Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

2 keresztnév púp a háton?

levendula1111
Létrehozva: 2013. május 23. 13:40

Véleményeket szeretnék olyan emberektől, akik 2 keresztnévvel élnek.

 

Születendő kisfiam nevén nem tudunk megegyezni a párommal. Mindkettőnknek tetszik a másik által választott név is, de a sajátunkból nem szívesen engedünk.

 

Férjem szerint legyen neki mindkettő, és majd felnőtt korában eldönti melyik tetszik neki jobban, melyiket akarja használni.

Szerintem ez hülyeség, mert ugyanúgy megvan mindkét neve, és általában az első néven szólítják mindig. Ráadásul azt tapasztaltam a munkahelyemen, hogy a 2. keresztnév csak nyűg, bemutatkozásnál nem mondják, aláírásnál nem írják le, és sok esetben hivatalos papírokról lehagyják, ami pedig nem szerencsés.

 

Szóval kérdezem: Van bármi jó dolog abban, hogy valakinek 2 keresztneve van? Egyikről úgymond lemondhat felnőttkorában? Vagy tényleg minden felnőtt nyűgnek érzi, csak a szülők erőltetik, akik hasonló cipőben járnak mint mi?

  1. Torolt_felhasznalo_743389
    Torolt_felhasznalo_743389
    2013. május 23. 19:3651.

    Másnak pedig más megoldása van.

    Ismerek olyan pasit, aki mindkét keresztnevét használja, de olyat is, akinek csak egy van, de még a szülei is teljesen más néven szólítják.

    Sokan vagyunk sokfélék, szerintem inkább legyen kettő keresztnév, kisebb az esélye, hogy szembetalálkozzon az ember a nevével.

    előzmény:
    Milu (50)
    2013-05-23  19:23
  2. 2013. május 23. 19:2350.
    Nekem erre az a megoldásom, hogy a nagyon hétköznapi vezetéknév mellé ritkább keresztnevet választok.
    előzmény:
    Hialin (45)
    2013-05-23  17:10
  3. 2013. május 23. 18:1149.

    Én nem adnék két nevet a gyereknek, fiú esetében meg főleg nem. Bár manapság nem divat, hogy egészen felvegyék a nők a férj nevét (Kiss Gézáné pl.), de ha mégis így lenne, két keresztnév esetén CSAKIS úgy lehet, hogy Kiss Géza Béláné. Az meg milyen gáz már? 

     

     

    Van egyébként egy jó barátom, aki fiú, 2 keresztnévvel: egy átlagossal, és egy szép régi magyar névvel. A család az "átlagos" néven szólította mindig is, aztán középiskolában az egyik tanárának megtetszett a másik neve, és következetesen azon kezdte hívni. Szép lassan aztán mindenki. És aki azóta ismeri, az mindenki ezen a néven emlegeti, felesége, testvérei is. Viszont szülők, keresztszülők, távolabbi család maradt a réginél.

    Nekem ez kicsit skizo-állapotnak tűnik. Én nem tenném ki ennek a gyerekem.

     

    Ugyanakkor ha magamra gondolok, nekem nem nagyon tetszik a saját nevem, és ha lenne egy másik, lehet, hogy azt választanám. Vagy utálhatnám mindkettőt 

    (mindenesetre amikor egy gyenge pillanatomban kifejtettem a szüleimnek, hogy nem tetszik az Ágnes név, akkor nagyon elszomorodtak, mert hát ők nyilván (szerintük) a legszebbet választották nekem 

    előzmény:
    levendula1111 (1)
    2013-05-23  13:40
  4. 2013. május 23. 17:3648.
    Pont erről beszéltem én is! Ha már vált, azt fogja választani ami neki a legjobban tetszik.
    előzmény:
    elsi1 (35)
    2013-05-23  16:04
  5. 2013. május 23. 17:2247.

    Azért jól döntsd el, hogy mit akarsz, mert

     

    ha a gyereket két néven anyakönyvezteted, az az élete végéig el fogja kísérni, 

     

    még akkor is, ha utólag lemond az egyik nevéről.

     

    Ugyanis, akkor a fiúknál is életbe lép a "lánykori név"=születési névként, amit  körmölhet, minden hivatalos dokumentumra.

     

     

     

     

    előzmény:
    levendula1111 (1)
    2013-05-23  13:40
  6. 2013. május 23. 17:1546.

    Ha az en elso nevemet kellett volna az ausztraloknak megtanulni es leirni ugy ahogyan az a szuletesi anyakonyvi kivonatomban van, kitoloncoltak volna az orszagbol

     

    Az osszes okmanyomon csak a 2. keresztnevem van mert az ertheto minden nyelven.

     

    Egyebkent nekem nagyon szomoru dolog volt amikor meg kellett valnom az asszonynevemtol. Ui. a ferjem neve az amit mindig imadtam es mar 5 evesen azt mondtam igy fogjak az uramat hivni.

     

    Nagyon buszken hordtam XY ne kent 12 evig, de mivel itt ilyen verzio nincs maradt az o vezetek es az en keresztnevem. es nem vagyok ne....

    csak Mrs. ami ugyanaz.

  7. 2013. május 23. 17:1045.

    meg szerintem egy gyakori vezetéknév mellé is szerencsés, mert pl. lehet, hogy majd az óvódában, vagy az iskolában lesz 10 Szabó Anna, de mondjuk csak a tiédet hívják Szabó Anna Laurának. Szerintem mennyivel máshogy hangzik...

     

    bocsánat a Szabó Annáktól, nem akartam senkit se megbántani

    előzmény:
    Hialin (42)
    2013-05-23  17:07
  8. 2013. május 23. 17:1044.

    de dilis vagy te Eszter

    hogy lehet egy ilyen bolond csajnak ilyen gyonyoru neve????

    Egybol az egyik kedvenc konyvem az Egeto Eszter jutott az eszembe

    előzmény:
    elsi1 (33)
    2013-05-23  15:57
  9. 2013. május 23. 17:1043.
    előzmény:
    elsi1 (33)
    2013-05-23  15:57
  10. 2013. május 23. 17:0742.

    Szia! nekem is 2 van. A másodikat a mamám neve után kaptam. Úgy vagyok vele, hogy mint név, annyira nem tetszik, sokan nem is tudják, hogy ez is a nevem, mert csak az elsőt használom. Csak a nagyon hivatalos papírjaimon van rajta. Sokszor ugyanis el is felejtettem bediktálni ha valamit ki kellett tölteni vagy ilyesmi... Használni ugyan nem fogom, mert nem tetszik, de semmiképpen sem nyűg. Elfogadom, én tiszteletben tartom, hogy a mamám után kaptam, mert szeretettel gondolok rá. Hogy így mi értelme van? hát nem tudom, de megválni sem akarok tőle.

     

    És úgy terveztem mindig is, hogy majd a gyerekeim is kapnak második nevet. Miért? nem tudom, talán mert nekem is 2 van. Rövid a vezetéknevünk, tehát szerintem szép, ha kettő van, szerintem jól cseng főleg a rövid vezetéknévvel. Megmondom őszintén, nekem már az fura, ha valakinek csak 1 neve van. Sokan azzal érvelnek, hogy tud majd választani, hogy melyiket használja később. Nekem nem ez a szempontom, egyszerűen csak tetszik.

    előzmény:
    levendula1111 (1)
    2013-05-23  13:40
  11. 2013. május 23. 16:4841.
    Elnézést, az előző hsz-emben összezavarodtam :D Az utolsó mondatom nem neked szól, egy másik témában (amire itt hivatkoztam) nem veled váltottam hsz-eket :D
    előzmény:
    bogi01 (39)
    2013-05-23  16:41
  12. 2013. május 23. 16:4540.

    Szia!

     

    Nekem is két keresztnevet adtak a szüleim.

    Igazából sosem használtam a második nevem, kivéve az egyetemen, ahol kötelező volt úgy használnom a nevemet ahogy az indexkönyvön szerepelt.

    Bemutatkozásnál használtam egy időben aztán felhagytam vele, mert az emberek általában egy gyors bemutatkozásoknál az utolsó nevemet jegyezték meg amit sose használtam, így nem is hallgatok rá.

     

    Igazából nekem mindig csaka bonyodalom volt a 2. keresztnevemből, az egyik hivatalos papíromon rajta volt a másikon nem, az utánajárás a javítgatása.

     

     

    Mindenki az első nevemet használja, sokan nem is tudnak a másodikról.

     

    nem olvastam a topikot, nem tudom, hogy más, hogy van vele, de ez a 18 éves korában majd eldönti melyiket hazsnálja szerintem fura. Nyilván azt fogja használni amelyiken addig szólították, egy ember általában összenő a nevével.

     

    Én fölöslegesnek tartom a dupla keresztnevet.

     

     

    előzmény:
    levendula1111 (1)
    2013-05-23  13:40
  13. 2013. május 23. 16:4139.
    Szerintem, ha végigolvasod a hsz-eimet, nem csak itt, hanem bárhol, én is kultúráltan fogalmazok. Úgy gondolom, hogy mindig próbálok udvarias lenni és érvelni, nem pedig fröcsögni. Mielőtt magadra vennéd, a fröcsögést nem rólad mondom, hanem úgy általában. Szerintem az a hsz-em, amire reagáltál nem volt bunkó, ha mégis úgy érzed, bocs, nem annak szántam. Utólag visszaolvasva azt sem értem, miért gondolod azt, hogy ez engem az átlagosnál  érzékenyebben érint. Ebből a reakciódból én is azt hihetném, hogy te vagy ezzel így. Főleg, hogy már az azelőttit is félreértelmezted, amikor egy db mondatodra reagáltam, és az a reakcióm is szerintem inkább pozitív volt, pl. hogy "bár így lenne", stb.
    előzmény:
    Milu (25)
    2013-05-23  15:15
  14. 2013. május 23. 16:3138.

    Én egyet értek a férjeddel, a mi fiúnk első keresztneve a családi tradiciót követte, és a második keresztneve lett az, amit mi szerettünk volna.

    18 évesen úgy döntött, hogy a második neve tetszik és azt választotta, hogy ne ugyanaz legyen a neve, mint ami az apjának, a nagyapjának volt, van. Akik ez után ismerték meg,  már a 2. nevén ismerik.

     

     

    előzmény:
    levendula1111 (1)
    2013-05-23  13:40
  15. 2013. május 23. 16:2237.
    És hogy mi a praktikus benne? Nekünk nagyon hétköznapi a vezetéknevünk,  ha eldobsz egy követ, ilyen vezetéknevűt találsz el vele. Namármost én pl mindenhol használom asszonynévként a férjem mind a két keresztnevét, igaz így jó hosszú, de bármilyen hivatalos helyen, orvosnál, mikor szólítanak, akkor nem ugrik fel a padokról egyszerre 3 nő, hanem csak én egyedül, és elég hamar meg is tanulták a nevem, "- tudod az a hosszúnevű..:-)"  Lányoknál ugyanez, felvételinél kifüggesztve a nevek, legalább 3-4 azonos első keresztnevű lány volt még, na de úgy, hogy ott volt mellette a második név, úgy már nem volt vita.  Egyértelmű volt kit vettek fel, kinek lett közepes az eredméye, stb.
  16. 2013. május 23. 16:1836.
    Az én gyerekemnek is két keresztneve van. Igaz születésekor csak egyet kapott, de az nem tetszett neki. 18 évesen elballagott az okmányirodába és szépen felvette az eredeti mellé - mert ahhoz ragaszkodtam - azt amelyik neki tetszett. Most irtóra tetszik neki hogy úgy irhatja a nevét hogy Mezei A. Virág (kitalált név, csak a forma miatt irtam)
    előzmény:
    levendula1111 (1)
    2013-05-23  13:40
  17. 2013. május 23. 16:0435.
    Az is lehet,hogy Katalin júlia  20 évesen inkább Verára vált:))
    előzmény:
    Abigail79 (17)
    2013-05-23  14:24
  18. 2013. május 23. 16:0134.

    Nekem 34 éve egy neevt adtak:Eszter:akkoriban ez Pesten tök gáz volt,anyai nagyanyám szerint,csak  afalusi öregasszonyokat hívták így,nem is volt Eszter nevű ovis-iskolatársam.

    ma meg trendi név. 

    előzmény:
    elsi1 (33)
    2013-05-23  15:57
  19. 2013. május 23. 15:5733.

    Engem speciel a 'tóth jánosoktól' ráz a hideg.

     

     

    Pedig lehet,hogy egy Tóth János jobb ember,mint egy  Szekelczkei  Rodrigo:))

    János nevet meg bántsd,egyik legszebb magyar név.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_743389 (31)
    2013-05-23  15:45
  20. 2013. május 23. 15:5232.

    Nekem is 2 nevem van. Egyik, a gyakran vagy mindig használt 7köznap elég, aláírásnak is, bemutatkozni sem jutna eszembe (2 vezetéknévvel!) 4 nevet mondani. Csak a használt 2-t. Legtöbben nem is tudják, hogy még 2 név is van a SZAK-omon.

    Akkor jó a 2 keresztnév, ha az egyik állatira nem jön be a viselőjének. (az enyém mind elég tűrhető, közömbös név, de egy nyápic gyereknek Istvánffy Bátor Győző tényleg gáz lehet. Kell min. 1 nem kirívó név, amibe nem köt bele senki- pl. László + akármi- ha szupermen a gyerek, bevállalhatja a ritkábbat, ha nem, akkor marad a másik, nem kell végigmondani))

    előzmény:
    levendula1111 (1)
    2013-05-23  13:40
  21. Torolt_felhasznalo_743389
    Torolt_felhasznalo_743389
    2013. május 23. 15:4531.

    Szerintem nagyon jó találat lehet a dupla keresztnév, de csak akkor van 'értelme', ha használjátok is. Ha csak sátoros ünnepeken fogja használni, akkor lehet belőle púp. Engem speciel a 'tóth jánosoktól' ráz a hideg.

    előzmény:
    levendula1111 (1)
    2013-05-23  13:40
  22. 2013. május 23. 15:4230.

    Amikor  férjhez mentem azt kérdezte a vőlegényem : megvagyok elégedve a Szüleimtől kapott névvel?    Mert ő engem akar feleségül venni ,de a nevemet nem akarja elvenni !

    Ebben maradtunkigy aztán büszkén viselem  már 56 éve !

    előzmény:
    kivi39 (26)
    2013-05-23  15:24
  23. 2013. május 23. 15:3729.

    Nekem és  mindhárom gyermekemnek , két unokámnak 2 neve van !

    Nagylányomnak a nagypapa kívánságára adtuk a második nevet (de sohasem hívta így )  Attól még Éva napkor is köszöntjük !

    Fiam Attila lett volna ,de január 7 én született... ezért kapta a kedvencemet az András nevet , és Pétert az apja után.

    Andrea - Anna a második házzaságomból született.

    Előtte mindig Emeséztünk ,de az a tergesség elhalt :(  

      Igy  nem jutottunk közös nevezőre .. Szereti és használja is mind két nevét.

    A nagyobbik unkám első neve nem tetszett. Ezért a nagylányom ,hogy kedvezzen adott egy másodikat ami szerintem sokkal szebb ,ja és ő is használja mindkettőt.

    Pici 4 hónapos kislány unokám még nem érti ... de a család megoszlik.Mert pl az én 80 éves anyám csak a Lilit tudja megjegyezni az Oliviát nem :(

     

    Egyedül a férjemnek van 1 neve,de én mint mindenkit a családban 2X köszöntök!   János lévén karácsony környékén jelképes ajándékot kap ! Aztán júniusban köszöntjük .

     

    Még valami senki se gondoljon nagy ajándékokra . 

  24. 2013. május 23. 15:3628.
    Mindkét gyerekemnek két kereszneve van, mindketten teljesen elégedettek ezzel a helyzettel.
    Nekem három van, és annyi a haszna, hogy egy legalább tetszik a háromból. :)
    előzmény:
    levendula1111 (1)
    2013-05-23  13:40
  25. 2013. május 23. 15:3127.
    Lehetnek praktikus okai is a második keresztnévnek. Mi azért adtunk másodikat a kislányomnak, mert gyakori a vezetékneve és az első keresztneve is. És be is jött, mert a gyerekorvosnál van még egy ugyanilyen nevű kislány, így a második keresztnév megkülönbözteti tőle.

Címlap

top