Mint ahogy arról korábban beszámoltunk, az Ügyfélkapun keresztül mondanak fel azoknak a közszolgáknak, akik áldozatául esnek a „kormányzati bürokráciacsökkentésnek”, aminek égisze alatt a minisztériumokból és a hozzájuk tartozó szervezetektől kirúgják a munkatársak 9-10 százalékát.
Az Index információi szerint nem mindenhol azonos mértékű a „bürokráciacsökkentés”, mert az Agrárminisztérium természetvédelmi szakfőosztályainak közel felét értesítették ma Ügyfélkapun arról, hogy többet nem kell bejönniük dolgozni. A lap szerint az osztályokon dolgozók 44 százalékát érinti az elbocsátási hullám, szinte kivétel nélkül 14-18 éve ott dolgozó, egyedülálló szakmai és közigazgatási tudással és kapcsolati rendszerrel rendelkező munkatársakat tettek lapátra, szinte lefejezve ezzel az állami természetvédelmet.
A minisztérium a lap megkeresésére közölte: ahogy minden más minisztérium, úgy ők is természetesen végrehajtják a kormányzati bürokráciacsökkentést. „A cél, hogy csak annyian dolgozzanak a központi közigazgatásban, ahány emberre feltétlenül szükség van, és a tervezett béremeléssel a kormánytisztviselők anyagi megbecsülése javuljon” – írták. Azt nem pontosították, hogy valójában hány embert küldtek el, de a megszűnő státuszok számát tartalmazó kormányhatározat az Agrárminisztériumra 252 fős, az irányítása vagy felügyelete alá tartozó szervekre 430 fős leépítési kvótát szabott ki, tehát összesen 682 embert kellett kirúgni a minisztériumból és háttérintézményeiből.
Az Agrárminsztérium válasza szerint átlagosan a státuszok 9-10 százaléka betöltetlen, így a gyakorlatban összesen mintegy 340 embert rúghattak ki. A tárca arra sem tért ki, hogy a leépítettek hány százaléka dolgozott a természetvédelemben, és hány százaléka egyéb szakterületeken.
Fontosnak tartották kiemelni, hogy a kormányzati létszámcsökkentésben érintettek mielőbbi elhelyezkedését a Karrierhíd program segíti.