Egészség

Magyar fejlesztésű jeltolmács szoftver hódítja meg Amerikát

Egy magyar fejlesztésű program képes felismerni és angol nyelvre fordítani a jelnyelvet. A cél most az Egyesült Államok-beli elterjesztés, a további jelnyelvekre való adaptáció, majd pedig a tetszőleges nyelvpárok közti fordítás lehetővé tétele.

Másfél millió eurót kapott a SignAll Technologies Zrt., hogy továbbfejleszthesse az amerikai jelnyelvet valós időben fordítani képes technológiáját. Az innováció tavaly elnyerte Brüsszelben az LT-Innovate díjat, idén pedig külön cégként futhat tovább egy háromszereplős befektetői csoport támogatásával.

“A világszinten egyedülálló eredményeknek köszönhetően a fejlesztés nem csupán felismeri jelnyelv jeleit, hanem a világon elsőként a jelnyelvi mondatokat angol nyelvre le is fordítja” – mondta Andrej Kiska, a Credo Ventures képviselője. A technológia két, napjainkban robbanásszerűen fejlődő terület, a gépi látás és számítógépes nyelvészet együttes felhasználására épül.

A magyar fejlesztésű jeltolmács sikersorozata jó ideje tart. A NASA és a Google által alapított Singularity University CEE – Global Impact 2014-es versenyén a legjobb nyolc közé jutott, de kedvező fogadtatást kapott a bécsi Pioneers és a helsinki Slush fesztiválokon is. A legrangosabb nyelvtechnológiai díjként számon tartott LT-Innovate Award elnyerése előtt pedig közönségdíjas lett a Várkert Bazárban megrendezett Smartmobil 2015 konferenciájának a CEE Lift off! nevű startup-versenyén.

Sokan azt hiszik, hogy a jelnyelv a világon egységes, pedig több mint kétszáz különböző jelnyelv létezik. “Fejlesztésünk elsőként az egységesen amerikai jelnyelvet használó USA piacára készülhet el, ahol az esélyegyenlőség kapcsán magas a társadalmi érzékenység. A legkiválóbb fejlesztőkkel és nyelvészekkel bővülve további jelnyelveket is tervezünk feldolgozni, így reméljük, pár éven belül akár Magyarországon is használni fogják a rendszert, sőt képes lesz akár a magyar és amerikai jelnyelv közötti tolmácsolásra is” – mondta Robotka Zsolt, a SignAll Technologies Zrt. alapítója.

A befektetés hatalmas lökést adott a fejlesztésnek, melyen egy folyamatosan bővülő csapat dolgozik tovább. A következő időszakban a cél nem csupán a technológia tökéletesítése, de annak megismertetése az Egyesült Államok releváns szervezeteivel és közösségeivel ugyanilyen fontos szerepet kap. Az egyik legígéretesebb magyar vívmány nem véletlenül keltette fel a befektetők figyelmét, a technológia iránti piaci igényt az a tény is erősíti, hogy az amerikai jelnyelvet csak az Egyesült Államokban több mint félmillió ember használja anyanyelveként.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top