A november 4-i ünnepségeken minden évben én mondtam persze nem akkora átéléssel, mint amekkorával kellett volna , hogy aszondja: és akkor eldördültek az Aurora ágyúi. Ez nagyon komoly volt. A dolog szépséghibája, hogy a standard műsorban ez volt a legrövidebb szerep, amit minden osztályban a legnyomibbak kaptak. Én viszont ezzel együtt bírtam. Majd persze néhány évre rá kiderült, hogy az Aurora ágyúi akkor és ott, útban a Téli Palotához mert én mindig úgy képzeltem, hogy az valahol ott horgonyzott közvetlenül mellette egyáltalán nem dördültek el. Ez azért kiábrándító volt. Éppúgy, mint apám vallomása, aki csak kamaszkoromban vallotta be, hogy gyűlölte a május 1-jei felvonulásokat, különösen akkor, ha én is vele akartam menni. Mert ha apám egyedül ment, csak köszönt a vállalati párttitkárnak, a kollégáival mosolyogva, integetve ellépdelt a tribün előtt, majd az első keresztutcánál elkanyarodva jött egyenesen haza. Én ezzel szemben ragaszkodtam ahhoz, hogy nekünk is legyen egy óriásplakát nagyságú tanszparensünk, amit majd apám nyilván boldogan cipel a debreceni Nagyállomástól egészen a Nagyerdőig. Ja, és ha lehet, Marx legyen azon a táblán. Különösen vonzódtam ehhez a figurához, hiszen a nagy triumvirátusban is az ő neve szerepelt legelöl. Így persze apámnak esélye nem volt megúszni a felvonulást, sőt úgy kifáradt, hogy aztán egészen estig aludt. Én meg boldog voltam.
Egy hatéves gyerek világában igen kiemelt, jelentős szerepe van az ünnepre való készülődésnek, az ünnep protokolláris rutinjával, de még inkább a családon belül kialakított liturgiájával együtt. Marci épp abban a korban van, amikor nagyon komoly kérdéseire nagyon komoly válaszokat vár. Nem lehet hülyéskedni, mert itt már mindennek tétje van, most már minden szavamra egy életen át emlékezni fog.
E sorok írásakor még épp csak túl vagyunk március 15-én. Személyes kudarcként könyvelhetem el, hogy Marci fejében most úgy él, hogy Petőfi, Kossuth vállvetve harcoltak Nagy Imre oldalán azok ellen a kedves osztrák bácsik ellen, akik egy tavaly nyári stájerországi kirándulás alkalmával a panzióban voltak olyan rendesek, hogy a kedvéért még a kitömött mormotát is levették a szekrény tetejéről, hogy ő közelebbről, hosszasan is tanulmányozhassa.
A tíz nappal későbbi születésnapom már némiképp egyszerűbb volt. Elvégre neki is szokott lenni születésnapja, sőt már a számokkal is egészen jól elboldogul. Elszámoltunk hát harminchatig, majd megállapította, hogy rettenetesen öreg vagyok.
Na most, ismerve a fiamat, aki ebben a tekintetben semmivel sem oldottabb egykori önmagamnál, egészen biztosan egy hétig nem állna velem szóba, ha ilyesmikre próbálnám rávenni. S hát lássuk be, olyan nagy energiákat nem is fektetek a dologba. Nyilván könnyebb lenne, ha a hagyományos keresztényi értékek mentén és módján nevelnénk. Legalábbis a húsvét tartalmát illetően. Ezt viszont nem érezném túl őszintének. Ennek hiányában viszont a húsvét afféle szeretetteljes, mókás családi és persze ajándékos ünneppé avanzsált.
Ahogy elnézem, más családokban sem sokkal jobb a helyzet. Én legalábbis nem érzek elég erőt magamban ahhoz, hogy nyúlnak öltözzem. (Lám, annak idején apám mennyivel több áldozatra volt képes miattam, amikor a kedvemért Marxszal végigvonult fél Debrecenen.) Sőt, állatbarátként és Buddha-szimpatizánsként azt sem viselném el, ha egy élő nyúllal bohóckodnánk néhány hétig.
Hát igen, senki sem lehet tökéletes. Marcinak még van egy-két éve, hogy a rájöjjön az igazságra. A felismerés, hogy a Jézuska, a Mikulás és a húsvéti nyuszi ténykedése mögött a szülei álltak, valószínűleg fájóbb lesz, mint amikor én megtudtam az igazságot az Aurora ágyúiról. Talán még szemrehányást is tesz majd. Ezzel együtt felnőttként mégis örömmel gondol majd az ünnepekre. S hát a legnagyobb probléma, ami bekövetkezhet, hogy a majdani, saját családjának a húsvéti liturgiáját kidolgozandóan valamivel nagyobb szabadsága lesz, illetve nagyobb önállóságot igényel majd tőle, mint a többi ünnepet illetően. Esetleg ezt a nyuszifészek-építés motívumot átmenti majd. S már ez is jóval több, mint az a kínos, gyomorgörccsel párosult emlékek érzése, ami engem kísért gyerekkorom óta húsvét táján.
Szerzőnk: Tokaji Zsolt Író, szerkesztő. Az ELTE-n szerzett diplomát tibetikínai szakon. Négy hónapot ösztöndíjjal Kínában töltött, az ottani élményei alapján írta első könyvét Szólítsatok Brad Pittnek! címmel. Második könyve Hova mennek a kacsák? címmel jelent meg. Több keleti tárgyú könyv fordítója, a Nők Lapja Cafe állandó munkatársa. Nős, egy kisfiú, Marci édesapja. Tokaji Zsolt honlapja » |