Igen, bevallhatjuk őszintén, hogy néha nekünk is kényelmesebb megoldásnak tűnik a gyerekek kezébe nyomni a tabletet vagy az okostelefont, amíg mi elvégezzük az otthoni teendőket. De ha azt szeretnénk, hogy értelmesen kommunikáló, gondolataikat, érzéseiket kifejezni tudó emberekké váljanak, bizony el kell vennünk tőlük a táblagépet. Öt szuper játékalternatívát mutatunk, amire tuti ráharapnak, és el is felejtik a nyomkodni való kütyüket.
1. Főzzetek együtt!
A legutóbbi idők legnagyobb vívmánya a gasztronómiai forradalommal együtt, hogy menő lett főzni. A leghíresebb séfek kedveltségi indexe majdhogynem a menő focistákéval vetekszik. Így már biztosan nemcsak a lányokat tudjuk bevonni a hétvégi menüsor elkészítésébe, de a srácokat is, akik szeme előtt lehet, hogy Széll Tamás sikerei lebegnek. Nyugodtan bízd rájuk, akár a legkisebbekre is, a tészta összekeverését, gyúrását, az ételek fűszerezését, persze legyél mellettük, és próbálj meg lazítani közben. Nem baj, ha a tej mellé megy, a liszt kiszóródik, legalább jót szórakoztok együtt.
2. Kézműveskedjetek!
Nosztalgiával gondolsz saját gyerekkorodra, amikor a nagypapa fészerében tutajt szögeltetek össze az unokatesókkal? A te gyerekedet pedig csak a videójátékok érdeklik? Ez azért biztosan nem igaz. Adj a kezébe papírt, ollót, fát, textilt, és hidd el, neki is megered a fantáziája. Akár varrhattok is együtt egyszerű öltésekkel: rajzoljatok meg egy képet papírra, amit aztán színes cérnával körbe lehet öltögetni. Készítsetek babaruhát az otthon talált maradék ruhaanyagokból. Origamizzatok színes papírokkal, az internet telis-tele van DIY-ötletekkel, ahonnan lehet inspirálódni.
3. Játsszatok kincskeresőset!
Akár a lakásban vagy kisebb kertben is lehet kincskeresőset játszani. Tuti, hogy minden gyerek benne lesz a kincskeresős játékban. A kisebbeket lehet hideg-meleg játékkal rávezetni a lelőhelyre, míg a nagyobbaknak már elrejthetsz kis cetliken fejtörős rejtvényeket útmutatóként a következő állomáshoz, míg végül eljutnak a kincshez. A „kincs” mindenképpen legyen valami apróság, aminek azért nagyon örülnek: cukorka, kis csoki, kisautó vagy valami élmény (mozi, állatkert).
4. Hívd át a barátait!
Igen, ez néha nem könnyű vállalás, de hidd el, a barátaival együtt jobban rá lehet venni őket a közös játékra. Ráadásul az iskolában tényleg nincs sok idejük a szabad játékra. Suli után vagy hétvégén önfeledten átadhatják magukat a játék örömének. Lányok rendezhetnek „mozis” előadást, mikor eljátsszák kedvenc filmjeiket. A fiúkat pedig küldjük ki focizni vagy hógolyózni az udvarra.
5. Jelmezkészítés
A farsangi időszakban még aktuális is, de bármikor nekiállhattok elkészíteni a gyerkőc kedvenc mesehősének jelmezét. Ilyenkor hasznosítsatok minden felesleges dolgot, amit otthon találtok: cipősdoboz, szakadt ruhák, zokni, hurkapálcikák, üres műanyag palackok. Engedjétek szabadjára a fantáziátokat, ami a csövön kifér!