nlc.hu
Otthon
Tippek a muskátli teleltetéséhez

Így teleltesd el a muskátlit, hogy jövőre is ontsa a virágokat!

Lassan megérkeznek az első fagyok, úgyhogy ideje a muskátlikat téli álomra küldeni. Útmutatónkból elsajátíthatod a teleltetés minden csínját-bínját!

Ha balkonvirág, akkor muskátli. Mi magyarok előszeretettel díszítjük ezzel a növénnyel az erkélyünket, ugyanis a muskátli minden szempontból ideális választás. Szép, strapabíró, igénytelen, ráadásul évelő növényről beszélünk – persze ehhez tudni kell azt, hogyan lehet úgy átteleltetni, hogy újabb és újabb virágokat hozzon később is. Lehet, hogy első olvasásra úgy tűnik majd, hogy ez hatalmas macera, de valójában nem az. A muskátlit nagyon könnyű a hideg idő beköszöntével is életben tartani – a következő tippek ebben segítenek.

Figyeld a fokokat!

A muskátli a hideg időt meglehetősen jól tűri, ellenben a fagyokat nem szereti. Arra figyelj, hogyha a hőmérő higanyszála reggelente már közelít a nulla fokhoz – 3 fok alá csökken –, akkor ideje a virágot bemenekíteni. Ha nem vagy elég gyors, és hagyod elfagyni, akkor sajnos esélytelen, hogy megérje a jövő nyarat.

A növény számára egyébként az 5-10 fok közötti hőmérséklet ideális a teleltetés szempontjából. Ha ennél melegebb helyiségbe teszed, akkor kockáztatod, hogy vadhajtásokat hozzon, ha hidegebbe, akkor a fagyásra adsz lehetőséget. A hőmérséklet mellett a páratartalom mértéke is lényeges, ha nagyon magas a pára a helyiségben, a növény gyökerei túl sok vizet vehetnek fel a levegőből, ezért rothadásnak indulhatnak, elpusztítva a virágot.

Kezdd az alapoknál

Nem mindegy az sem, hogy milyen formában kezdesz neki a teleltetésnek. Első lépésként a száraz, sárga leveleket vágd le róla, akárcsak a még élő virágokat, esetleg bimbókat. Lehet, hogy most fáj értük a szíved, de hidd el, hosszútávon ezzel teszel a legjobbat a növénynek.

Ezután szedd ki a növényeket a virágföldből és egymás mellé állítva tedd a töveket egy ládába. Takard be a gyökereket földdel, és keress a téli álomhoz megfelelő helyiséget: a száraz pince jó választás lehet, amennyiben pici fényt beenged, és pont annyira meleg, hogy ne fagyjon meg a virág egy hidegebb napon. Ha nincs pincéd, akkor érdemes egy olyan helyiséget választani számára, ahol minimálisan megy csak a fűtés, például a kamrában, esetleg a lépcsőházban.

Így teleltesd el a muskátlit, hogy jövőre is ontsa a virágokat

Csak óvatosan a vízzel!

A muskátli – és mindegy, hogy a lakásban vagy a pincében teleltetett növényről beszélünk – télen korántsem igényel annyi öntözést, mint a nyári hónapokban, sőt! Ha havonta egyszer adsz neki némi vizet, az bőven elég számára. Amennyiben sűrűbben öntözöd, megint csak azt kockáztatod, hogy a gyökerek rothadásnak induljanak, és a virág ne élje meg az új évet.

Tavaszi megújulás

Ami a kiültetést illeti, március-április környékén már (amikor nincsenek reggeli fagypont közeli állapotok), kiteheted a virágot az erkélyre. Ilyenkor érdemes egy picit megmetszeni a töveket, és 10-15 centisre visszavágni őket, illetve, ha vannak száraz levelek, akkor azokat is csípd le róluk – ez a feltétele annak, hogy később szép, virágoktól roskadozó hajtásokat tudjanak hozni, és ismét az erkély éke lehessen belőlük.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top