nlc.hu
Trend
Folyton berepedezik a bőr a körömágyadnál? Ezt tedd ellene, így előzd meg

Folyton berepedezik a bőr a körömágyadnál? Ezt tedd ellene, így előzd meg

A körömágynál felpöndörödő, berepedező bőr nemcsak fájdalmas lehet, de látványa sem túl szép. Mit tehetünk ellene? Megkérdeztük a manikűröst.

Nemcsak a hideg időjárás, a benti száraz levegő, de a gyakori kézmosás és kézfertőtlenítés is sebesre száríthatja kezünket, nem kímélve a körmeink körüli területet sem. Igaz, a körömágybőr ápolására a rendszeres kézkrémezés, olajozás részben segítségünkre van, kizárólag a bőrápolók nem oldják meg a problémát. Arról, miként tudjuk mi magunk széppé varázsolni a körmeink körüli bőrrészt, Lepkó Alexandrát, a győri Flamingó Szépségszalon műkörmösét kérdeztük. 

Körömágybőr eltávolítása

Szakmai berkeken belül is megoszlanak a vélemények arról, mennyire javasolt vagy sem a körömágy bőrének eltávolítása, a kutikulának is nevezett körömágybőr ugyanis fontos védőszerepet lát el, védi a körmöt a fertőzéstől, ezért ha túlzásba esünk levágásával, nem csak fájdalmas sebeket szerezhetünk, de a különböző fertőzéseknek is kitesszük körmeinket, rajtuk keresztül pedig testünket.

Mutatjuk, miként távolítsd el a körömágy elhalt bőrrészét fájdalommentesen.

Mutatjuk, miként távolítsd el a körömágy elhalt bőrrészét fájdalommentesen. (Fotó: Getty Images)

A körömágybőr lenövését megelőzni teljes mértékben nem lehet, hiszen mindez természetes folyamat, az pedig egyedi tulajdonságunk, kinek mennyire nő rá a bőr a körömágyára vagy sem. Azzal, ha időnként visszatoljuk, a látványon segíthetünk, de lakkozott köröm vagy műköröm esetén addig nem érdemes, míg a dekor rajta van, hiszen így csak a lenövés látványát nagyítjuk. Natúr körmöknél mindezzel nincs gond, de hosszú távon ekkor is érdemes a bemutatásra kerülő eszközöket beszerezni, hogy sérülésmentesen készíthessük el otthoni manikűrünket. 

Ha körömágyunk bőre kiszáradt, felszakadt, berepedezett, megfelelő mértékű eltávolítására Alexandra a következő, otthon is elvégezhető lépéseket javasolja:

  1. Mielőtt nekikezdünk, mossunk alaposan kezet és az sem baj, ha kézfertőtlenítővel is megtisztítjuk a köröm körüli bőrrészt.
  2. Ne áztassuk be körmeinket! Ez esetben a bőr felpuhítása kárunkra lehet, így nehezebben látjuk, mennyi a valóban eltávolítható rész és könnyen belevághatunk a még nem elhalt bőrterületbe.
  3. Bőrfeltoló eszközzel, óvatos mozdulatokkal elsőként toljuk fel a körömágy bőrét. „Nehéz látatlanban meghatározni, mekkora legyen ez a szakasz, hisz minden körömforma más és a körömágy aktuális állapota sem mindegy, de általánosságban semmiképp se akarjuk erősen megnövelni a körömágy alól kilátszó területet, csak a letapadt részt próbáljuk meg feltolni a körömről.” Az erre szolgáló spéci fémeszközt könnyen beszerezhetjük online is, lespórolni nem érdemes, ollóval például semmiképp se álljunk neki a körömágyi részt, a körmöt kapargatni.
  4. Megoldást nyújthatnak a körömbőr eltávolító folyadékok is, ezeket alkalmazhatjuk egyből a letapadt bőrre, vagy a bőrfeltoló használatát követően segítségével vágás nélkül is megpróbálhatjuk eltávolítani az elhalt bőrrészt. Használatuk esetén mindenképp figyeljünk a hatóidőre.
  5. Az otthoni használatra beszerezhető csiszológépek is sok esetben rendelkeznek „kugli” fejjel, mely a körömágyi körömrész csiszolására lehet alkalmas, Alexandra azonban ennek házi alkalmazását nem javasolja: „Ha nem jó szögben csiszoljuk vele a körmöt, könnyen kilyukadhat a körömlemez.”
  6. Ha nincs kéznél körömbőr-eltávolító folyadék, vagy az nem végzett tökéletes munkát, befejezhetjük kisolló segítségével is a manikűrözést. Ez esetben azonban érdemes külön „célszerszámot” választani: körömágybőr-eltávolító ollóval javasolt levágni a felesleges bőrrészt, ennek ugyanis sokkal vékonyabb a pengéje, pontosabban tudjuk használni, így kisebb a sérülés esélye is. „Amit nem javaslok, az a V-alakú fejjel ellátott, szikeszerűen működő eszköz használata. Ezek nem olyan pontosak, mint a körömágybőrre kialakított ollók, a gyakorlatlan kéz könnyen belevághat velük a bőrbe.”
  7. A formázást követően ismét fertőtlenítsük le a körömágyat, körmeinket, ezzel is megelőzve bármilyen fertőzés, gyulladás kialakulását.
  8. Végül ne feledkezzünk meg a rendszeres kézkrémezésről sem. A bolti bőrápolók helyett vagy mellett hatásosak a különféle természetes növényi zsírok és olajak is: az olívaolaj, a kókuszzsír, a shea vaj is nagyon jó bőrápolók, de célzottan kutikula olajat is vásárolhatunk a köröm körüli bőrterület ápolására.

Köröm melletti kiszálkásodó, száraz bőrrészek kezelése

Nem csak a körömágynál, a körmök oldalsó részén is kiszáradhat könnyen a bőr, ennek jellegzetes jelei az apró, mégis mindenbe beleakadó, szálkaszerűen hegyes bőrrészek. Talán mondani sem kell, ne rágjuk, ne tépkedjük ezeket, csak csúnya, kellemetlen sebeket okozhatunk velük, nem beszélve az ápolatlan látványról. 

Eltávolításukat építsük bele a körömágy bőrének kezelésébe: a bőrfeltoló eszközzel félkör ívben dolgozzunk a körömágynál, elérve az oldalsó részekig, majd a körömbőr eltávolító folyadékból tehetünk ezekre a részekre is. Spéci kisollónkkal az egyik oldalsó résznél kezdjük az elhalt bőrrész eltávolítását és haladjunk körbe, a köröm túlsó oldaláig.

A körömbőr eltávolító folyadékok jó alternatívák lehetnek az elhalt bőrrész kíméletes eltávolításához.

A körömbőr eltávolító folyadékok jó alternatívák lehetnek az elhalt bőrrész kíméletes eltávolításához. (Fotó: Getty Images)

A házi alapmanikűr lépései

Ha komplett manikűrözést szeretnénk otthon elvégezni, Alexandra a következő módon javasolja a körömágybőr kezelését beépíteni a folyamatban:

  1. Kéz fertőtlenítése
  2. Körömvágás, körömreszelés, körömforma kialakítása
  3. Körömágybőr eltávolítása
  4. Fertőtlenítés
  5. Polírozás: a többoldalas körömpolírozó tömbök és lapok olcsó, könnyen használható és hatékony módját kínálják ennek
  6. Krémezés, olajozás

Még több tipp otthoni manikűrhöz:

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top