Izgalmas divatkiállítások várnak ránk idén is, összegyűjtöttünk hát öt időszaki tárlatot, melyeket mindenképp érdemes megnézni, ha Londonban vagy épp New Yorkban jártok. De akkor sincs tragédia, ha nem utaztok külföldre: Budapesten is van egy divattörténeti csemege, amire érdemes ellátogatni.
1. Mary Quant – London
Ha egyből az év elején utaztok Londonba, még láthatjátok a Victoria & Albert Múzeumban a Mary Quantról szóló divatkiállítást, mely 2020. február 16-ig látogatható. A kiállításon végignézhetjük, miként tette a tervezőnő az ötvenes évektől alapdarabokká a miniszoknyákat és forrónadrágokat, hogyan hatott munkássága a divattrendekre, és a beatzenére táncoló Swinging Sixties fiataljai milyen szettekben dorbézoltak a londoni éjszakában.
2. Prada. Front and Back – London
Azoknak, akik csak az év második felében terveznek Londonba utazni, a szeptemberben nyíló Prada. Front and Back névre keresztelt kiállítás lehet érdekes. A tárlat bepillantást enged Miuccia Prada kreatív világába, hogy mi inspirálta kollekciói megszületését, és milyen mérföldköveknek számító kollaborációkra került sor a Prada divatház elmúlt negyven évében. Mindezt természetesen fantasztikus ruhák és kiegészítők illusztrálják. A kiállításnak a londoni Design Museum ad helyet.
3. Bags: Inside Out – London
2020. április 25-én nyílik a londoni Victoria & Albert Múzeumban a Bags: Inside Out táskakiállítás, amely a kézitáskák történetét mutatja be, ikonikus darabokkal, ritkaságokkal, összességében 300, a táskákhoz kapcsolódó kiállítási tétellel, melyek a 16. századtól napjainkig ölelik fel a táskakészítés történetét. Különleges lehetőség, hogy testközelből láthassunk egyedi Birkin táskákat, Louis Vuitton utazóládákat, 19. századi chatelaine-eket, díszes uralkodói erszényeket vagy épp különleges Judith Lieber ékszertáskákat.
4. About Time: Fashion and Duration – New York
2020 tavaszán nyílik meg a Metropolitan Múzeum legújabb, időszaki kiállítása, az About Time: Fashion and Duration, mely a divatvilág legnagyobb vörös szőnyeges eseményének, a MET-gálának is témájául szolgál. A tárlat 160 ruhát mutat be, melyek azt illusztrálják, miként változott a nők öltözködése az elmúlt 150 év során. Az alapításának 150. évfordulóját ünneplő Metropolitan Múzeum a kiállítás témájával összekapcsolta a múltat és a jelent, de a szervezők Virginia Woolf műveit és a korai 20. századi francia filozófus, Henri Bergson elméleteit is ihletadó forrásként jelölték meg. A kiállítás szeptember 7-ig lesz látogatható.
5. Sandy Schreier Kollekció – New York
Ha nem ismerős Sandy Schreier neve, nem gond, ő nem celebritás, „csupán” egy felső középosztálybeli amerikai hölgy, aki saját vagyonából mintegy 15 ezer darabos, művészettörténeti jelentőségű ruhagyűjteményt halmozott fel az elmúlt évtizedek alatt. A New York-i Metropolitan Művészeti Múzeum május 20-ig időszaki kiállítás keretében mutatja be a gyűjtemény legértékesebb darabjait, divattörténeti jelentőségű couture és ready-to-wear darabokat. Ha New Yorkban jártok, a kiállítás csak egy újabb nyomós érv, hogy látogassatok el a MET-be, garantáltan felejthetetlen élmény lesz.
6. Ragyogj! – Divat és Csillogás – Budapest
Erzsébet királyné esküvői ruhájának uszálya, Medveczky Ilona fellépőruhája vagy a USE designer darabjai mind csillognak, és mind mást jelentenek. Az öltözék az emberi kommunikáció egyik eszköze, önmagunk megkülönböztetésének igénye a divat egyik mozgatórugója. Ami különleges értéket képvisel, vagy csillog, az pedig biztosan magára vonzza a tekinteteket. A Kiscelli Múzeum Templomterében a fényeket és a csillogást mutatja be a kurátor, Szatmári Judit Anna. A kiállítás március 15-ig megtekinthető.