Aktuális

Agyhullámokkal vezettek autót

Német kutatók gondolatokkal vezérelhető autóval kísérleteznek. A rossz hír az, hogy egy ilyen kocsiban ugyanúgy nem lehet sminkelni a reggeli forgalomban, mint egy normál autóban, a gondolatoknak ugyanis egyáltalán nem szabad elkalandozniuk a vezetésről.
A Berlini Szabadegyetem tudósai fejlesztették ki a rendszert: agyhullámok mérését végző szenzorokat kapcsoltak össze egy számítógép által vezérelt járművel, amely így különbséget tud tenni az egyes parancsok között.

A rendszer központi eleme az a port, amely az autó számítógépe számára olvashatóvá teszi a vezető fején lévő szenzorok jelzéseit, és a fékezés, gyorsítás, kormányzás parancsaivá alakítja őket. Az agy elektromos tevékenységének mérése az orvostudományban elektroencefalográfia (EEG) néven már régóta ismert módszer.

 

A gondolatokkal történő vezetést már tesztelték is az egykori berlini repülőtér, Tempelhof területén. „A tesztvezetés során az EEG-szenzorokkal felszerelt sofőr gond nélkül irányította az autót, csupán egy kis késlekedést tapasztaltunk a kigondolt parancs és az autó reakciói között” – mesélt a próbáról Raul Rojas, a projekt vezetője.

Hogy a gondolat erejével történő irányítás működhessen, először a számítógépet is „trenírozták”. A tesztvezető a laborban mozgási parancsokat adott egy virtuális tárgynak, a számítógép pedig feljegyezte a közben fellépő agyhullámok mintázatát. Ilyen módon a számítógép megtanulta a „jobbra”, „balra”, „fékezés” parancsok jellegzetes mintázatát. Később ezek alapján azonosítja a gép a gondolatparancsokat.

A cikk további részéért kattints ide!
 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top