásuk egész jó kis házban+hét közben főznek rájuk, ergo rezsit, szállást és meleg kaját nem fizetnek. Jgy lehet spórolni...

     

    Őszintén, menni az a lóvé, ami ezeket fedezné?

    előzmény:
    Szippancs (43)
    2009-02-22  15:34
  21. 2009. február 22. 16:5456.

    Igen, de amit korábban is említett valaki, hogy a napokban egy anyuka nyitott topikot, hogy az egész családdal kijönnének, nyelvet nem tudják. Szerintem ez így kész öngyilkosság.

     

     

    előzmény:
    Caithleen (53)
    2009-02-22  16:30
  22. 2009. február 22. 16:4855.

    Olvasgatlak benneteket, és arra gondolok, de jó, hogy én itthon akarok és remélem fogok is boldogulni...

    Ismerem a nyelvet, beszélem is, tudom mennyi akadályon kell átverekedni magam, tudom milyen bunkók a magyarok egymással, mire számíthatok, értem a hangsúlyokat, ismerem a mentalitást ....

    Szóval fel vagyok készülve magunkból.

    És továbbra sem értem, ha valaki mindezek ismeretében itthon nem boldogul, miért gondolja, hogy külföldön könnyebb lesz neki!!!!!!!!!!

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  23. 2009. február 22. 16:3554.
    En segitettem egy lanynak, szereztem neki munkat, alairtam az osszes referenciat, nalunk lakott a baratjaval, aztan most levegonek nez. Egy munkahelyen dolgozunk.
    előzmény:
    Szippancs (19)
    2009-02-22  14:54
  24. 2009. február 22. 16:3053.

    Sziasztok!

     

    En ket dolgot tennek hozza a topik temajahoz.

    Az egyik, hogy valsag mindenutt van/lesz, sajnos Mo-n ugyanugy, sot, azt kell mondjam, hogy nem ugyanugy, inkabb valoszinuleg sokszorosan rosszabbodni fog a helyzet a tartalekok hianya miatt, a kiszolgaltatottsag merteke miatt. Tehat ha valaki jobb jovo remenyevel elindul, meg az is lehet, igaza lesz, mert annal, ahogy Mo-n alakulnak a dolgok majd, meg kulfoldon is jobb lesz. (Bar ne lenne igazam!) Ahogy itteni kedves ismeros aposztrofalta a dolgot: mindenutt sz.r lesz, de otthon meg sz.rabb (elnezest a nyelvezetert.)

    A masik pedig egy tendencia, amirol irtam mar mas topikon. Nagyon sok lengyel van itt A-ban, de rengeteg elindult haza, mert ott igenis kepesek voltak egy effektiv reformsorozatot vegrehajtani, minek kovetkezteben megerte hazamenni nekik. Nos, mivel tenyleg tomegesen voltak itt, egyfajta vakum keletkezik a hianyuk kovetkezteben, mert hiaba sirnak es tuntetnek az angolok, erdekes modon nem sietnek beallni pl. az igy meguresedett helyekre. Felenk, ahol sok a szalloda, etterem az uduloovezet miatt egyertelmuen van felvevo piac kf-i munkaerore is. Aminek a masik oka pont a credit crunch. Az angolok nem fognak tudni evente tobbszor kf-re jarni nyaralni, mint eddig, hanem ujra felfedezik a szigetorszag szep uduloovezeteit, itt fognak szallodaba, kempingekbe, etterembe jarni, nyaralni. Kvazi igenis szukseg van munkaerore, valahol meg nagyobb aranyban is az erdeklodes megnovekedese miatt. Ingatlankozvetito ismeros meselte, hogy 2009-re mar az ev elso honapjaban lefoglaltak az osszes elerheto devoni cottage-ukat, ez altalaban messze nem igy volt az elmult evekben. A font gyengulese raadasul sokkal tobb kf-i turistat is idevonz.

     

    Felre ne ertsen senki, ezzel nem biztatni akarom az embereket a felelotlen nekiindulasra (aki ismer, tudja, hogy nem szoktam), csak kicsit arnyalni az egyoldalura festett kepet.

    előzmény:
    Szippancs (1)
    2009-02-22  14:08
  25. Torolt_felhasznalo_951284
    Torolt_felhasznalo_951284
    2009. február 22. 16:2752.
    Bocsanat, nem olvastam végig mindent el, de micsoda altalanositas az, hogy a "vidéki, muveletlenebb"emberek????
    előzmény:
    mariett8 (42)
    2009-02-22  15:34

Címlap

top