Hetven éve temették el az Egyesült Királyságban VI. György királyt, és ezzel a 26 esztendős Erzsébetből lett királynő. Lilibet, ahogy az édesapja, majd később a férje, Fülöp herceg hívta, 70 évig uralkodott. Az idei 2022-es platina jubileumán már egyre kevesebb rendezvényen tudott részt venni. Férje halála után gyakran mondott le programokat a betegségei miatt, egyre nehezebben tudott közlekedni. Ám ígéretéhez híven, élete szinte utolsó napjáig szolgálta a népet. Még a halála előtti napokban fogadta az új brit miniszterelnököt, majd szeptember 8-án békésen elaludt a szívének oly kedves Balmoralban.
17:50 – II. Erzsébet temetése véget ért
A 96 éves korában elhunyt uralkodó koporsóját leengedték a királyi kriptába. Itt helyezik majd örök nyugalomra az este folyamán, de erre az eseményre már csak a szűk család hivatalos.
A Canterbury érsek megáldotta III. Károlyt, az új királyt és felcsendült a Himnusz.
17:40 – A korona lekerül
II. Erzsébet koporsójáról leveszik a koronát, a jogart és az országalmát, melyeket aztán az oltár elé helyeznek.
17:30 – Amire sokan vártak
Sem idén tavasszal, sem a néhány órája tartott hivatalos búcsúztatón a Westminsteri apátságban, nem “ültették” egymás mellé Harryt és Vilmost. Ám most a két herceg családja szorosan egymás szomszédságában ül Windsorban.
17:10 – Elkezdődik a végső búcsú
Elkezdődik a szertartás a Szent György-kápolnában. Itt helyezik örök nyugalomra II. Erzsébetet, akinek a koporsója – egyes hírek szerint – már 30 évvel ezelőtt elkészült. A kórus a 121. Zsoltárt énekli, miközben a koporsót az oltár elé viszik a katonák.
Tekintetem a hegyek felé emelem: honnan jön segítség számomra?
A segítség az Úrtól jön, aki az eget és a földet teremtette.
Ő nem engedi, hogy botladozzék lábad, nem alszik az, aki őriz téged.
Lám, nem alszik, nem pihen, aki őrséget áll Izrael felett.
Az Úr a te oltalmazód, az Úr védelmez jobbod felől.
Nappal nem éget a nap, s éjjel nem árt neked a hold.
Az Úr megóv minden bajtól, ő vigyáz életedre.
Az Úr megőriz jártodban-keltedben, mostantól fogva mindörökké.
17:01 – Percekkel a mise előtt
17:00 – A királynő koporsója megérkezett Windsorba
Csakúgy, mint 2021-ben Fülöp herceg temetésén, a királyi család férfi tagjai – és Anna hercegnő- felsorakoztak a koporsó mögött, hogy bekísérjek a Szent György-kápolnába.
16:55 – Emma és a kutyák
A királynőtől búcsúznak Windsorban kutyái és kedvenc lova, Emma.
16:53 – A yorki unokák
András herceg két lánya és férjeik elfoglalták helyeiket a Szent György-kápolnában.
16:45 – Érkeznek a családtagok és a vendégek a szentmisére
Sorra érkeznek a királyi család tagjai, és a meghívott vendégek Windsorba.
16:30 – Virágokkal van tele az autó
Virágokat dobálnak az emberek az uralkodó koporsóját szállító autóra Windsorban.
16:25 – Várakozás Windsorban
16:20 – Katalin szülei ismét az elsők
Érkeznek a vendégek Windsorba. Itt egy sokkal kisebb szentmise után vesznek végső búcsút a királynőtől. Ahogyan a londoni ceremónián, úgy itt is Katalin hercegné szülei érkeztek elsőként a családból.
16:04 – Várakozás Windsorban
A királynő koporsóját szállító konvoj perceken belül megérkezik Windsorba. Itt egy szentmisét tartanak a Szent György-kápolnában, melynek végén a koporsót leengedik a királyi kriptába. Oda, ahol az uralkodó édesanyja, édesapja és húga is nyugszanak. Érdekesség, hogy Fülöp herceget nem ide temették, az ő koporsóját most fogják áthelyezni ebbe a kriptába.
II. Erzsébet a nyarakat Balmoralban szerette tölteni, a karácsonyokat Sandringhamben ünnepelte a családjával, de az otthonának mindig Windsort tartotta.
15:20 – Az a bizonyos nyaklánc
Korábban említettük, hogy ma Katalin walesi hercegné a királynő egyik legszebb nyakláncát viseli. A négysoros choker nyakláncot egy gyémántos kapocs díszít. A gyöngyöket a japán kormánytól kapta ajándékba az uralkodó, valamikor a hetvenes években. II. Erzsébet 1983-ban viselte Bangladesben, de többször láthattuk Diana nyakán is. Az uralkodó először 2017-ben adta oda Katalinnak, hogy viselje.
14:40 – Amíg nem kezdődik a windsori (végső) búcsú
Körülbelül egy óra múlva megkezdődik a végső búcsúztató és szentmise a Szent György-kápolnában, ahol a királyi kriptába helyezik a királynőt. Addig is nézzétek meg, hogy Lady Louise Windsor – a királynő unokája – hogyan tisztelgett az ékszerével nagymamája előtt.
14:30 – A londoni búcsú
II. Erzsébet koporsója megérkezett londoni végállomásához, és megkezdi végső útját Windsorba. Amerre a konvoj jár, vastapssal tisztelegnek az emberek.
14:20 – Rejtett pillanatok
Két igazán különleges pillanatnak lehettek tanúi a temetés nézői, ha jól figyeltek. Ezek megmutatják, hogy a királyi család tagjai tényleg egymás támaszai.
14:17 – Uralkodók
Vilmos Sándor holland király, XVI. Károly Gusztáv svéd király és VI. Fülöp spanyol király is a gyászmenet mellett tiszteleg II. Erzsébet koporsójának.
14:02 – Megteltek a parkok
Megteltek a parkok Londonban. A legtöbb helyen hatalmas kivetítőkön lehet nézni a temetést, egészen este hétig.
13:35 – Minden családtag kíséri a koporsót
Míg a királyi család férfi tagjai és Anna hercegnő gyalog követik II. Erzsébet koporsóját, addig a többiek autóval mennek a gyászmenetben. Az első kocsiban Kamilla királyné, Katalin walesi hercegné és két gyermeke: György és Sarolta ülnek.
Kamilla királyné, Katalin hercegné, György herceg, Sarolta hercegnő, Zsófia wessexi grógné és Meghan Markle az apátság bejáratánál.
13:30 – a gyászmenet Londonon utcáin halad
Mielőtt II. Erzsébet koporsója útnak indulna Windsorba, ahol a végső szentmise lesz, a gyászmenet London forgalmas utcáin vonul végig.
A koporsón az az üzenet van, amit III. Károly király írt.
13:20 – Üresek az utcák
London utcái üresek! Azonban a nagyobb parkokban több tízezren nézik a közvetítéseket, sokan pedig élőben azon az útvonalon, ahol a királynő koporsója elhalad. A CNN becslése szerint szerte a világon 4 milliárd ember nézi a királynő temetésének közvetítését. Windsorban is hatalmas tömeg várja, hogy odaérjen a királynő koporsója.
13:16 – Búcsúznak
A Buckingham-palota személyzete díszsorban áll, hogy így tisztelegjenek a palotát hamarosan elérő gyászmenet előtt.
13:05 – A folytatás
A II. Erzsébet koporsóját szállító kocsi hamarosan elindul London utcáin. A végső állomás Windsor lesz, ahol 4 órakor elkezdődik a szentmise, melynek végén az uralkodó koporsóját leeresztik a királyi kriptába.
A délutáni eseményeket is folyamatosan közvetítjük.
13:00 – A himnusz
Felcsendül a himnusz, immár: God Save The King szöveggel. III. Károly király és Harry herceg szeme pedig megtelt könnyel.
12:55 Az ültetés
Az első ceremónia hamarosan véget ér. Az ültetésben két érdekesség van. Az egyik, hogy Harry herceg nem elől, hanem az apja mögött, a második sorban kapott helyet.
A másik, hogy a királynő sokat kritizált menye, Sarah, york-i hercegné szintén a második sorban ül.
12:45 – Múlt és jelen
Diákok nézik a királynő temetését a skóciai Gordonstoun középiskolában. Itt tanult III. Károly király is.
12:42 – A nyaklánc
Katalin walesi hercegné a néhai királynő nyakláncát viseli. Bár nem először van rajta ez az ékszer, de mindenképpen szép gesztus ez Vilmos herceg nejétől.
12:30 – We will meet again
“A királynő családja ugyanúgy gyászol, ahogy minden család, amely elveszíti a szerettét. Mégis, ők ezt a reflektorfényben teszik, ami még jobban megnehezíti a dolgukat. Remélem, a szeretet betölti azt az űrt, amit a királynő hagyott a szívükben” – mondta az apátság dékánja, majd emlékeztet mindenkit, hogy a Covid alatt, II. Erzsébet karácsonyi beszédében egyik kedvenc dalából idézett: We will meet again (Újra találkozni fogunk). “Megadta a reményt, melyre mindannyian vágyunk.”
12:29 – A dal
A The Lords’s My Shepherd, vagyis Az Úr az én pásztorom című dal szól a temetésen, ami 1947-ben II. Erzsébet és Fülöp herceg esküvőjén is felcsendült.
12:20 – Könnyek
Miközben Liz Trusst miniszterelnök felolvas a szentírásból, Eduárd gróf, a királynő legfiatalabb gyermeke csak nehezen tudja visszafogni könnyeit a szertartás alatt.
12:15 – Előkelő vendégek
12:11 – Ahol minden kezdődött…
“Itt búcsúzunk II. Erzsébettől, ahol annak idején megkoronázták, és ahol összeházasodott a párjával, Fülöp herceggel. Azért gyűltünk itt össze, hogy meggyászoljuk a királynőt, hogy lerójuk a tiszteletünket, hogy megemlékezzünk az önzetlen szolgálatáról és visszaadjuk a teremtőnek” – mondta az apátság dékánja.
12:00 – A temetés kezdete
Megkezdődött a hivatalos temetés a Westminsteri apátságban. A koporsót a királynő összes gyermeke, unokája és a két dédunoka (György és Sarolta) is követik végig a templom folyosóin.
11:56 – Így lépett be az apátságba a walesi herceg családja
11:55 – A kocsi
A menet megérkezett az apátságba. Erzsébet királynő koporsóját ugyanaz a “kocsi” vitte, amin Churchill, valamint VI. György király koporsóját is szállították.
11:45 – A csend
II. Erzsébet koporsóját átszállítják a Westminster Hallból, az apátságba. A koporsót, a királynő négy gyermeke és három legidősebb férfi unokája követi. A gyászmenetet skót dudások kíséri.
11:42 – György herceg és Sarolta hercegnő
11:41 – A támasz
A királynő legfiatalabb unokájának Jakabnak, Mike Tindall (a királynő másik unokájának férje) támogatja az apátságban.
11:40 – Mindenki az apátságban
Szinte egyszerre érkezett meg a királynő összes unokája és két menye.
11:36 – Vilmos gyermekei
A 9 éves György herceg és a 7 éves Sarolta is megérkezett a Westminsteri apátságba. A gyerekek egy autóban utaztak édesanyjukkal, Katalin hercegnével és Kamilla királynéval.
11:31 – A király
III. Károly király, valamint a királyi család tagjai elindultak a Westminsteri apátságba. Az uralkodó Vilmos herceggel közös autóban utazik. Mögöttük Harry herceg és unokatestvére, Peter Phillips, a királynő legidősebb unokája.
11:24 – Liz Truss érkezése
11:18 – Megérkeztek a miniszterelnökök
22 perccel a kezdés előtt, megérkeztek a korábbi brit miniszterelnökök: Boris Johnson, Theresa May, David Cameron, Tony Blair és Gordon Brown. II. Erzsébet élete során 15 miniszterelnökkel dolgozott együtt.
11:15 – A királynő ritkán látott unokatestvére
Alexandra brit királyi hercegnő a brit királyi család, a Windsor-ház tagja. A hölgy nem más, mint V. György brit király unokája, II. Erzsébet unokatestvére.
11:00 – Sorra érkeznek a vendégek
A francia elnöktől, a japán császárig. Egyre több előkelőség és politikus foglalja el helyét az apátságban.
A spanyol és a jordán királyi család tagjai.
A holland, a monacói és a görög királyi család tagjai.
Justin Trudeau
Joe Biden és Jill Biden
Fülöp belga király és Matilda királyné
Maszako japán császárné és Naruhito japán császár
Emmanuel Macron és Brigitte Macron
10:55 – A hűséges udvarhölgy
Kerekesszékben érkezett meg a Westminsteri apátságba Lady Pamela Hicks, aki II. Erzsébet hűséges udvarhölgye volt.
10:50 – Ez volt a királynő kérése
A CNN közvetítésében, az egyik brit napilapot idézik. A lap szerint, II. Erzsébet kívánsága az volt, hogy ne legyen hosszú, unalmas temetése. “Azt akarta, hogy az emberek a boldog pillanatokra gondoljanak vissza és ne sírjanak.”
10:40 – Újabb vendégek
Sadiq Khan, London polgármestere is megérkezett a temetés helyszínére.
10:32 – Úton Joe és Jill Biden
Egyedül az USA elnöke kapott kivételt. Ő és a first lady nem a kijelölt VIP buszokkal érkeznek a temetésre, hanem autóval.
10:23 – Brit politikusok sokasága
2000 vendég érkezik a Westminsteri apátságba. A szervezés nem volt egyszerű, az első vendégeknek már a szertartás előtt 2 órával el kell foglalniuk a helyüket.
10:12 – Middletonék
Megérkezett a Westminsteri apátságba Katalin walesi hercegné édesapja és édesanyja.
10:12 – Joe Biden szavai
Joe Biden a CNN-nek beszélt Erzsébet királynőről. „Éppen olyan volt személyesen, mint uralkodóként. Tisztelettudó, nagylelkű és kedves. Károlynak nehéz lesz túllépnie az édesanyja halálán, de tudja, hogy minden lépésnél mellette van és fentről figyeli.”
9:45 – Ezrek vannak az utcán
Windsorban és Londonban is ezrek, tízezrek vannak az utcán. A CNN becslései szerint csak Londonban, kb. 2 millió ember lesz kint az utcákon a temetés alatt. “A királynő 70 évig szolgált minket. Ehhez képest, mi az a néhány óra, amit mi töltünk és lerójuk a tiszteletünket” – mondta egy brit a Sky News riporterének.
9:40 – “Károly, a megkérdőjelezhetetlen uralkodó”
Rania jordán királyné, a CNN-nek beszélt arról, milyen nagy hatással volt rá II. Erzsébet. „Nem csak Anglia, de szimbolikusan az egész világ királynője volt. Mindig is az ország érdekeit tartotta szem előtt, emellett pedig nagyon jó ember, feleség, anya, nagymama és dédnagymama volt. Minden vezető számára példa lehet az, ahogyan ő élte az életét.” Mondott pár szót III. Károly királyról is. „Számomra megkérdőjelezhetetlen, hogy jó uralkodója lesz az országnak. Egy bölcs ember, aki nagyon sokat tanult az édesanyja mellett, és akit nagyon szeret és tisztel a nép.”
9:32 – Érkeznek az első vendégek a Westminsteri apátságba
Érkeznek az államfők és a különböző királyi családok tagjai.
A szervezők korábban azt kérték, hogy a „VIP” vendégek számára biztosított kisbuszokkal érkezzenek csoportosan a Wesminsteri apátságba. Kivételt kapott Joe Biden amerikai elnök.
Az egyik első vendég, aki megérkezett, az ukrán first lady, Olena Zelenszka.
08:32 – Vilmos így döntött
A Daily Mail és a Sky News beszámolója szerint Vilmos herceg két idősebb gyermeke György és Sarolta ott lesznek a dédnagymamájuk temetésen a Westminsteri apátságban. A Daily Mail azt is tudni véli, hogy a gyerekek a koporsó mögött sétálnak majd. “A walesi herceg és hercegné hosszan gondolkodtak azon, hogy a 9 éves György és a 7 éves Sarolta csatlakozzanak-e hozzájuk a londoni ceremónián. De miután a gyerekek részt vettek tavasszal a dédapjuk megemlékezésén, ezért úgy döntöttek, hogy megbirkóznak a délelőtti ceremóniával. De a négyéves Lajos nem csatlakozik majd.” Arról nincs hír, hogy a gyerekek a délutáni, Windsori eseményeken is részt vesznek-e. Ott fogják végső nyugalomra helyezni a koporsót.
08:14 – A négyéves Lajos herceg sokat kérdez a szüleitől
Katalin walesi hercegnő is ott volt azon a fogadáson, amelyet a Buckingham-palotában tartottak hétvégén. David Hurley Ausztrália főkormányzója érdeklődött arról, hogy a három gyermeke hogyan dolgozza fel a dédi halálát – számolt be róla a Daily Mail. A politikus elmondta, hogy a hercegné szerint Lajos sok kérdést tesz fel, nehezen érti még meg a királynő halálát. “Lajos olyanokat kérdez, hogy amikor legközelebb elmennek Balmoralba, akkor is úgy játszhatnak, mint régen?” – elevenítette fel Katalin szavait Hurley. Ugyanakkor a 9 éves György most ébredt rá, hogy milyen fontos szerepet töltött be a dédnagymamája.
Szeptember 18-án (vasárnap) történet
- Sorra érkeztek a vendégek a Buckingham-palotába, ahol III. Károly király hivatalos fogadást tartott az államfőknek, a királyi méltóságoknak és egyéb vendégeknek, akik hétfőn részt fognak venni a temetésen.
- Katalin walesi hercegné találkozott Olena Zelenszkával, az ukrán elnök feleségével a Buckingham-palotában.
- Sorra látogatták meg a királynő ravatalát a politikusok és az európai királyi családok tagjai. Köztük II. Margit dán királynő, aki 50 éve van a trónon, és aki szoros barátságot ápolt Erzsébettel.
Hogyan zajlik a temetés?
Szeptember 19-én elérkezik a végső búcsú ideje. A több órás közvetítés alatt az alábbi eseményeket láthatjuk.
Hétfőn délelőtt, II. Erzsébet koporsóját a Westminster Hallból, a közeli Westminsteri apátságba viszik át, ahol elkezdődik az állami búcsúztató, melyre közel 2000 vendég hivatalos, köztük államvezetők és királyi méltóságok. A szertartás után a királynő koporsója elindul Windsorba, ahol a temetést tartják.
Két órával később a menet Windsorba ér. Itt, délután 4-kor kezdődik a közel egy órás temetés a Szent György kápolnában. A közvetítést addig láthatjuk, amíg a néhai uralkodó koporsóját leeresztik a királyi kriptába. Este a szűk családi körben végső nyugalomra helyezik a királynőt édesanyja, édesapja, húga és imádott férje mellé.
Mi történt II. Erzsébet halála óta?
- II. Erzsébet koporsóját szeptember 14-én szerdán vitték át a Buckingham-palotából a Westminster Hallba. A gyászmenetben ott voltak a királyi család senior tagjai, a ravatalnál pedig már a királynő összes gyermeke, unokája, menye és veje jelent volt.
- Szerdától egészen hétfő reggelig hosszú, tömött sorokban vártak az emberek London utcáin (még David Beckham is, aki 13 órát állt sorba), hogy végső búcsút vegyenek az uralkodójuktól, aki összekötötte a múltat a jelennel és a jövővel.
- Fel akarta nyitni II. Erzsébet királynő koporsóját egy gyászoló.
II. Erzsébet, a legtöbbet fotózott ember
A 96 éves korában elhunyt királynő volt a legtöbbet fotózott ember a világon. Megszámlálhatatlanul sok felvétel készült róla politikusokkal, zenészekkel, színészekkel, egyházi méltóságokkal. Ezekből válogattunk: