Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Mikor menjek vissza dolgoz

KerteszGabor
Létrehozva: 2008. január 8. 15:37

Szervusztok,

Kertész Gábor vagyok a nyomtatott Nők Lapjától.

Lapunk hamarosan nagyszabású vitát indít az alábbi témában: Meddig maradjon otthon az anya a kicsivel?

Részlet az első, a témával foglalkozó írásunkból (megjelenés néhány hét múlva):

Régen az volt az álláspont, hogy a gyereknek – hároméves koráig – az anyja mellett a helye. Mára egyre többször emlegetik az együtt töltött idő „minőségének” fontosságát, s mintha ebben a szóban az is benne lenne: a mennyiség kevéssé számít… Vajon hol az „igazság”? Van-e arany középút, ami a gyereknek és az anyának is egyaránt jó? Kell-e egyáltalán választani karrier és anyaság között? 

Nemrégiben Norvégiában jártam, ahol azt hallottam, hogy az anyák visszamennek dolgozni, amikor csemetéjük eléri az egyéves kort – akár részmunkaidőbe is. Az ottani minisztériumi beszélgetőtársak azon csodálkoztak, hogy Magyarországon ez általában másként van: az első három évet a legtöbben otthon töltik a gyerekkel. Persze, vannak kivételek (például a tévés szereplők, akik nyilván félnek, hogy valaki betölti majd helyettük a képernyőt, ezért több médiás anyuka már a gyerek pár hónapos korától dolgozni kezd – igaz, nem napi nyolc, hanem esetleg csak heti hat órában), de nem ez a jellemző. Hogyan is lehetne ez általános – hiszen a norvégok is azzal kezdték néhány évtizeddel ezelőtt, hogy jelentősen megnövelték a bölcsődék számát. És az elsők között vezették be a részmunkaidőt is… De mi a helyzet nálunk? Mit szeretne az „átlaganya”? Visszavágyna-e dolgozni, ha találna olyan bölcsődét, ahová nyugodt szívvel beadhatja a gyerekét? És megérné-e – mind a gyerek, mind a család szempontjából – a szülés után egy évvel újra munkába állnia?

Mivel a lehető legtöbb véleményt szeretnénk meghallgatni (illetve a lapban idézni), kérünk Titeket, hogy ha van kedvetek, szóljatok hozzá a vitához.

Kíváncsian várjuk a kommentjeiteket.

a nyomtatott Nők Lapja nevében
Kertész Gábor

  1. Torolt_felhasznalo_287005
    Torolt_felhasznalo_287005
    2008. január 8. 16:1526.
    Na és arról ne is beszéljünk, hogy vidéken nincs mindenhol bölcsi....  
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. 2008. január 8. 16:1525.
    Szerencsére (?) én tanárként nem éreztem égető vágyat, hogy visszamenjek karriert építeni! Így is, úgy is nehéz lesz visszarázódni, és nem ilyen jellegű kikapcsolódásra vágyom. Tisztában vagyok vele, hogy triplán nehéz lesz az élet két gyerek, háztartás, férj, munka, bejárás...
    Szóval én nem érzem hátrányát, hogy itthon maradtam. Lehet, hogy nem volt minden nap minőségi és kihagyhatatlan a gyerekeim számára, amit együtt töltöttünk (Illetve a kisebbel még töltünk most is), de életünknek egy gyönyörű szakasza ez, ami egyszeri, és megismételhetetlen. Így tartson addig, amíg csak lehet, én kihasználom a magyar lehetőséget.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. Torolt_felhasznalo_287005
    Torolt_felhasznalo_287005
    2008. január 8. 16:1224.

    Én szerintem mindkettő miatt visszamennék!

    Hogy mennyiért? A jelenlegi munkahelyemre vagy máshova?

    előzmény:
    szamóca7896 (11)
    2008-01-08  16:02
  4. Torolt_felhasznalo_698367
    Torolt_felhasznalo_698367
    2008. január 8. 16:1123.
    Kedves Gábor,

    Én nem vagyok anya, tehát most az okoskodás jön

    Szerintem a gyermeknek szüksége van az anyjára az első éveiben, azonban arra is szükség van mindkettejüknek, hogy egy kicsit külön is legyenek. Az anya egyben feleség, munkatárs, és barátnő is, és biztosan jólesik kicsit kiesni az anyaszerepből is időnként, hogy ne savanyodjon be. Erre jó a részmunkaidős állás, ami mindenkinek ideális: az anyuka társaságban van, pénzt keres, fontosnak érzi magát, a gyermek addig közösségben van (óvoda, bölcsöde), szocializálódik, másokkal ismerkedik. Véleményem szerint nem lehet megmondani egységesen, hogy ki mikor menjen vissza dolgozni, de ha határt kellene meghúzni, a hároméves kor számomra is elfogadható.

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2008-01-08  15:37
  5. 2008. január 8. 16:1122.
    Sajnos sok esetben nem az Édesanya "kedve" dönt arról, hogy mikor menjen dolgozni. Nagyon meghatározóak a körülmények, mely minden családban (szerencsés ha családról lehet beszélni) más, és más.
    Egy kis fejlődménynek bizony az anyja mellett a helye. Amíg lehet. Aztán az óvodában a helye. Amikor megérett rá. Megérett arra, hogy egy közösségben tovább formálódjon, s kialakuljanak azok a szociális normák, melyeknek elsajátítása kizárólag az óvodában történik meg, s rendkívül fontosak.

    (Szerintem. )
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. 2008. január 8. 16:0921.
    Szia!

    Mi Berlinben élünk, itt született a kisfiunk tavaly márciusban. 2007.01.01.-je óta az anyák itt 12 hónap gyest illetve gyedet kapnak. mellette 30órában dolgozhatnak is. korábban ez 2 év volt, de idén lecsökkentették 1 évre. sok nö viszont azt sem várja meg. Mármint a gyes letelte elött visszamegy dolgozni. Legalábbis én úgy veszem észre. Persze ha megteheti az ember lánya, mert apa keres eleget, akkor tovább is otthon marad. nekem "szerencsém" van, mert én a napi 24 órájában a gyerekem mellett tudok lenni. neki valószínü ez jó. mindenesetre szerintem egy 1 éves gyereknek már más környezetet, más embereket is meg kell ismerenie, nemcsak az otthont és nem csak az édesanyát. legyen az napi 4-5 óra a bölcsödében, vagy a nagymamánál. szóval amennyiben lesz rá lehetösségem, én is szertnék dolgozni, illetve elkezdeni 1 másoddiplomát. az más kérdés, hogy a magyar diplomámmal itt mit érek... de ha tehetném, én 1-másfél éves korában a fiamnak visszamennék legalább napi 4 órában vagy heti 2-3 napban.
    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2008-01-08  15:37
  7. 2008. január 8. 16:0820.
    Ha anyagilag úgy állnék, biztos kamaszkora végéig itthon maradnék vele. De nem tehetem. Sőt valószínűleg még azt sem, hogy három éves koráig itthon maradjak, bár ez a tervem és a körülmények is ezt adják. A környékünkön nincs bölcsöde, de ha lenne is, háromszor meggondolnám, hogy beadjam e. A szívem mélyén valahol örülök is ennek, mert akkor itthon maradhatok vele. És ez nem rólam szól, hanem róla. Szerintem így is túl korán kényszerítik a csemetéket, hogy elváljanak a szüleiktől, hisz 3évesen is még olyan picik és törékeny lelkűek. Ha tehetném óvnám mindentől, és ha tehetném minnél később vinném óvodába is, hogy ne kelljen már egy ilyen apróságnak olyan hamar megküzdenie a problémákkal (gondolok itt a beilleszkedésre, a verekedésekre, az óvónőkre, akik olykor nem úgy viselkednek egy gyerekkel ahogy azt kéne). Nem tudni még mit hoz a jövő, csak azt, hogy az állam arra kényszeríti az anyukákat, hogy két év után menjenek vissza dolgozni. Két évig amit kapunk pénz, az sem egy álom, ebből kényszerülünk megélni, de a harmadik évben, az a huszonvalahányezer forint, az egyszerűen nevetséges. Megnézném, hogy élnének meg ennyi pénzből ők, ami minimum három főt jelent, de kettőt biztos, akit el kell tartson ez az összeg. És kérdezik miért nem szülnek a nők?
    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2008-01-08  15:37
  8. 2008. január 8. 16:0819.

    Biztosan csak en vagyok tulerzekeny, de szornyu ez az altalanositas.

    Meddig maradjon otthon az anya a kicsivel?

    Ameddig szeretne, megengedheti maganak es elvezi a kicsivel valo egyuttletet, foglalkozast.

    (Ezen kivul apuka is maradhatna egy picit a kicsivel, dolgozhatna az apa-gyerek kapcsolaton - pl amikor anyuka mar nem szoptat igy apuka is mindent el tud intezni a gyerek korul.)

    En ugy veszem eszre, hogy MINDEN orszagban teljesen a csalad igenyeitol es lehetosegeitol fugg, hogy az anyuka - illetve apuka- hany honapig/evig marad a babaval. Sehol sincsenek egyseges igenyek, se lehetosegek.

    A 3 evet en szemely szerint tul soknak tartom, nem hiszem, hogy ilyen hosszu ideig kizarolag az anya tud vigyazni a gyerekre, es a munkaado szempontjabol sem idealis - altalanossagban. Ezzel egyutt akinek ez a vagya es megengedheti maganak termeszetesen cselekedjen igy - de azzal nem ertek egyet, hogy az allam ezt tamogassa.

    Magyarorszagon sajnos az is gyakorlat, hogy a terhes kismamak mar a terhesseg elejen 'kiiratjak' magukat (kulonosebb ok nelkul). Ez persze csak tovabb erositi a munkaado  - varandos no ellentetet. Ebbol a szempontbol szerintem jo nehany orszag gyakorlata, miszerint ez az ido a szulesi szabadsagbol vonodik le. (ezen orszagokban lenyegesen kevesebb a veszelyeztetett terhessegek szama is)

    En korulbelul egy evben hataroztam meg azt az idot, amig otthon szeretnek lenni a gyerekemmel - de nem vestem kobe.   Ha 9 honaposan ugy itelem meg jobb volna (minenkinek) ha visszaternek a munkamhoz - akar reszmunkaidoben is- igy fogok cselekedni. Ugyan igy, ha 14 honap lesz az egy evbol akkor sem esem ketsegbe.

     

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2008-01-08  15:37
  9. 2008. január 8. 16:0718.

    Szerintem pedig a GYES huszonezer forintja (fizetés, GYED helyett) olyan luxus, amit csak az engedhet meg magának, aki tényleg szeretne otthon maradni a gyermekével.

    Tapasztalatom szerint vagy jön a kistestvér (és újra a GYED), vagy anya megy vissza a gyerkőc 2-2.5 éves korában dolgozni.

    Norvégiában lehet, hogy a nők többsége önmegvalósít a munkahelyen, addig itthon a megélhetés a lényeg, rezsit fizetünk meg lakáshitelt a fizetésből.

    És hogy mit szeretnénk? Talán már magunk sem tudjuk, a napi gondoknál nem látunk tovább.

    Magamról beszélek. Gyes után tegnap rúgtak ki a munkahelyemről.

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2008-01-08  15:37
  10. Torolt_felhasznalo_287005
    Torolt_felhasznalo_287005
    2008. január 8. 16:0717.

    Esküszöm irigyellek!

    Én egy vállalkozónál dogozom,aki lesz@r (bocs a csúnyáért, de ezt nem lehet szebben kifejezni...) mindent, amiből Neki nem származik kézzel fogható haszna... 

    Pedig Nekik is van három gyerekük, de a feleségének csak akkor kell bejönni az irodába, ha éppen kedve van... 

    A munkahely váltáshoz meg késő. Ha elmennék máshova és ott kiderülne, hogy kisbabát szeretnénk, vagy fel sem vennének, vagy azonnal próbaidő alatt repülnék.... 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_297045 (8)
    2008-01-08  16:01
  11. 2008. január 8. 16:0516.
    A legtöbben már itthon is féltik a munkájukat, karrierjüket annyira, hogy ne merjenek 3 évet otthon maradni. Jellemzőbb a két év.
    Ha nyújtana a munkáltató 4 órás, vagy otthonról végezhető munkát, sokan gondolkodás nélkül visszamennének. Sajnos nálunk még az is kérdés, hogy lesz-e hova visszamenni.

    Ráadásul nemhogy a bölcsikben, de már az ovikban is egyre kevesebb a hely, és kinézik az embert, ha délután négyig, ötig bennthagyja a gyereket.

    Másik probléma, hogy a család sem tud segíteni, sokaknál a nagyszülők is javában dolgoznak még vagy 10-15 évig!

    Mások, akik meg szívesen maradnának akár a gyerek kisiskolás koráig a gyerekkel, nem tehetik meg, mert egy kereset nem elég. Még kettő
    is kevés néha. Ez egyébként a részmunkaidő másik hátulütője: ugye az részarányos fizetést is jelent...Amiből rögtön levonhatjuk az utazási költséget, ami kb. 10-15 ezer forint, attól függ, honnan, mivel jár az ember munkába.
    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2008-01-08  15:37
  12. Torolt_felhasznalo_621521
    Torolt_felhasznalo_621521
    2008. január 8. 16:0415.
    En az USA-bol jottem haza 26 hetes terhesen, termeszetesen most nincs itthon allasom (34 hetes terhes vagyok). Egyreszt olyan a szakmam, hogy par hetre "nem erdemes" belefogni semmibe (kutato vagyok) masreszt senki nem alkalmaz egy varandos not, jobb esetben nem rugjak ki. Ahonnan eljottem, ott 6 het a szulesi szabadsag, bar engem azzal probaltak ottartani tobbek kozott, hogy szeret a fonokom, ezert a 8 hetet biztosan megkapnam
    Itthon sikerult egy olyan remenybeli fonokot talalni, akivel talan a napokban megszuletik irasbeli formaban is a megallapodasunk, mely szerint a baba fel eves kora utan reszmunkaidoben (heti ket nap) dolgoznek 3 honapot, majd utana atvaltanank teljes munkaidore. Termeszetesen a megoldas bolcsode es baby sitter.
    Igazabol a babanak biztosan az a jo, ha 3 evig otthon lehet a mamaval (bar szerintem gyereke valogatja) Az biztos, hogy a 6 honapos kor nem az idealis idopont otthagyni a kicsit. Vannak viszont elethelyzetek es szakmak, amikor nem nagyon valogathat a mama illetve a csalad.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. 2008. január 8. 16:0414.

    Bizonyos területeken megoldható ez,de vannak bizonyos szakmák,ahol nincs választás, vagy beleveted magad ezerrel a munkába, vagy semmit sem ér az egész.

    És tudomásul kell venni, hogy bizonyos szakmában nem engedhető meg a 3 év kiesés.Ez van.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_297045 (8)
    2008-01-08  16:01
  14. 2008. január 8. 16:0213.
    Sziasztok!

    én csak a saját tapasztalatom alapján tudok véleményt mondani: 2 éves volt a lányom, mikor visszajöttem dolgozni, igaz csak napi 6 órában. Kislányom pedig napi 4 órában bölcsiben volt, voltunk olyan szerencsés helyzetben, hogy ezt nagymama segítségvel meg tudtuk oldani.
    Mikor a kirlányom másfél éves volt, akkor már kezdett kicsit hiányozni a munka, és éreztem, hogy jó lenne kicsit ismét visszakerülni a "felnőttek világába". Mindamellett szerettem otthon is lenni, imádtam napról napra csodálni gyermekem fejlődését. De a két év pont elég volt, úgy érzem. Sikerült olyan megoldást találnunk, amely mindenkinek jó volt: lánym is egy kiegyensúlyozottabb anyát kapott vissza, aki örömmel szaladt hozzá haza, neki is kinyílt kissé a világ, önállóbb lett a bölcsi miatt, de a nagymamai szeretet pedig kompenzálta a bölcsis "komolyságot".
    Persze azzal tisztában vagyok, hogy igen szerencsés helyzetben voltunk, hogy ezt így tudtuk kivitelezni, hiszen ehhez kellett egy jó bölcsi, egy részmunkaidős állás, és egy vállalkozó szellemű, fiatalos nyugdíjas anyós aki a szülők nevelési elveit nem hagyja figyelmen kívűl.
    Nálunk tehát ez volt a "nyerő" megoldás, ha most lenne még egy gyermekem, akkor is ugyanezt az utat választanám, ha megtehetném.
    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2008-01-08  15:37
  15. Torolt_felhasznalo_297045
    Torolt_felhasznalo_297045
    2008. január 8. 16:0212.

    tudunk=tudok.Királyi többes volt 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_297045 (8)
    2008-01-08  16:01
  16. 2008. január 8. 16:0211.
    Ha lenne lehetőség 4 órás munkára, akkor ti miért mennétek el? Pénzért, vagy pedig a "kikapcsolódásért"? Illetve mennyiért mennétek el?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. 2008. január 8. 16:0110.

    Én mindenképpen 3 évet szeretnék majd vele otthon lenni, ha az anyagiak is megengedik. Szerintem semmi nem pótolja azt a gondoskodát, odafigyelést, amit az anya a gyerek első éveiben adhat neki. Mi úgy nőttünk fel, hogy közösen énekeltünk, játszottunk, kirándultunk, én is ezt szeretném biztosítani a gyerekemnek. Ha nincs más megoldás, részmunkaidős állás, de az én tervemben a 3 év szerepel.

    Egyébként egyéntől is függ, sok nő nem bírja otthon évekig (még ha meg is tehetn&eacute, és vágyik vissza a munkahelyre, ami nem elítélendő, nem vagyunk egyformák.

    Szerintem fontos megtalálni a gyerek mellett is az időt magunkra is, azt hiszem ez a legnehezebb.

     

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2008-01-08  15:37
  18. 2008. január 8. 16:019.

    Persze az is érdekes, hogy a félmunkát mindenki úgy képzeli, hogy a délelőtti műszak az övé.De akkor ki marad délutánra     

    előzmény:
    őskomcsi (6)
    2008-01-08  16:00
  19. Torolt_felhasznalo_297045
    Torolt_felhasznalo_297045
    2008. január 8. 16:018.
    akkor én mázlista vagyok,mert nekem már most mondta a főnököm,hogy támogatja a  családbővítési terveinket,és amint tudunk jöjjek vissza 6 órásba,szóval visszavárnak.Ezt egy kolleganőm meg is játszotta:szült két gyermeket,és amikor a kisebbik is óvoda érett lett(3 éves)akkor visszajött 6 órásba.10 éve dolgozom a mh-en,és most láttam első alkalommal a kolleganőt .Az már más tészta,hogy a munkaköre olyan,hogy  nem tudta mindig sikerült 6 órás munkaidőt betartania .Előfordult,hogy este 7 kor még itt csücsült..(közbeszerzési eljárásokkal foglalkozik,van amikor szűkös a határidő stb)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_287005 (2)
    2008-01-08  15:53
  20. 2008. január 8. 16:007.
    Lesz ket part; az egyik azt fogja bizonygatni mennyire fontos a gyereknek, hogy az anyuka mellette legyen minel tovabb, a masik pedig nem lat kivetni valo dolgot abban, hogy vissza megy dolgozni akar a baba 3 honapos koratol. Az en velemenyem, hogy mindegy. Mindket esetben lehet egeszseges lelkuletu gyerkocot nevelni; Stabil szereto csaladi hatterrel ahol az egyutt toltott idot szeretettel es ertekes programokkal toltik meg. Nem az egyutt toltott ido szamit hanem az eltoltott ido "milyensege".
    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2008-01-08  15:37
  21. 2008. január 8. 16:006.

    Ráadásul a félmunkáért fél fizu jár.

    Mondjuk egy  8 órás tanárnő keres 90.000ft-ot, egy félmunkás meg 45.000 ft-ot.Nagyon megéri.

    Még valami: a munakidőhöz,legalábbis Pesten számítsuk hozzá a közlekedést,ami napi 1-2 óra sajnos.

    előzmény:
    őskomcsi (4)
    2008-01-08  15:57
  22. 2008. január 8. 15:575.
    Én úgy vélem, hogy a minőség valóban mérvadóbb lehetne mint a mennyiség, ha minden feltétel adva lenne. Valahogy nem tudok konkrét kort mondani, hogy mikor kéne vissza térni a munkába, de szerintem sokan mennének előbb is, ha tudnának. De nem tudnak közölük sokan, mert vagy nincsen hely a bölcsődében (ha egyeltalán van is a környéken bölcsőde), vagy nincsen munka hely. A legtöbb helyen nem tolerálják a gyereket, pláne, ha kicsi. Sok helyen meg az anyukáknak nem is hagynak döntési esélyt: közlik, ha meg akarja tartani az állást maximum 1 évet maradhat otthon a gyerekkel, és meg értem azt a nőt aki félti a pozícióját amit évek alatt szedett össze kemény munkával.
    Valamint a lakosság anyagi helyzete is azt sugallja, hogy vissza kellene menni dolgozni, főleg ha lejár, vagy egyeltán nem is kapott gyedet az illető. Sok családnak jól jönne a kereset.
    De ehhez nyitni kellene a bölcsiket, nem pedig bezárni... Nagyon futtatják újabban a családi napköziket, de azt olyanok akiknek átlagos munkahelye van, akár minimál bérért, nem engedhetik meg maguknak, például a 15. kerben (itt érdeklődtem) 60 ezernél kezdődik egy hónapra. A bölcsi váró listája pedig kerületileg olyan 130 főnél járt szeptemberben...
    De szerintem ha lenne lehetőség nem várná meg mindenki a 3 évet, már 2 éves kor körül bölcsődébe adnák és mennének dolgozni. Valamint tényleg nem lenne hátrány, ha ezt támogatnák, például részmunkaidővel.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  23. 2008. január 8. 15:574.

    Egyébként négy órában milyen értelmes tevékenységet lehet folytatni?Nagyon szűk azon munkák köre,ahol ezt be lehet vezetni?

    4 órás osztályvezető, vagy négy órás ügyvéd?Négy órás orvos?És műtét közben letelik a négy óra és akkor rohanás az oviba?  

    Vagy hogy?

    Egyébként is multiéknál a munkaidő, nem 4,nem 8,hanem 12 óra.    

    előzmény:
    őskomcsi (3)
    2008-01-08  15:55
  24. 2008. január 8. 15:553.

    hehe,úgyis tudjuk, hogy Magyarországon pár év múlva ezt fogják bevezetni,kilógunk a sorból azzal, hogy nálunk 3 év gyes van.Nyugaton,mint tudjuk nincs 3 év gyes,de ott megoldják máshogy

    1.Van csomó részmunka,félmunka,távmunka, nálunk a munka az napi 8 órát jelent,ami tulajdonképpen kijön 10-12 órára is, hisz túlórázni kell és egy anya sem hivatkozhat arra, hogy gyerekem van, Bp-en ehhez még hozzájön 1-2 óra utazás.Miközben, ha az oviba 4.05-kor esik be a mama, már szemmelölik az óvinők.Hollandiában a nők 50%- részmunkában,vagy távmunkában dolgozik.Tessen mondani Magyarországon hol van iylen lehetőség?

    2. Ha mégis úgy dönt  nyugaton mama, hogy nem megy vissza dolgozni,akkor papa keres annyit, hogy eltartsa a kicsaládot.

    Bölcsik: önkormányzati bölcsiket ott is bezárják ahol van, marad a baby-sitter, vagy a magánbölcsi 50.000-70.000 ft/hó ért

    A munkaadónak meg főleg nem éri meg részmunakidőst alkalmazni,mert hogy is van ez?Egy 8 órára felvett minkaerőt simán túlóráztathat plusz két órát, egy négy órásat viszont hogy túlóráztasson?Hisz az pont azért vállalt csak 4 órát,mert annyi fér bele az idejébe és fél egyre rohannia kell az oviba  

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2008-01-08  15:37
  25. Torolt_felhasznalo_287005
    Torolt_felhasznalo_287005
    2008. január 8. 15:532.

    Szerintem a gyereken és az anyán múlik, hogy mikor lehet visszamenni dogozni!

    Nekem még nincs gyerekem(most dolgozunk rajta&nbsp, de ha a munkáltatóm lehetővé tenné, hogy szülés után valamivel 4 órába visszamehessek dogozni, akkor biztos visszamennék, amint a baba engedi és én is úgy érzem, hogy jót tenne, ha dogoznék. Egy idő után meg 6 órába, aztán teljes munkaidőbe.

    De sajnos valószínűleg nem fogja biztosítani ezt a lehetőséget, így maradok otthon, amíg az anyagiak engedik.... 

    Szóval az én tapasztalatom az, hogy a munkáltató rugalmatlan és ezért feszült a kismamák egy része, amikor erről a témáról van szó. 

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2008-01-08  15:37

Címlap

top