Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Tán csak nem szoptatni akar, anyuka?!

N?k Lapja Café
N?k Lapja Café
Létrehozva: 2009. március 24. 16:04
Senki sem vitatja, hogy a szoptatás a csecsemő legegészségesebb és legtermészetesebb táplálási módja. Ugyanakkor azt is sokan gondolják, hogy ez olyan intim tevékenység, amely senki másra nem tartozik. Nem így a kisbabák, akik a legkülönfélébb helyeken és pillanatokban éheznek meg. Kulturális szokásaink egyelőre kevéssé engedik meg, hogy nyilvános helyen szoptassunk, de ha ehhez tartjuk magunkat, akkor épp azokat a kismamákat száműzzük hónapokra, sőt, évekre a négy fal közé, akik természetes módon szeretnék táplálni gyerekeiket…

Tovább a cikkre...
  1. 2009. Április 6. 20:30776.

    Pontosan ezt tapasztalom én is. Én sem írhattam volna le jobban.

    Azért éreznek bűntudatot, mert bizonyos médiabeli források néha elvetik a sulykot a természetes szülés és a szoptatás terén is, hogy úgy mondjam: nem fogalmaznak precízen, nagyon odafigyelve, hogy ne sértsék senki érzékenységét. Kicsit átestek a ló másik oldalára a szoptatási kampányban is, ezt hibának érzem, én, aki szoptattam a gyerekemet, tehát nem vagyok elfogult.

    előzmény:
    pbd (775)
    2009-04-06  19:21
  2. pbd
    pbd
    2009. Április 6. 19:21775.

    Igen, sajnos a szakszerű segítség hiányzik.

    (mondjuk mostanában több ismerősömnek is javasoltam a szoptatási tanácsadót, akinek volt gondjuk, és egyikük sem hívta fe...)

    Ez a téma sajnos mindig ilyen közeli kapcsolatban áll a lelkifurdalással.

    Sokan, ha hallják, hogy szoptatás természetes, és a legjobb, szinte egyből kompenzálva rávágják, hogy nem mindenki tud ám. Pedig szerintem ha valaki mindent megtett, hogy szoptasson, annak semmi oka bűntudatra.

    Ez olyan, mint a császáros téma. Már megfigyeltem, ha nyílik egy topik, hogy a természetes szülés a jó, és követendő, és fújj le a kismamával aki kéri a programozott császárt, kb. a 3. hozzászóólás már egy császáros anyuka, akinél életmentő beavatkozásként csinálták.

    Azt látom ezzel kapcsolatban is, hogy nem a többiek ítélik el sem a tápszerrel etetőt, sem a császárost, hanem neki van lelkifurdalása.

    De ha nem tehet róla, akkor könyörgöm miért kínozza magát ezzel?!

    előzmény:
    mpanni (774)
    2009-04-06  17:47
  3. 2009. Április 6. 17:47774.

    Jogos!

    Teljesen egyetértek.

    Ezzel csak annyi a bajom, hogy 1.) a köznyelvben mégis így forog ez, hogy az anyatejtől lesz okosabb a gyerek, és 2.) ha valaki intelligens, és akar szoptatni, de - akár a szakszerű segítség hiányában - nem sikerül, vagy nem addig sikerül, ameddig eltervezte, akkor az ilyen cikkektől csak még nagyobbra nő a teljesen felesleges bűntudata.

    előzmény:
    pbd (770)
    2009-04-05  20:35
  4. 2009. Április 6. 17:44773.

    Hallod ez aztan a ...eseg netovabbja! Erre mar nem tudok mit mondani..

    Eloszor is: szoptatni akkor is lehet, ha a gyerek kap melletaplalast, azaz munka mellett is.

    Masodszor: nekem igen magas az IQ-m, az elsonel sajnos nem tudtam tovabb huzni a szoptatast 3 honapnal tovabb, mivel annyira pici sullyal szuletett, hogy nem volt ereje szopni, fejessel meg addig sikerult fenntartanom, vagy nem voltam elegge tapasztalt..viszont, a lanyomat 18 hoanpig, a fiam meg mar elmult ket eves, es meg mindig kap anyatejet. Menj a Poronty blogra, es meglatod, hogy igen intelligens nok beszelgetnek ott, es nagyreszuk szoptat.

    előzmény:
    őskomcsi (772)
    2009-04-06  02:42
  5. 2009. Április 6. 02:42772.

    A lényege az, hogy aki szoptatja a gyermekét, és természetes számára, hogy a gyereknek ez a legmegfelelőbb ,nem ad korán mást, nem ad nagyon korán tehéntejet, szoptatás miatt jó a kapcsolat, a kötődés, ami a későbbi fejlődésre is pozitív hatással van (kognitív képességek, beszéd) az valószínűleg  maga is az okosabb, intelligensebb emberek közé tartozik, és ezért van nagyobb eséllyel neki is okosabb gyereke.

    Valami ilyesmi a cikkek összegzése.

     

     

     

    Szerintem meg: a magas iq-jú anyák általában magasabban képzettek,ezért fontos nekik, hogy hamar  visszatérjenek a munkába,ezért sokan abbahagyják korán a szoptatást,általában-úgy tapasztalom, hogy az alacsonyabban iskolázottak maradnak tovább otthon,tehát érnek rá tovább szoptatni.Mégsem az  ő gyerekeik lesznek a legokosabbak.

    előzmény:
    nemérdekel (771)
    2009-04-06  01:33
  6. 2009. Április 6. 01:33771.
    Ne azt add a gyerekednek,amit kér,hanem amire szüksége van..........
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. pbd
    pbd
    2009. Április 5. 20:35770.

    Én már sok olyan cikket olvastam, ahol az szoptatás és IQ közti összefüggésekről írtak, de mindegyikben kb. a második mondaban írják, hogy ez nem azt jelenti, hogy az anyatejtől lesz okosabb.

     

    A lényege az, hogy aki szoptatja a gyermekét, és természetes számára, hogy a gyereknek ez a legmegfelelőbb ,nem ad korán mást, nem ad nagyon korán tehéntejet, szoptatás miatt jó a kapcsolat, a kötődés, ami a későbbi fejlődésre is pozitív hatással van (kognitív képességek, beszéd) az valószínűleg  maga is az okosabb, intelligensebb emberek közé tartozik, és ezért van nagyobb eséllyel neki is okosabb gyereke.

    Valami ilyesmi a cikkek összegzése.

     

    Sajnos én a környezetemben nagyon sok esetben tapasztalom, hogy most kifejezetten divat a tápszer. A szoptatásban felmerülő legkisebb problémára tápszerhez nyúlnak, rögtön ráfogják, hogy nem tudnak, nincs tej- és adják a tápszert kiegészítésnek, aminek legfeljebb 1-2 hónap, és az a következménye, hogy a gyereke csak tápit eszik.

    És az a legszörnyűbb, hogy nincsen a környezetükben olyan személy, aki segítené őket, hanem még meg is erősítik ebben.

    Na szerintem azért születnek ilyen cikkek, hogy egy kicsit népszerűsítsék a szoptatást.

    előzmény:
    mpanni (769)
    2009-04-05  20:03
  8. 2009. Április 5. 20:03769.

    Ezen az anyatej és IQ közötti összefüggéses tanulmányon azért a józan paraszti ésszel megáldott embereknek fenn kellene akadni. És én szoptattam, nagyon fontosnak tartom az anyatejet, a szoptatást, nem egy barátnőmnek segítettem a szoptatásban, hogy minél tovább tartson, pártolom az igény szerinti szoptatást és a minél tovább tartó szoptatást, a 6 hós korig kizárólagos anyatejet...stb.

    Na de ezen minden épelméjű ember fennakad, hogy vajon hogy lehet ezt megállapítani, miszerint az anyatejjel táplált gyerekeknek magasabb lesz az IQ-ja.

    előzmény:
    belváros (762)
    2009-04-05  03:22
  9. 2009. Április 5. 20:01768.
    Ez pontosan így van.
    előzmény:
    kiry_csiri (767)
    2009-04-05  08:30
  10. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. Április 5. 08:30767.

    Persze, ebben igazad van. Magam is csak rövid ideig tudtam szoptatni, tápszerezni kellett, de még talán nagyobb lett a kötédés, mert lelkiismeretfurdalásom volt, féltem, hogy baja lesz a picinek  a tápszertől.

    Amire én gondoltam a mai hipermodern anyukák, akik azért tápszereznek, hogy ne legyen szükségük lemondásokra a baba miatt.

    Így szülés után ott folytatják az életüket, ahol megszakadt egy pár napra a szülés miatt. A férj, nagymama, testvér, akárki el tudja látni a csecsemőt, hogy anyuka tehermentesítve legyen.

    Ezek a gyerekek igazából nem is tudom kihez kötődnek szorosan, mondjuk jó esetben az apához, v. a nagyihoz, de azért szerintem az nem ugyanaz, mint az anya, akihez hozzászokott a baba a terhesség idején. Ott megszakad az a kapocs, és az már okozhat traumát a baba fejlődésében.

    előzmény:
    mpanni (755)
    2009-04-04  21:59
  11. 2009. Április 5. 05:18766.

    azért ne tegyünk Szentírás-szintű kijelentéseket vele kapcsolatban: aki szoptat-okos gyereke lesz,aki nem,annak idegbeteg.

     

    Ezt a sarkitast egyedul te ismetelgeted, sehol senki mas nem allitott ilyet, de ha te ettol boldogabb vagy!

    előzmény:
    belváros (763)
    2009-04-05  03:31
  12. 2009. Április 5. 05:15765.

    Radnótinak meghalt az édesanyja és ikertesója a szülétéskor, azt nem tudom volt egy szoptatósdajkája,de az biztos, hogy az édesanyja nem szoptatta, mégis egészen okos ember lett belőle.

     

    Nem az szamit, hogy KI az aki szoptatja a kicsit, hanem az a fontos, hogy valaki megteszi, es ekkor a pici ot tekinti annak, akitol megnyugvast talal. Ugyhogy ez nem jo erv. 

     

    Mellesleg a felsorolt betegsegek kivalto oka, meg nagyon sok minden mas is, es az oroklott hajlam sem bizonyitott. 

    A szoptatas betegseg megelozo colta abban rrejlik, hogy az anyatej tartalmazza az anya betegsegekkel szembeni ellenanyagait, nem azt, hogy a baba sohasem lesz beteg, de azt igen, hogy sokkal kecesebbet, mint anyatej nelkul lenne, es hamarabb felepul. Ez teny.

     

    A gazdasagban a  tejet nem nem nyomjak tele hormonokkal, sem novekedes serkentokkel, a hormonok az ivovizben vannak.

    előzmény:
    belváros (761)
    2009-04-05  03:14
  13. 2009. Április 5. 05:08764.

    Kepzeld el, hogy a puncinak sincs mindig szexualis tartalma. Nincs amikor orvosnal vagy, es amikor szulsz. A punciba beletartozik a vizeletkivalsztorendszer vege is, azaz WC-n ulve sincs szexualis tartalma, sot oltozes kozben sincs, meg akkor sem, ha leszbikusokkal korbeveve csereled a furdoruhad utcai ruhara. Sot mondok valamit: semminek sincs szexualis tartalma, ha olyan emberekkel vagy korbeveve, akik nem szexualis targykent tekintenek rad abban a pillanatban. Meg akar a ferjed elott sem, amikor egy szules alatt esetlegesen osszeszedett serulest apol.

    Szexualis azonban minden, ha eppen olyannal akadsz ossze, akit az hoz lazba. Szexualis lehet a labfejed egy labfetisnek, a nyakad, a vallad, a kezed, barmid.

    Rossz, aki rosszra gondol. Egy szoptato anya sohasem szexualis, mivel az o figyelme nem arra iranyul, hogy kihivo legyen, neem illegeti magat. okkal gombolja ki a bluzat, de ez az ok nem az, hogy megmutassa magat, hanem hogy taplalja a gyermeket. Ha te nem ezen ok nelkul hagyod nyitva, akkor azert, hogy felhivd a kornyezet figyelmet a testedre.

     

     

     

     

    előzmény:
    belváros (760)
    2009-04-05  02:49
  14. 2009. Április 5. 03:31763.

    Aztán vanank olyan lelki nyűgök,pl anorexia,ahol azt mondják, hogy jóval nagyobb a társadalom,a média,a szülők által támasztott nehezen teljesíthető elvárások,a kortárs csoport hatása ....szóval a környezeti hatások szerepe......

    Igen, ott vannak pl a tejcsokik, ők köztudottan szoptatnak feszt és mindehol kodobják,mégsem mintaanyák.Tudom,a munkám miatt.

    Szóval,a szoptatás,szép,jó-klassz,aki tudja csinálja( most a második babámnál nekem is tovább lesz remélem)de azért ne tegyünk Szentírás-szintű kijelentéseket vele kapcsolatban: aki szoptat-okos gyereke lesz,aki nem,annak idegbeteg.

    Ne feledjük el, nagyon csekély számban,de vannak olyan nők,akik fizikailag nem alkalmasak szoptatni, egyszerűen nem fejlődött ki a tejtermelő-mirigyük, ne prejudikáljuk őket eleve rossz anyának:)))

    előzmény:
    -Tiffin- (749)
    2009-04-04  04:15
  15. 2009. Április 5. 03:22762.
    Megszületik kovács Mári,szopik 3 hós koráig,felnő 20 éves korra lesz 100-as iq,aztán rewind..visszatekerni..újraszülessen, akkor már tápláltassék 1 éves koárig anyatejjel,újfent megvárni amíg 20 éves lesz....igen....ez egy kivitelezhetetlen kísérlet:)))
    előzmény:
    mpanni (751)
    2009-04-04  15:41
  16. 2009. Április 5. 03:14761.

    Tökéletes anyuka!!nehogy azt hidd, hogy a babát nem viseli meg a repülőzés,meg az időeltolódás,még egy felnőttet is megvisel.

    Nem azt mondom,hogy ne repcsizz,csak légy vele tisztában......

    Allergia tejre-tojásra..miért is van,hisz régen is adták a gyereknek...igen de régen -1933-ban a tanyán-Riska fulllbio volt, most meg  ipari farmokon "termelik" a tejet, nyomják a teheneket növekedés-sekrentőkkel,meg midnenféle hormonnal és végülis ezel váltanak  ki allargiát.

    Régen,ha egy anyának nem volt teje,akkor vettek a házhoz egy tehenet ,akinek épp akkor volt borjacskája..így oldották meg....így szinte egyidős volt a borjú,meg a gyerek..tejtesvérek voltak.

    No,és voltak szoptatósdajkák,főleg uraknál.

    De szegényebb-sokcsaládos embereknél is szokás volt kiadni a gyereket dajkaságba olyan rokonnak,akinek nem volt.

    Pl Márinak  volt 8 gyereke, nővérének Rozinak semmi,akkor odaadták hozzá Mári egyik gyerekét.Szokás volt, mondta a nagyanyám ezt is.

    Radnótinak meghalt az édesanyja és ikertesója a szülétéskor, azt nem tudom volt egy szoptatósdajkája,de az biztos, hogy az édesanyja nem szoptatta, mégis egészen okos ember lett belőle.

    Szoptatás-depresszió-lelki nyűgök: nos a depresszió és egyéb lelki nyavalyák is nagyban genetikailag meghatározottak,hajlam kell hozzá, tehát,ha megszületik egy baba, anyja  mániás depressziós, nagyanyja skizofrén, papa hipochonder  , akkor hiába tápláltatik a baba 1,5 éves koárig csak anyatejjel, sajnos jóval nagyobb esélye lesz  a lelki navalyákra,mint annak a gyereknek,aki csak 2 hós koráig tápláltatik anyatejjel,de a családjában ismeretlen mindenfajta lelki nyűg.

    Jó dolog   a szoptatás,de azért nem kell mindent ráfogni,mint a Nesquick nyuszira:)))

    előzmény:
    -Tiffin- (749)
    2009-04-04  04:15
  17. 2009. Április 5. 02:49760.

    Mit jelent az,ha úgy pakolja?Hogy kell "nemúgypakolni"-

    És ha egyszerűen begombolatlanul hagyom magamon a blúzt és úgy megyek végig az utcán,akkor úgy pakolom,vagy nem úgy pakolom???

    A p_cinak van szexuális tartalma?Mert igazán nagy kánikulában legszívesebb bugyit sem hordanék....

    előzmény:
    kysslina (759)
    2009-04-05  00:10
  18. 2009. Április 5. 00:10759.

    Azért megnyugodtam, hogy a mellnek nincs szexuális tartalma, így nyáron akkor járhatok félmeztelen?Merhogy úgysincs szexuális tartalma:)))Nemde:))???

     

     

    Van, ha a viseloje ugy pakolja. Es NINCS, ha egy gyerekfej szinte teljesen eltakarja! Ugyanis bocsi, de nem lathato e mell, amikor a baba szopik!!! Semmivel sem lathato tobb belole, mint egy furdoruhabol, vagy melyebb dekoltasbol. A szoptato anya NEM MEZTELEN!!! 

     

    A gyerekek neveletlensegenek az oka a szuloi nemtorodes, semmi mas. 

    A ket kamaszom anyatejet kapott,  otthon voltam veluk, hozzajuk igazitottam az eletem, es nem oket az enyemhez, megkaptak mindent, amit csak elo tudtunk teremteni, ok az elsok, a masodikak, a sokadikak, es csak azutan minden egyebb, es megis tisztelettudoak, mindig idoben hazajarnak, nem drogoznak, nem cigiznek, nem fogyasztottak meg sohasem alkoholt, jol neveltek, nem csavarognak, es szeretnek minket. Ket kamaszrol beszelek, nem kisgyerekekrol. 16, es 13 evesek. Es a tanarnak a legtobb esetben igazat adunk.., megha a gyereknek nem is tetszik. Na akkor most mi van???

    előzmény:
    belváros (748)
    2009-04-04  03:51
  19. 2009. Április 5. 00:02758.

    A nagyobbik fiam is kapott tejbegrizt, mivel annyira kis sullyal szuletett, hogy javasolta a doki.. nem aludta vegig az ejszakat.

     

    A gyereknek van napirendje, csak eppen nem olyan, mint egy felnotte. Amirol irsz, az az intezmeny napirendjehez idomitott gyerekek esete.

     

    A tulsagosan koran kezdett szobatisztasagra szoktatas ferfiaknak prosztatarakot okozhat. A lanyok egyebkent is gyorsabban hagyjak el a pelenkat. A lanyom masfel evesen szobatiszta volt ejjel-nappal, a fiam ket eves mult meg mindig pelenkas. 

     

    Nem parhuzamot vontak, hanem mint befolyasolo tenyezot emlitettek meg, es ugy jogosan.

    előzmény:
    almart (750)
    2009-04-04  11:17
  20. 2009. Április 4. 23:53757.

    Senki sem irta, hogy nem, csak lassan ott tartunk, hogy nemelyek szerint a szoptatas a hulyeseg netovabbja, es kulonben is: gusztustalan.

     

     

    előzmény:
    mpanni (756)
    2009-04-04  22:01
  21. 2009. Április 4. 22:01756.

    Ja, és én szoptattam, tehát nem vagyok elfogult egyik irányban sem.

    Feleslegesnek, sőt károsnak tartom azokat a tanulmányokat, ahol olyan dolgokat is ráhúznak a szoptatásra, ami nem állja meg a helyét. Egy tápszerező anya is lehet jó anya, aki sokat törődik a gyerekével, szeretetteljesen neveli...stb, ez a gyerek ugyanúgy fog kötődni ehhez az anyához, mint ha szoptatta volna.

    előzmény:
    mpanni (755)
    2009-04-04  21:59
  22. 2009. Április 4. 21:59755.
    DE a tápszeres gyerek és az anyja között is lehet ugyanolyan szoros érzelmi kapocs, hiszen üvegből is lehet szeretettel, összebújva etetni. Meg hát a kötődés az nem a táplálás módján múlik elsősorban. Most hadd ne mondjam, hogy van egy népcsoport, amely köztudottan sokáig szoptat, de különben leszarják a gyereket...
    előzmény:
    kiry_csiri (754)
    2009-04-04  18:39
  23. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. Április 4. 18:39754.

    Ha összehozzák az anyatejet az IQ-val, az talán azért lehetséges, mert nagyon sok szakirodalomban hivatkoznak arra, hogy sokkal értelmesebbek lesznek azok a gyerekek, akik születéstől egy éves korig nagyon szoros kapcsolatban élnek az édesanyjukkal. A szoptatás pedig mint tudjuk, igen szoros érzelmi kötédést alapoz meg.

    Ha ez az érzelmi kötédés csecsemő korban elmarad az nagy bajt okoz.

    előzmény:
    mpanni (751)
    2009-04-04  15:41
  24. 2009. Április 4. 17:10753.

    Sokkal gordulekenyebben mennek a dolgok,ha magara van az anyuka utalva.

     

    És ki van szolgáltatva. Persze, könnyebben mennek a dolgok. Az orvosok szempontjából.

    előzmény:
    almart (655)
    2009-03-29  11:20
  25. 2009. Április 4. 16:49752.

    En is kaptam kremturot 3 honaposan es nincs semmi bajom-de ezek a kiragadott peldak, mint egyes szemelyek meg a te unokahugod nem valtoztatjak meg a tenyt, hogy a tudomany jelenlegi allasa szerint a legjobb 6 honapig igeny szerint szoptatni.

     

    Felre ne erts-nem baj, es nem bantom aki tapszerezik, de a teny attol teny marad.

     

    Az allergiarol nem azt irtam, hogy csak es kizarolag az anyatej hianya miatt johet letre, hisz vannak kulso hatasok, kornyezeti szennyezettseg stb. is boven, csak azt irtam, hogy tejtermeket egy eves kor alatt nem tanacsos adni, mert meglehet a bojtje.

    En ezzel nem kockaztatnek, semmi baja nem lesz a kicsinek, ha csak kesobb kostol meg bizonyos eteleket, nem tudom, minek kell sietni ezzel. Nem verseny.

     

    Idegbajrol nem irtam, ugyhogy errol ne vitatkozzunk, foleg nem a tapszerrel kapcsolatban merult fel. Olvasd el meg egyszer, amit irtam, de ne ferditve.

    előzmény:
    almart (750)
    2009-04-04  11:17

Címlap

top