Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Név esküvö után.

Torolt_felhasznalo_966077
Torolt_felhasznalo_966077
Létrehozva: 2003. december 13. 13:37
Kíváncsi lennék, kinek mi a véleménye az esküvö utáni esetleges névváltoztatásról.

Nálam ilyesmi szóba sem jöhetne, mert szerintem olyan hatást kellt, mintha a nö az esküvö után a férj tulajdona, tartozéka lenne , és nem önálló ember . A férj bezzeg igen ritkán veszi fel a felesége nevét

Szerintem az is igazságtalanság, hogy a gyerek legtöbbször az apa nevét kapja.

Mi a csudának?

Nem ö szülte a gyereket....

Ti mit gondoltok?
  1. 2003. december 13. 19:4951.
    valakinek van meg kerdese?????????????
    :-))))))))))))))
    koszi fuzis!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_329270 (50)
     
  2. Torolt_felhasznalo_329270
    Torolt_felhasznalo_329270
    2003. december 13. 19:4250.
    Az anyakönyvekről, a házasságkötési eljárásról és a névviselésről szóló 1982. évi 17. törvényerejű rendelet szerint:

    "A születési név megváltoztatása
    28. § (1) Magyar állampolgár születési családi és utónevének megváltoztatását - kérelmére - a belügyminiszter engedélyezheti.
    (2) Kiskorú gyermek születési nevének megváltoztatását törvényes képviselője kérheti.
    . . . . .
    (4) A szülő családi nevének megváltoztatása - ha a szülő ennek ellenkezőjét kifejezetten nem kéri - kiterjed családi nevét viselő kiskorú gyermek családi nevére is.
    (5) Ha a nevet változtató házastárs nevét a másik házastárs valamilyen formában viseli, a névváltoztatás rá is kiterjed.
    (6) A magyar hagyományoktól eltérő hangzású, magyartalanul képzett név, történelmi név, régies írásmóddal írott családi név felvételét - különös méltánylást érdemlő körülmények kivételével - nem lehet engedélyezni.
    (7) Amennyiben a névváltoztatással érintett anyakönyvi esemény külföldön történt, a névváltoztatás engedélyezésének feltétele a hazai anyakönyvezés.
    28/A. § (1) A név megváltoztatása iránti kérelmet személyesen kell benyújtani a lakóhely szerint illetékes anyakönyvvezetőnél, külföldön élő magyar állampolgár esetében az illetékes konzuli tisztviselőnél.
    (2) A kérelemnek tartalmaznia kell:
    a) a kérelmező személyi adatait (születési családi és utónevét, házassági nevét, születési helyét, anyja születési nevét), személyi azonosítóját, annak hiányában születési idejét, továbbá családi állapotát, házasságkötésének helyét, idejét, lakóhelyét, értesítési címét, személyazonosságát és magyar állampolgárságát igazoló okiratának számát és érvényességi idejét;
    b) amennyiben a kérelmező családi állapota házas, a névváltoztatással érintett házastársa személyi adatait (születési családi és utónevét, házassági nevét, születési helyét, anyja születési nevét), személyi azonosítóját, annak hiányában születési idejét;
    c) a kérelmező kiskorú gyermeke(i) személyi adatait (születési családi és utónevét, születési helyét, anyja születési nevét) személyi azonosítóját, annak hiányában születési idejét;
    d) a kérelem indokolását;
    e) nyilatkozatot arról, hogy a kérelmező - születési vagy házassági - nevét a belügyminiszter korábban megváltoztatta-e.
    (3) Születési név megváltoztatására irányuló kérelemben meg kell jelölni azt a családi, illetve utónevet, melyet a kérelmező új névként kíván viselni.
    (4) A kérelemhez mellékelni kell a kérelmező, valamint azon személyek anyakönyvi kivonatát, akiknek anyakönyvi bejegyzését a névváltozás érinti.
    (5) Névváltoztatásról a belügyminiszter okiratot állít ki. A névváltoztatási iratok nem selejtezhetők, őrzésükről és nyilvántartásukról a belügyminiszter gondoskodik.
    (6) Akinek a névváltoztatását a belügyminiszter engedélyezte, az új nevet az okirat kézhezvételétől jogosult és köteles viselni.
    (7) A névváltoztatás anyakönyvi bejegyzését a belügyminiszter rendeli el. "

    Drága mulatság, sőt hosszadalmas! Sok sikert!
    előzmény:
    evike100 (44)
     
  3. Torolt_felhasznalo_329270
    Torolt_felhasznalo_329270
    2003. december 13. 19:2749.
    Beleolvastam kicsit ebbe a topikba. Segítségként idemásoltam a házasságról, a családról és a gyámságról szóló 1952. évi IV. törvény vonatkozó szakaszait. 2004. január 1-től hatályosan az alábbiak szerint lehet a házzasságkötés utáni névviselésről dönteni.

    Csjt. 25. § (1) A feleség a házasságkötés után
    a) kizárólag a maga teljes nevét viseli, vagy
    b) a férje teljes nevét viseli a házasságra utaló toldással, amelyhez a maga teljes nevét hozzákapcsolhatja, vagy
    c) a férje családi nevét viseli a házasságra utaló toldással és ehhez a maga teljes nevét hozzákapcsolja, vagy
    d) a férje családi nevéhez hozzákapcsolja a saját utónevét.
    (2) A férj a házasságkötés után
    a) kizárólag a maga teljes nevét viseli, vagy
    b) a felesége családi nevéhez hozzákapcsolja a saját utónevét.
    (3) A férj, illetve a feleség a házasságkötés után házassági névként családi nevüket is összekapcsolhatja, hozzáfűzve a saját utónevét.
    (4) A házasulóknak az (1)-(3) bekezdés szerinti névviselésről meg kell egyezniük. Ennek során figyelemmel kell lenni arra, hogy - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - csak az egyik házasuló veheti fel házassági névként a másik családi nevét [(1) bekezdés b)-d) pont, (2) bekezdés b) pont], illetve a házassági név családi nevekből képzett része legfeljebb kéttagú lehet.
    (5) A házasulóknak az anyakönyvvezető felhívására a házasságkötés utáni névviselésről nyilatkozniuk kell.
    Csjt. 26. § (1) A házasság megszűnése, illetve érvénytelenné nyilvánítása után a házastársak a házasság fennállása alatt viselt nevet viselik tovább. Ha ettől el kívánnak térni, ezt a házasság megszűnése, illetve érvénytelenné nyilvánítása után az anyakönyvvezetőnek bejelenthetik. Ilyen esetben sem viselheti azonban a volt férje nevét a volt feleség a házasságra utaló toldással [25. § (1) bekezdés b)-c) pont], ha azt a házasság fennállása alatt nem viselte.
    (2) A bíróság a volt férj kérelmére eltilthatja a volt feleséget a 25. § (1) bekezdés b)-c) pontja szerinti névviseléstől, ha a feleséget szándékos bűncselekmény miatt jogerősen szabadságvesztésre ítélték.
    (3) Újabb házasságkötés esetén a feleség volt férje nevét a házasságra utaló toldással [25. § (1) bekezdés b)-c) pont] nem viselheti tovább, és ez a joga akkor sem éled fel, ha újabb házassága megszűnt.

    A saját jogon szerzett titulus mindegyik variációban használható. Tehát pl. , ha valaki férjvezetéknév+saját keresztnév variációt választja nem veszíti el a "dr"-jét.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. Torolt_felhasznalo_354914
    Torolt_felhasznalo_354914
    2003. december 13. 19:1748.
    Azt hiszem az. Es miert ok nem akarjak felvenni az asszony nevet? :-)))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_528098 (47)
     
  5. Torolt_felhasznalo_528098
    Torolt_felhasznalo_528098
    2003. december 13. 19:1047.
    Fogalmam sincs. . . tulajdonlas?
    Miert fontos sok nonek (neha meg valas utan is)?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_354914 (45)
     
  6. Torolt_felhasznalo_354914
    Torolt_felhasznalo_354914
    2003. december 13. 18:2246.
    Szerintem lehet, az anyakonyvi hivatalban biztosan tudnak segiteni.
    előzmény:
    evike100 (44)
     
  7. Torolt_felhasznalo_354914
    Torolt_felhasznalo_354914
    2003. december 13. 18:2145.
    Miert olyan fontos ez a ferfiaknak?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_528098 (43)
     
  8. 2003. december 13. 18:1544.
    Mi a helyzet akkor, ha valaki mindennél jobban útálja a saját vezetéknevét?
    Lehet módositaNI, VÁLTOZTATNI, ha tudjátok, irjatok.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. Torolt_felhasznalo_528098
    Torolt_felhasznalo_528098
    2003. december 13. 17:2743.
    Nekem mindegy a nev (most elvaltkent a lanykori nevemet hasznalom), a paromnak fontos lenne, hogy valamilyen formaban felvegyem a nevet. Igy kotojel lesz, hivatalosan - publikalni tovabbra is lanykori neven fogok. A doktori cimunket egyikunk sem hasznalja a mindennapi eletben, hivatalosan pedig igy eleg lesz egy is.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  10. 2003. december 13. 17:1342.
    en csak a ferjem vezeteknevet vettem fel es megtartottam a lanynevemet utana.
    Sz-ne G. J.
    kulfoldon se mindenhol ertik meg, hogy te valakinek a -ne'-je vagy. ha tudjak, hogy ferfinev, akkor nem ertik, miert te viseled????
    amiota kulfoldon elunk, azota meg a ferjem vezeteknevet es az en keresztnevemet hasznalom. SZ. J.
    a legtobb no vedekezesbol hordja a ferje teljes nevet. nehogy mar azt gondoljak, nem ment meg ferjhez es torvenytelen gyerekei vannak!
    ez nekem kisse elavultnak tunik mar.
    hires nok sem veszik fel egy ferfi nevet. mindenki onallo egyeniseg.
    ha meg nem zavarja, legyen a ferje neven.
    nalunk egy percig sem volt ezen vita.
    nekem ugy tunik, egyszeruen ferfiu hiusag, ha megsertodik azon, nem lesz a felesege az o neven!
    az idok valtoznak, valtozik az izles is.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. 2003. december 13. 16:4241.
    Amúgy jogász/ügyvéd vagy, vagy orvos? :-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_305119 (38)
     
  12. 2003. december 13. 16:4140.
    Háát. . . nem is tudom. Ha sokszor mondod neki, hogy nem az ő nevével van bajod, talán elhiszi idővel. Meg úgyis az a lényeg, hogy szeretitek egymást, nem? Ezt mondd meg neki.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_305119 (38)
     
  13. 2003. december 13. 16:3839.
    Ügyesen kikerülted a problémát azzal, hogy nyelvtani formulákba kötöttél bele. . . gratula.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_966077 (8)
     
  14. 2003. december 13. 16:3038.
    Bocs, azt eddig elfelejtettem mondani, hogy én ragaszkodom a saját nevemhez. Csak a páromat kéne meggyőznöm róla vhogy!?
    előzmény:
    KisHobbit (37)
     
  15. 2003. december 13. 16:2337.
    És az én verzióm hogy tetszik? Hogy dr. párodvezetékneve sajátkeresztneved. (bár nálunk csak én leszek dr. ) És így a kedvesed sem sértődhet meg, és nincs 5 km-es neved sem. :-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_305119 (36)
     
  16. 2003. december 13. 16:1736.
    Már beszélgettünk erről, de ő úgy fogja fel, hogy a nevével van bajom. Ami persze nem igaz, nekem csak a toldalék sok.
    előzmény:
    zsuzska128 (34)
     
  17. 2003. december 13. 15:5935.
    En is dr. vagyok, es en sem fogom felvenni a parom nevet. Szerencsere ezen nincs sertodes :). Es a hazassagkotes utani adminisztracios valtoztatasokat is megsporoljuk :))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_305119 (33)
     
  18. 2003. december 13. 15:5634.
    szerintem beszéld meg vele, hogy mi a terved, nehogy később legyen belőle veszekedés
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2003. december 13. 15:5333.
    Sziasztok! Én egy új névproblémát vetnék! Ha én férjhez megyek egyszer, és felvenném a párom nevét, dupla dr. lennék. Szerintem ez elég hosszú és macerás leírni, ráadásul a munkám is olyan, hogy sokat használom a nevemet. Leendő párom persze tiltakozik a tervem ellen, de én akkor sem szeretném felvenni a nevét. Félek, hogy ezen meg fog sértődni. Szerintetek mit tegyek?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. 2003. december 13. 15:4632.
    Szóvel itt vagytok!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. Torolt_felhasznalo_275773
    Torolt_felhasznalo_275773
    2003. december 13. 15:4331.
    De ha érdekel, és célod van vele, akkor úgyis ráveszed magad, hogy megtanuld. . . néha pihenni is kell. . . én annka idején, amikor vizsgákra tanultam sokszor pihentem úgy, hogy 15-20 percre ledőltem az ágyra, de éppen csak, hogy ne aludjak el, ez talán akkor egy relaxáció volt, amiről akkor még nem gondoltam így tudatosan, hogy az, és utána legtöbbször frissen, kipihentem tudtam folyatatni. . de volt olyan ismerősöm, aki ezt ki akarta próbálni, és állandóan elaludt, utána pedig fáradtan, és kedvetlenül ébredt. . . :))) De biztos Neked is megvanna a kis praktikáid. . . :))) Jó tanulást Neked!!!!
    előzmény:
    KisHobbit (30)
     
  22. 2003. december 13. 15:3430.
    Sajnos igen. . . de már vagy másfél órája a neten lógok, a könyvben meg alig haladok. :-(
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_275773 (29)
     
  23. Torolt_felhasznalo_275773
    Torolt_felhasznalo_275773
    2003. december 13. 15:3329.
    Ok, Ok, tanulj csak a vizsgádra, hogy tényleg dr. lehess majd!!! :)))) (gondolom arra tanulsz) Zs.
    előzmény:
    KisHobbit (28)
     
  24. 2003. december 13. 15:3128.
    Aha, igen, így lesz (na ezt jól megmondtam). Szóval jól értetted. Én is úgy gondoltam, hogy ezt így simán lehet, csak asszem Manófül írta, hogy változik a jogszabály, és nem lehet. Hát remélem, Neked lesz igazad.
    De most még (sajnos) nem ez a legnagyobb gondom, csak úgy felvetettem a kérdést.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_275773 (27)
     
  25. Torolt_felhasznalo_275773
    Torolt_felhasznalo_275773
    2003. december 13. 15:2827.
    Nézd, ha saját jogon vagy dr. , akkor miért jelentene ez problémát?? Ugye jól értettem, hogy Te leszel Dr. , és ehhez akarod a férjed vezetéknevét felvenni + a keresztnevedet. . . szerintem ez így abszolút legális, legalábbis ahogy én látom. . . de nem vagyok anyakönyvvezető!! :)))
    előzmény:
    KisHobbit (26)
     

Címlap

top