Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Külföldön élni ijesztő is lehet

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. június 5. 20:05
Persze, hogy azt látod csak, amikor felrakom a Facebookra a kirándulós képeinket, ahogy állunk a tengerparton boldogan. Arról nem szoktam posztot írni, amikor az ábécé közepén pánikrohamot kapok.

Nők Lapja Café: Külföldön élni ijesztő is lehet
  1. 2014. június 5. 22:5126.

    Ez a cikk tipikus példája annak, hogy mi történik akkor, ha az ember nem akar beilleszkedni. 

    Rá lehet fogni mindenre, fáradt vagyok esténként, jajjjjj istenem mindjárt megsajnálom.

    Az igaz, hogy röfökben lóg itt a kolbász, én is itt élek és az én kerítésemröl is lóg, de keményen meg kellett érte dolgozni. Ott kezdödött, hogy be akartam illeszkedni. És lám sikerült.

    Emlékszem annyira élveztem, mikor kikerültem ide és hot-dogot vettem az utcai árustól és nem tudtam, hogy mit jelent a mustár németül! Azt mondtam helyette, hogy nem a ketchup, hanem a másik.

    A boltban meg nem tudtam, hogy mit jelent a zsemlemorzsa. Odamentem két öreg hölgyhöz és megkérdeztem, hogy mivel szoktunk panírozni, liszt tojás és mi a harmadik és azt hol találom? 

    Élveztem, hogy meg kellett küzdenem azért, hogy megértessem magam, de mindig sikerült!

     

     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-06-05  20:05
  2. 2014. június 5. 22:5025.

    Senki nem fogja  megérteni, hogy mit éltél át/meg, csak olyan aki ezt szintén át/megélte.

    Azt is el tudom képzelni, hogy nem a nyelvtudás hiánya miatt kaptál pánikrohamot az áruházban hanem  a helyiség maga is okozhatta ezt.

    Arra gondolok, hogy nyomasztóan tud hatni egy  ilyen hatalmas tér, alacsony mennyezettel, hatalmas tömeggel.

    Nálad még a plusz ismeretlen/érthetetlen beszédzsivajjal tetézve.

    Ez, így mindennel együtt, nagyon is elképzelhető.

    Gondolom lassú és hatalmas dobbanású volt a szívverésed és kivert a verejték.

     

    Neked muszáj volt leülnöd, másnak minden energiáját felemészti a kiszabadulni/menekülni  akarás. 

    Mindenkinél más és mégis ugyanaz.

     

    Nagyon rossz élményed lehetett.Sajnálom.

     

    Jó lenne elmenned  valamiféle dokihoz.De nagyon fontos az elhatározás is hogy  ezt a gyengeséget te meg tudod oldani, le tudod győzni.És meg isteszel érte mindent, leginkább az önerősítést.

     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-06-05  20:05
  3. hus
    hus
    2014. június 5. 22:4824.

     

     

    Külföldön  ijesztő is lehet.

     

     

     

     

    előzmény:
    BiBu (22)
    2014-06-05  22:41
  4. hus
    hus
    2014. június 5. 22:4123.

    Nem. Felre erted egesz jol.

     

    Nem azt irta, hogy miota kulfoldre mentek, azota  anyagilag jobban allnak.

    Csak te irtad azt, hogy ott sem kolbaszbol van a kerites.

    Neki az irasa szerint feltetelezhetoen a korulmenyei jobbak lettek. O nem erezte magat jol abban a kornyezetben, amit meg tett erte, az az elfordulasa volt a lehetosegektol.

    En igy ertelmeztem az irasat. 

     

    " Bizonyára van, aki pénzben, anyagi javakban méri az örömet. Más meg nem. Ettől még nem beteg. "

     

     

    Te most viccelsz velem?  

    Ezt irta meg a cikkben:

     

    "Bevittek a kórházba, a férjem persze rohant utánam. Ő tolmácsolta aztán, amit az orvosok mondtak.Pánikroham. Kérdezték, ért-e valami stressz az elmúlt időszakban." 

    De beteg, irta, hogy panikbeteg.  Normalis korulmenyek kozott egy embernek orulnie kellene a helyzetenek, es tudomasul vennie, hogy a mindennapok mellett neki meg kicsit tobbet kellene tennie eppen a nyelv miatt.

     

    Azonkivul, ha mar beszel nyelvet, normalis korulmenyek kozott konnyebben kellene, hogy forogjon a nyelve. 

     

    Jobban szeretem, ha a magyaromat helyesirasbol  javitod.   

    előzmény:
    Maxim (17)
    2014-06-05  22:16
  5. 2014. június 5. 22:4122.
    előzmény:
    Maxim (17)
    2014-06-05  22:16
  6. 2014. június 5. 22:4021.

    Kisgyerek mellett kevés ideje van, ezt írta, de esténként nehogy ne legyen már 1-2 órája magára... a férje gondolom nem 0-24 dolgozik, apuka is tud foglalkozni a gyerekekkel addig. 

     Ha filmet nézünk otthon, angolul megy, és jobban szeretem mellé az angol feliratot mint a magyart - nincs félrefordítás, hallom és látom is az új szavakat. Gyerekkoromban rengeteg német rajzfilmet néztem otthon, suli után, később is bújtam a német adókat, amíg voltak. Ragozni nem tanultam meg belőle, azt a mai napig nem tudok :D de bővült a szókincsem, rengeteg dolgot megértettem, főzőműsorból pl. nagyon könnyen meg lehet tanulni az élelmiszerek neveit, és nem kell magyarul mutogatni a zöldségesnek hogy mit szeretnénk. De ugye könnyebb a magyar csatornára váltani... németeknél is vannak női magazinok, amiknek könnyebb a nyelvezete mint mondjuk a FAZ-nak, fenn vannak a weben is, nemcsak NLC-ből meg Velvetből áll a világ. Társalogni csak nyelvkönyvből nem fog megtanulni. Csak ne a döneres beszédét lesse el :D
    előzmény:
    hus (16)
    2014-06-05  22:13
  7. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2014. június 5. 22:3420.

    Én úgy gondolom, hogy a cikk írójának nem az az elsődleges problémája, hogy nem beszéli a nyelvet. 

     

    Két ember is volt a környezetemben, mindketten hasonló cipőben. Nyelvet nem igazán beszélik, az egyszerűbb szituációkban sem tudják magukat biztonsággal megértetni. Viszont szép lassan kiderült mindkettőről, hogy egyiknek sem a nyelvismeret hiánya a legnagyobb gondja. Hanem az, hogy el kellett hagyniuk az otthonukat. Emiatt elutasítottak mindent, ami az új szituációval járt. Hiába tudják mindketten, hogy olyan lehetőséget kaptak, ami az életben talán egyszer adódik és hogy ezzel megvalósíthatják az álmaikat, képtelenek azt élvezni. Valahol sajnálom őket, mert borzasztóan szenvednek, a szenvedésüktől, az állandó siránkozásuktól szenved a családjuk is. Ugyanakkor azt hiszem, felnőtt emberekről van szó és néha kicsit erőltetni kellene a reális gondolkodást is. Ha egész nap azon siránkozik valaki, hogy mennyire rossz minden és elhárítja a családtagjai, új ismerősei segítségét, akkor nem is lesz jobb soha. 

     

    Ezenkívül nem szabad azt elfelejteni, hogy ha ennyire nem jó ott, akkor haza is lehet menni. De azt hiszem, önmagának, a férjének és a gyerekeinek is tartozik előtte annyival, hogy legalább megpróbálja úgy istenigazából. Mert az nem próbálkozás, hogy elmenekül a tanárnővel való találkozás elől, hogy annyit sem szól vissza a másiknak, hogy "nem értem". 

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-06-05  20:05
  8. 2014. június 5. 22:2719.
    Kedves Cikkiro!

    Tudom, mit erzel. Az, hogy minden kedvesseg es kozeledes ellenere idegennek erzed magad egy masik orszagban. Mas kultura, mas szokasok, sok ido, mire az ember beletanul, hogy hogyan mennek dolgok.

    Kulfoldon uj eletet kezdeni baromi nehez dolog, ne legyen buntudatod amiatt, hogy ezt valtja ki beloled a helyzet. Biztos erzed a nyomast, hogy hat jol kene erezned magad, szep hazban laktok, a ferjednek jol fizeto allasa van, mi kell meg? Te meg probalod valakivel megertetni, hogy miert erezted otthon jobban magad -- mert otthon otthon voltal.

    Nem vagy egyedul ezzel az erzessel, probaljon ez vigasztalni. Az, hogy a kulfoldi elet nem csak feny es csillogas, teljesen normalis. Idovel sokkal jobb lesz, hidd el. Addig is sok kitartast!
  9. hus
    hus
    2014. június 5. 22:1918.

    Vajon a problemajat a facebookra is megirta?  Vagy csak a fenykepeket mellekelte ?

     

    Mert ott a rokonok, baratok nagyobb segitseget tudtak volna nyujtani, mint itt az ismeretlenek.  

     

    Ide nekunk miert nem jar a villogas? 

    előzmény:
    kougra (14)
    2014-06-05  21:58
  10. 2014. június 5. 22:1617.

    Ja, értem! Ezek szerint a boldogság fokmérője, hogy hány rőf a kolbász.

    Ha már 10 centivel hosszabb, az az otthonom? Bizonyára van, aki pénzben, anyagi javakban méri az örömet. Más meg nem. Ettől még nem beteg. 

    előzmény:
    hus (12)
    2014-06-05  21:45
  11. hus
    hus
    2014. június 5. 22:1316.

    Kifogast nem talalok a mentsegere.

    Ugye penz van, ha nem tud nemetul, akkor sajat erdekeben vesz egy olyanokostelefont,  ami leforditja neki a mindenkori mondandojat.

     

    Vagy elviszi a ferjet es leforditja a szeretett felesege problemajat. Mert ugye nem csak rola van szo, hanem a gyerekekrol is es a ferje erdeke is megkivanja.

     

    Legjobb fogas a kifogas, meg a nyafogas. 

    előzmény:
    kougra (15)
    2014-06-05  22:04
  12. 2014. június 5. 22:0415.
    Angolul beszélőt könnyebben talál, de az sem derül ki a cikkéből mennyire tud angolul, el tudja-e mondani mi a baja...
    előzmény:
    kougra (14)
    2014-06-05  21:58
  13. 2014. június 5. 21:5814.
    Ha nem akar beilleszkedni, ahogy eddig sem tett érte sokat, akkor nem jut előrébb. Olyan szakembert aki a pánikrohamát kezeli és meg is értik egymást, nehezen talál majd kinn... ezt sajnos magának generálta.
    előzmény:
    hus (12)
    2014-06-05  21:45
  14. hus
    hus
    2014. június 5. 21:5113.

    Az M7-es meg lemaradt. A fene. 

     

    http://www.youtube.com/watch?v=8_asaiTNvuY 

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-06-05  20:05
  15. hus
    hus
    2014. június 5. 21:4512.

    Maxim, de hat nem azt mondja,

     

    "Abban a pillanatban, ahogy valaki ki meri mondani, külföldön sem kolbász a kerítés, " ...

     

    hanem azt mondja, hogy rőfök lognak mindenhol a moi. viszonyokhoz kepest.

     

    Sajnalnam, ha valaki ennyire rosszul erezne magat kulfoldon es eroszakolna magat ott tolteni tobb  idot. Nem szamitva gyerekeket, ferjet, jo korulmenyeket.

    Hidd el, komoly problemaja lehet, amit ha idoben elkezd kezeltetni, akkor nyertesen fog kikerulni belole. 

     

    előzmény:
    Maxim (7)
    2014-06-05  21:05
  16. hus
    hus
    2014. június 5. 21:3811.
    " Külföldön élni ijesztő is lehet" Meg Meg  valami rémséges is.   Annak, aki beteg es nem kezelteti magat. Mert  az orszag  ideiglenes elhagyasa  az  nem  jelenti azt, hogy elve kell magad eltemetni. "Hogyan magyarázzam el az ismerősöknek Magyarországon, miért akarok olyan nagyon hazamenni. Hiszen az életünk kívülről nézve tökéletes. Sokkal több a pénzünk, sokat kirándulunk, nagyobb a lakásunk, szép környéken lakunk, és olyan dolgokat is megvehetek magamnak, amikről eddig nem is álmodtam. De van, amit nem lehet pénzért megvenni. A pénz nem vigasztal, amikor halálfélelmem van, és nem merek kilépni a házból. És hiába a pénz, hiába jön hozzám most már magántanár, hogy németre tanítson. Úgy érzem, hiába van az egész. Nem megy bele a fejembe. Örökké idegen maradok."  ""  De van, amit nem lehet pénzért megvenni. "" M7-es kedves, M7-es.   http://www.youtube.com/watch?v=8_asaiTNvuY Ha egeszseges lennel es en az anyukad lennek, elvernem a fenekedet.  Megfognam a kezed es elvinnelek a neked  megfelelo helyre. Ott soha nem maradnal idegen.   Ha pedig Alladin csodalampasanak a szelleme lennek, akkor megkerdeznem toled, hogy mit kivansz kisgazdam?    
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-06-05  20:05
  17. 2014. június 5. 21:3610.
    Szerintem simán honvágya van a cikk írójának. Én is voltam így szeptembertől májusig bírtam akkor minden rossz lett, de minden!!! A párom szólt, ez a honvágy. Kicsit hazajöttem és minden rendben lett. Az 56-os magyarok közül többen voltak akik kórházba kerültek, mert hazajönni nem lehetett.
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-06-05  20:05
  18. 2014. június 5. 21:159.
    Aki nyelvtudás nélkül megy külföldre, mégis mire számít? Enélkül elég nehéz boldogulni, nem mindenki beszél angolul Németországban sem. Magyar tv és hírek helyett lehet nézni, olvasni a németet, ha meg egy szót nem ért, van egy csomó online szótár vagy fordító - nem fog pikk-pakk felsőfokon beszélni az ember, de ragad rá a köznapi nyelvből. A gyerekkel is lehet együtt tanulni! A kinti magyarokkal is lehet németül beszélgetni, ha nem ért valamit elmondják magyarul. Nehéz nyelv, de ha nem tesz érte hogy megtanulja akkor ne csodálkozzon. A németek annyira nem lehetnek bunkók ha odamennek hozzá a közértben... nem olyan közvetlenek, ez tény, de nem is bunkók. Nem irigylem a helyzetét, a pánikbetegségét, de nem is tudom sajnálni, ha változtatni akar a helyzetén akkor tegyen érte, ne itt siránkozzon, ne a könnyebb utat válassza. Pár év múlva majd azon fog nyafogni hogy nem kap állást, mert egy értelmes német mondatot sem tud összerakni? Vagy azon hogy magányos háztartásbeli?

    Sok külföldi kollégám van, némelyikük megtanult - vagy épp tanul - magyarul, minden tiszteletem az övék. Azok sem panaszkodnak, akik egy szót sem tudnak, hogy jaj nem értem mit mondanak az utcán/boltban/bkvn... mert pontosan tudják hogy nem a környezetükben van a hiba. 
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-06-05  20:05
  19. 2014. június 5. 21:128.

    Nem kiabaltam, az nem az en stilusom, csak halkan megjegyeztem.

     

    Aki pedig meeg mindig azt hiszi, hogy kulfoldon kolbaszbol van a kerites, az elmebeteg. A cikk egyebkent nem arrol szol, hogy e teren erte csalodas a szerzot. Aki szerintem vagy orvosi eset, es itthon is kitort volna rajta a panikroham (hadd ne soroljak okokat), vagy pedig a cikket tekintsuk udvariasan "ujsagiroi munkassaga reszenek.

    előzmény:
    Maxim (7)
    2014-06-05  21:05
  20. 2014. június 5. 21:057.
    Hm, érdekes ez. Abban a pillanatban, ahogy valaki ki meri mondani, külföldön sem kolbász a kerítés, már propagandát kiabálunk?
    előzmény:
    gerdamama (3)
    2014-06-05  20:21
  21. 2014. június 5. 21:046.

    ez egy total stupid ember aki igy viselkedik ;a ferjenek volt egy jol fizeto allasa nem lagerba kedtek az eletuket, es egy ember igy viselkedjen ; HIHETELEN.

      az ilyen ember csak menjen szepen haza, es elje a vilagat otthon.

    mi anno 28 eve  CANADABAN   csak franciaul beszeltunk, ok itt az is hivatalos nyelv, 

    de munkank nem volt ,ocska csotanyos lakasba kedtuk az eletunket. es senki se kapot panik rohamot eze.

     kerek mindenkit aki le akarna lepni: NE HOGY MA EZ MIATT OTTHON MARADJATOK. 

    szep napot.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-06-05  20:05
  22. 2014. június 5. 21:005.
    Ha eleve összehúzom magam, elutasítok mindenféle kommunikációt mennyivel lett volna könnyebb? Semmivel, csak nehezebb.
    előzmény:
    Dnanga (4)
    2014-06-05  20:56
  23. 2014. június 5. 20:564.

    ""De azért mégis magányos voltam, különösen, ha a játszótéren beszélgető anyukákat láttam. Otthon leültem volna melléjük, itt inkább bemásztam a lányom mellé a homokozóba. Ha beszálltam a liftbe, és valaki kedvesen hozzám szólt, megtanultam, hogy a legokosabb, ha mosolygok és bólogatok. Néha megesett, hogy valaki a buszon mellém ülve hosszabb történetbe fogott, ilyenkor igyekeztem nem felvenni a szemkontaktust, és úgy csináltam, mint akinek fontos üzenet jött a mobilján. Mi mást tehettem volna? Kezdjem el neki tört németséggel magyarázni, hogy nem értem, amit mond?""

     

    Szerintem a legrosszabb volt, amit tehetett. Igenis oda kellett volna menni a beszélgetős anyukákhoz, és kézzel, lábbal megpróbálni kommunikálni velük. Máris lett volna pár ismerős arc a játszótéren. A buszon sem ugrott volna fel a szék szomszéd undorodva, hogy "hát ez nem is beszél dajcsul". Igen, el kellett volna magyarázni, hogy nem érti amit mondd. Az átlag német meglepően barátságos a külföldivel szemben. 

    Tavaly kétszer két hétre németországi munkára kellett mennem. Átgondoltam az agyamban, hogy mi az amit tudok németül. Nem sok jött ki, dacára a féléves tanfolyamnak.  Aztán szembekerültem az első német emberrel. Köszöntem és megmondtam a nevemet. Elmosolyodott és ő is megmondta a nevét. Aztán megkérdezte, meddig maradunk. Aztán elmondta hogy hét unokája van, a férje kamionfahrer. Onnantól kezdve minden nap munkakezdéskor odajött, hogy rendben vagyok-e, értettem-e az instrukciókat,, szólt a többieknek hogy figyeljenek oda rám. Sínen voltam. Sok sok szó volt amit nem értettem, de nagyon sok mindent ki tudtam következtetni. Őszintén néha nem tudtam, hogy velem nevetnek-e vagy rajtam.Szóltak, ha jött a drejcig pause, ha caffe pause jött, ha billig boltot kerestem, el is jöttek értem a hotelba és elvittek. Később már magam sétáltam el. Megálltam a buszmegállóban, mert egy térkép volt a falán. Jött a busz és kinyitotta az ajtót. Miért ne? Annyit kérdeztem, hogy Banhof? A sofőr bólintott és kérdezte a jegyet. Ráztam a fejem, már készültem lelépni a járműről, amikor kipattant és a jegyautomatán benyomta hogy milyen jegyet kell vennem. Bedobáltam az aprót és már mehettem is fel a buszra. Az utasok csendben figyeltek, nem hallottam egy elfojtott morgást sem az álldogálás miatt. Az állomásnál, ahol a hotel volt, ketten is szóltak, hogy itt kell leszállnom. Ha én is összezártam volna a soraimat és elfordulok a fontos üzenetekhez a mobilomon, úgy érzem, jóval nehezebb dolgom lett volna. Így meg utolsó nap vittem egy kis édességet, sorra kínáltam mindenkit, megköszöntem a segítségüket, elraktam a tőlük kapott bonbonokat és jó érzéssel jöttem haza. (Egy olyan városkából, ahol sajnos magyarok loptak egy üzletben amit még az újságjuk is megírt. Ennek ellenére csak jó szót kaptam tőlük, és sok sok segítséget) A következő két hetemnek már jóval könnyebben vágtam neki.

     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-06-05  20:05
  24. 2014. június 5. 20:213.
    Kicsit propaganda ize van...
    Gyertek haza, fiatalok, "odakint" mindig idegenek maradtok. A penz nem boldogit, haza csak egy van stb.

    (Mar csak azt kellene megfejteni, itthon miert kap panikrohamot, aki kap...)
  25. 2014. június 5. 20:052.
    Kedves Cikkíró!

    Csak annyit szeretnék üzenni, hogy feltétlenül keress segítséget! Talán van ott kint olyan magyar pszichológus, aki tud majd segíteni. Semmiképp se "add meg magad" a pániknak, ez a zavar ma már nagyon jól kezelhető! ;-)
    Ha nincs, akkor nincs mese, lépni kell...
    Sok sikert!!!

Címlap

top