Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Waldorf tapasztalatok?

patkanyfog
Létrehozva: 2010. december 27. 10:01

Kedves Fórumozók!

 

Van itt olyan valaki, akinek a gyermeke Waldorf iskolába, óvodába járt/jár és esetleg már tini, vagy akár fiatal felnött? Arra lennék kíváncsi, hogy a módszernek köszönhetöen milyenné vált/válik a gyerek. Mennyire válik be, milyen egy ilyen suli, vagy óvoda a szülö és a gyermek szemszögéböl?

 

Eddig már sokat olvastam a Waldorf módszerröl didaktikai/elméleti szempontból, egyes elemeit használom is tanárként, de nincsenek hosszú távú tapasztalataim és bár kisfiam még csak 4 hónapos, lassan el kell döntsem melyik oviba járatom majd itt. (Többszörös túljelentkezés mindenütt....ezért már idejekorán be kell jelenteni.)

 Válaszaitokat elöre is köszönöm.

  1. 2010. december 29. 15:1476.

    Ne haragudj, csak azt tudom irni, amit Mozdonj-nak.

    A 62-es hsz-om arra vonatkozik, hogy egy 4 eves gyereknek nincsen szuksege iskolai felzarkoztatasra, es velemenyem szerint iskolara sem.

    Valoban el lehet benne lenni, de a gyerekeknek nagyon megterhelo 4-5 evesen formalis oktatasba kerulni, akar tanulasi blokkok is epulhetnek az erzekenyebbeknel. Erre mar itt is kezdenek rajonni, Oxford-i, Cambridge-i kutatatok verik a dobot, hogy nem lefele kell vinni korban a formalis oktatas kezdetet, mert talan ez is felelos azert, amilyen szintekre sullyedt az itteni szinvonal. Ha kicsit is tajekozodunk a temaban, eleg sokat lehet errol olvasni/hallani.

     

    Ha az euritmiara gondolsz, akkor ennek teljesen mas celjai vannak pl. a W oktatasban, mint szeplelku ferfiak nevelese:-) Olvass utana!

    Ugyanez igaz a kezimunkara is. A fogvaltas evei alatt vegzett finommotorikus tevekenyseg nemcsak a kezugyesseget segiti, sot logikat, hanem a marado fogak fogzomancanak erositese is a cel.

    Masik pedig: a kezimunkazo fiukbol nem valnak szeplelku, feminin fiuk, ferfiak (az enyemnel nyoma sincs,he-he), mint ahogy a puskaval lovoldozo, nyilazo kisfiukbol sem lesz oldoklo-terminator hapsi... Nagyon egysiku, sztereotipikus gondolkodas lenne ez igy...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_285980 (66)
    2010-12-29  08:00
  2. 2010. december 29. 15:1275.

    En igen:-)

    Egy 4 eves (kozepsos ovis) gyerek meg nem iskolaerett. Es nincs is szuksege iskolara, ahogyan felzarkoztatasra sem. Ertelmes, eletkoranak megfelelo tevekenysegekre, sok-sok szabadjatekra viszont igen.

     

    De ennek te is utana nezhetsz, en nem akarok itt szeminariumot tartani.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_749467 (63)
    2010-12-29  06:24
  3. Torolt_felhasznalo_117030
    Torolt_felhasznalo_117030
    2010. december 29. 11:5074.

    Sajnos idehaza e módszer szerint nem tudnak önállóan megtanulni tanulni a gyerekek, mert nem kapják meg hozzá a kellő alapot!

     

    Nagyon fontos a jó pedagógus, pláne speciális oktatási formákban!!!! 

     

    Pár éve olvastam egy lány hozzászólását, aki akkor egyetemista volt, és csak dícsérte ezt a módszert, mert ő is így tanult! Viszont azt is hozzátette: a szülei nélkül - akik e módszert tanították, kellő tapasztalat, gyakorlat mellett! - nem kerülhetett volna be az egyetemre!

     

    Egy "hagyományosabb" iskolában is természetesen nagyon fontos, sőt a legfontosabb az első kettő év, ki, hogy tudja "megnyerni" a gyermekek érdeklődését a tudás iránt!!!! Szerintem ez az alapja a pedagógiának!

     

    Sok-sok pedagógus - helyhiány miatt - próbálkozik ilyen helyek betöltésére, és bizony sok esetben nehezebben tanulja a módszert - idő előtt vált is!!! - mint a gyermekek!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_411316 (70)
    2010-12-29  10:58
  4. Torolt_felhasznalo_117030
    Torolt_felhasznalo_117030
    2010. december 29. 11:3873.

    Bizonyára van/lesz mit összehasonlítanod a német és magyar sulik között, mert különbség az van e tanítási módszer szerint, mint pl.: addig amíg németben kifizeted a tandíjat, a gyermeked maximálisan megkapja azt, amit te ettől az iskolától elvárhatsz. Idehaza, évente többször is tandíjemelés, oktatóhiány, akár a szülők bevonásával,(ki amihez ért legyen óraadó!), mire a gyermek megszokna egy-egy oktatót, már megint minden más! Nehezen olvasnak, írnak, számolnak.Viszont kötnek, fonnak, kertészkednek stb. Bizonyára ezek is nagyon fontosak, de egy hagyományos képzés is megadhatja nekik ezt, sőt külön foglalkozások is biztosíthatják ezt számukra. Nagyon sok gyermeket lehet nem is ezek a dolgok vonzanak, és heteken át csak ezzel foglalkoztatni egy gyermeket - mert ugye az órarendjük ebből áll, hogy egy-egy "tantárggyal" addig foglalkoznak! - nem túl szerencsés! Mond csak ma min keresztül kaphatja a legtöbb információt egy gyermek??? Olvasás a tudás anyja!!!

    Mesevilág. Mert idehaza nálunk e módszer az! Akkor lenne igazi valóság, ha minden úgy működne, ahogy annak működnie kellene! Aki mégis e módszer szerinti tanítását választja gyermekének, sok-sok mindent még mellette vállalnia kell! A mai rohanó világunkban, én úgy érzem, hogy még nagyon sokáig a régi bevált iskolarendszerek tudják biztosítani azt a fajta tudást, amit egyetemeink, társadalmunk megkíván. 

    Ez az én véleményem, annak ellenére, hogy a gyermekem nem e módszer szerint tanult, de nagyon közeli tapasztalatok alapján írtam mindezt le!

     

     

    előzmény:
    patkanyfog (71)
    2010-12-29  11:00
  5. 2010. december 29. 11:0272.
    Ezzel  teljesen egyetértek. :) Köszi a hsz.-t.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_411316 (70)
    2010-12-29  10:58
  6. 2010. december 29. 11:0071.

    Črdekes dolog ez a "mesevilág" megközelítés. Bár az életem nekem sem könnyü, mégis hiszek benne, hogy minden csak nézöpont kérdése és mi alakítjuk olyanná szükebb és tágabb környezetünket, amilyen. Hogy milyen a világ, az rajtunk (is) múlik.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_117030 (60)
    2010-12-28  18:12
  7. Torolt_felhasznalo_411316
    Torolt_felhasznalo_411316
    2010. december 29. 10:5870.
    Lényegtelen milyen iskola Waldorf ,Step by Step vagy simmán csak iskola . A lényeg az aki tanitani fogja képes e felkelteni a gyereked érdeklődését kiváncsiságát .
    2-dik osztály végén én is átettem a leányomat a step-es be .
    Harmadik tanuloként egy hat soros mondokát nem akart elolvasni csak a felét és a másik felét majd holnap .
    A lényeg ,hogy képes legyen az első évek után  önáloan tanulni . Egy jó tanitó néni ezt alapozza meg dicséretekkel humorral ,csoportversenyekkel ahol nem mind egyén nyer hanem a csoportja nyer ha mind összedolgoznak .
    Gyerekcsoportokra ossztva meg kemény és a lényeg hogy a csoportagok mindig változanak .- Ez az abszolut szórakoztató tanitás .

    Nem a suli név számit hanem a tanitó képesége a szórakoztatásra . A legtöbbet a gyerekek azokon az órákon tanulnak ami számukra szórakoztató meg ahol nevethet , izgulhat meg beáll a felfokozott kiváncsiság .
    előzmény:
    patkanyfog (1)
    2010-12-27  10:01
  8. 2010. december 29. 10:5669.
    Valami miatt mindig homályos lesz a képernyöm... azt kérded toborzunk e? Hát igazából szerintem nem lenne rossz, ha több jó Waldorf suli lenne.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_749467 (64)
    2010-12-29  06:30
  9. 2010. december 29. 10:5468.

    Nekem nincs problémám. Olyan embereket keresek, akiknek a gyerekük Waldorfba jár. (Megjegyzem, te nem tartozol közéjük, bocs...) Ezt megírtam a nyitó hsz.-emben.  Te képviseled itt az ellenvéleményt, többekkel együtt, nem baj, kell ez is, ezzel legalább tesztelem, hogy mennyire vagyok már elszánt waldorfiánus.

    Miért ne kérhetnék egyébként az nlc-n tanácsot? Miért ne indulhatnék ki abból, hogy itt is vannak olyanok, akiket a téma érdekel?

     

    Egyébként Némeotrszágban vagyok zenetanár. Itt is gyüjtöm az infókat, meg kedvem volt otthoniakkal is beszélgetni a dologról, mert ki tudja, mit hoz a jövö, bármikor alakulhat úgy, hogy valami miatt vissza kell települnünk Magyarországra.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_749467 (64)
    2010-12-29  06:30
  10. 2010. december 29. 08:0267.

    Caithleen, nem hiszem, hogy keverlek valakivel.-)

     

    Eleg jo a memoriam, igy emlekszem, hogy tobbszor irtad, hogy a kisfiad "kulonleges gyerek".  Igaz, hogy egyszer kristalygyerek volt, maskor meg indigogyerek, aztan valoszinuleg Aspergeres illetve neha meg zold (vagy kek?) auraju gyerek.....stb. Nehez kovetni.

     

    En egy szoval nem irtam semmi negativ dolgot a Waldorf vagy Steiner iskolarol! Nagyon is szukseg van rajuk. Pont olyan gyerekeknek, mint pld. a Te fiad. Nekik ez a jo. Aztan, hogy mi lesz kesobb a Nagybetus Eletben? Na, azt mar nehez megjosolni.

    En speciel ismerem Magyarorszag egyik legjobb matematikusat, aki Aspergeres, de mondhatom:gyakorlatilag "normalis" eletet el. Felesege van, gyerekei, de pld. autot nem tud vezetni, mindennapi eletben azert elboldogul.

     

    Tenyleg, frankon nincs mikrod? Mi kifogasa van az ellen a Waldorfos gardanak.? Hogy melegited a csesze kakaot vagy a tanyer lecsot?

    Es a fiadnak ezek szerint nincs szamitogepe sem, nem tudja hogy kell hasznalni?

    Es Te honnan irsz? A helyi, falusi konyvtarbol?

    előzmény:
    Caithleen (33)
    2010-12-28  11:43
  11. 2010. december 29. 08:0066.

    Caithleen, szerintem nemcsak egy 4 évest,hanem bármilyen koru gyereket "fel kell zárkóztatni",ha nem tudja,amit a korosztályának tudnia kellene.

    Így van ez már csecsemő kortól kezdve,ezért vannak a tanácsadások,státuszvizsgálatok.

    Barátnőm fia 4 évesen nem tudta a színeket és a több-kevesebb fogalmát.Igenis foglalkozni kell vele,nem legyinteni,hogy ááá ebben nem jó,majd megtanulja 4.-es korára.

    Egyébként olvasgattam már itt az NLC-n W-os topikokat és volt,aki belinkelt valami kendős táncot.Na,ha őszinte akarok lenni,az minden csak nem férfias.

    Biztos én vagyok a régimódi,de nekem nem tetszik, ha egy férfi hímez,kézimunkázik,kendős táncot lejt,stb.Lehet,hogy azokból a srácokból finomlelkületű,kedves, felnőtt válik, de nekem ezek nem férfias dolgok.

    előzmény:
    Caithleen (62)
    2010-12-28  22:03
  12. Torolt_felhasznalo_807121
    Torolt_felhasznalo_807121
    2010. december 29. 06:3665.

    En is tephetnem a hajamat, hogy a lanyom augusztus kozepen lesz 4 eves, szeptemberben pedig kezdi a "reception class"-t.

     

    Szuleink is teptek volna ,ha harmunkat ilyenre kellett volna jaratniuk.

    En is teptem volna, ha a mieinket barmikor is ilyenre be kellett volna adni . Biztos vagyok benne hogy  megtagadtam volna.

    előzmény:
    Rildiko (52)
    2010-12-28  16:45
  13. Torolt_felhasznalo_749467
    Torolt_felhasznalo_749467
    2010. december 29. 06:3064.

    Mi a problema tulajdonkeppen ?

    Toboroztok ?

    Nincs eleg fizeto vendeg Waldorfeknal ?

    Tanar vagy es itt kersz tanacsot ?

    Milyen tanar vagy es hol ?

     

    előzmény:
    patkanyfog (1)
    2010-12-27  10:01
  14. Torolt_felhasznalo_749467
    Torolt_felhasznalo_749467
    2010. december 29. 06:2463.

    ???????????????

     

     

     

    Tudod , mi az , hogy "iskolaerett" gyerek ? 

     

     

    előzmény:
    Caithleen (62)
    2010-12-28  22:03
  15. 2010. december 28. 22:0362.

    Rildiko, te pedagoguskent tenyleg ugy gondolod, hogy egy 4 eves gyereket barmibol is "fel kell zarkoztatni" az iskolakezdes ELOTT...?

     

    No comment...

     

     

    előzmény:
    Rildiko (52)
    2010-12-28  16:45
  16. Torolt_felhasznalo_117030
    Torolt_felhasznalo_117030
    2010. december 28. 18:1861.
    Van benne némi igazság ...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_807121 (50)
    2010-12-28  16:22
  17. Torolt_felhasznalo_117030
    Torolt_felhasznalo_117030
    2010. december 28. 18:1260.

    Maga a módszer jó! Viszont kell, hogy ismerd, aki mindezt átadja a gyermekednek, aki arra tanítja, amire valójában tanít ez a módszer.Fontos az is hogy ismerd a gyermekedet, hogy hogy fogadja mindezt! Sajnos a környezetemben, nagyon sok a rossz tapasztalat. Kevés diák állja meg a helyét felsőbb oktatási intézményben. Légy tényleg körültekintő, fontos, hogy ismerd meg a lehetőségeiteket, de látnod is kell, mi a vége mindennek!

    Én mesevilágnak írnám le itt kis országunkban ezt a fajta oktatást, és bizony, mikor szembesülnek a való világgal - szülő és gyermek ... nehéz! Biztosan vannak ellenpéldák is, ez is nagyon jó, ezért is fontos folyamatosan figyelned a gyermekedet, hisz legfőképp róla van szó!

     

    előzmény:
    patkanyfog (1)
    2010-12-27  10:01
  18. 2010. december 28. 17:5559.
    A 7. kérdés irreleváns részemröl így utólag, hisz minden gyereket önmagához mérnek. Tehát figyelembe veszik a nemek közötti fejlödési eltéréseket. Nincsen abszolút mérce.
    előzmény:
    Caithleen (43)
    2010-12-28  15:49
  19. 2010. december 28. 17:5358.
    Nagyon-nagyon köszönöm! Ez eddig kb. olyan,mint amilyennek elképzeltem. Örülök, hogy van ilyen a világon. Remélem mifelénk is jó lesz a suli, ahova vinni szeretném majd. Bár ki tudja, hol lakunk majd akár egy év múlva is. Szóval ez még számomra nagyon hipotézis szintje, de nekem fontos, hogy tájékozódjak.
    előzmény:
    Caithleen (43)
    2010-12-28  15:49
  20. 2010. december 28. 17:4957.

    Aki  a Waldorf pedagógiáról semmit nem tud, csak a felszínt ismeri, annak ez a véleménye. Čs egyébként tudsz garanciát adni arra, hogyha normál iskolába jár, akkor nem lesz munkanélküli?

     

    Viccesnek tartottam a dolgot. Miért? Van benne humor. Ha szekálásnak írtad, ma mellélöttél vele. Tegnap meg csak azért zavart, mert nem erre voltam kíváncsi.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_749467 (42)
    2010-12-28  15:27
  21. 2010. december 28. 17:4656.

    Ez a Waldorf pedagógia komplett félreértelmezéséböl adódik. Ami nekem a módszerböl átjön az

    1. hogy odafigyel arra, hogy a gyerekek pszichésen,motorikusan, fizikailag stb. milyen fejlödési szakaszokon mennek keresztül és ehhez igazítja a tanmenetet és a fegyelmezést. Az órarendet, szüneteket stb... Ehhez jön még a gyerekek személyes igénye. Már eleve ott kezdödik a dolog, hogy fiúk és lányok másképpen tanulnak, egy ugyanannyi idös fiú gyakran nincs pl. finommotorikusan ugyanazon a szinten, mint egy kislány. Ezért az úgymond normál iskolai uniformizálás eleve rossz.

    2. A való világ már rég nem arról szól, hogy telepumpáljuk a fejünket lexikai tudással és vigyük haza ezekért a jeleseket, hanem arról, hogy az információk közötti összefüggéseket megértsük pl. hogy tudjuk, mi, mivel, miért és hogyan kapcsolódik össze és minek mi a szerepe. Nagyon fontos lenne az ismeretanyagok közötti átjárhatóság, amire otthon nem igen fordítottak az én idömben gondot. Minden szak olyan volt, mint egy kis sziget. Ezen kívül tudni kell az információk között szelektálni, tudni kell, mi az, amire az illetönek az életben való elöbbrejutásban szüksége lesz és mi az, amire nem. Neki személyesen és nem a padtársának, vagy a tanárnéninek. Ehhez viszont önismeretre van szükség. Čs elvileg a Waldorf módszer ebben is segít, hogy a gyerek megtalálja saját magát. Tudja, mit akar az élettöl.

    3. A Waldorf pedagógia az élményszerü tanulásra helyezi a hangsúlyt és eleinte kevés az absztraktció. Ez motiválja a gyerekeket, felébreszti a természetes kiváncsiságukat és kíváncsi gyerekeket könnyebb tanítani.

    4. Ha a gyerekek tanulnak valamiröl, azt teljes koncentrációval teszik, nincsenek "üresjáratok", mint a 45 perces szünetes tanítási rendszerben, ami abszolút figyelmen kívül hagyja az emberi figyelem mértékét és fázisait. Valaki kitalálta, hogy ennek így kell lennie, így lehet benyomni mindent egy zsufi tanmenetbe.

    5. Mindenki azzal jön, aki ide beír, hogy a Waldorfos gyerekek nem boldogulnak a való életben... könyörgöm, hány, meg hány "normál iskolás" esettel találkozni a mindennapokban, aki nem boldogul, nem tud megbírkózni a való élet megpróbáltatásaival....hány kitünö tanuló, egyetemi végzettségü emberke van, aki elvégezve a tanulmányait semmit sem tud kezdeni a tudásával. A diplomás takarítók ugye. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (41)
    2010-12-28  13:11
  22. rah
    rah
    2010. december 28. 17:3455.

    Na jó, annyi butaságot, rosszindulatú dolgot írnak itt olyanok, akiknek tényleg nincs valódi ismerete, tapasztalata, hogy én inkább befejezem. Kedveseim, higyjetek amit akartok, nekem elég, hogy az én gyerekem még nem ment gyomorgörccsel a suliba, és nem félt még soha sem. A többit majd az élet igazolja.

     

    Konkrét kérdésekre természetesen válaszolok.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  23. rah
    rah
    2010. december 28. 17:0754.

    Azért lehetett, mert ez a rendszer valóban teljesen más, mint az átlag suli, és szegény gyerek ha nem ilyenben kezdett, csak kapkodta volna a fejét. Azért kérdezték, hogy van-e valami baja a gyereknek, mert egy problémás gyereknek egy menekülési útvonal lehet, míg a te gyerekednek nem volt erre szükség.

     

     

    *bocs mindenkitől, ha furcsa a tagolásom, meg ilyesmi, de beragadtak a gombjaim... némi kis forralt bor a ludas...*

    előzmény:
    altamira (46)
    2010-12-28  16:02
  24. rah
    rah
    2010. december 28. 17:0153.
    rosszabúl = rosszabbul
    előzmény:
    rah (45)
    2010-12-28  16:01
  25. 2010. december 28. 16:4552.

    Nem tudom, hogy hol lattad kiirva, de beleolvastam C hszeibe. Igen, vannak jelek, hogy a gyerek aszpergeres (vagy ASDs) lehet. Kiragadnek egy tortenetet, amelyik szinte ezen betegsegek diagnosztizalasanak tanitopeldaja lehetne. Meg iskolaba lepese elotti tortenet.

     

    Azt meselted el, hogy az mondta a fiad, hogy milyen jo, hogy nem mentek tobbe az adott oviba. Kiderult, hogy ezt azert mondta, mivel sokan voltak az udvaron, amit nehezen viselt. Ugy emlekszem, hogy ez a sok 10 fo koruli szam volt. Egy 10 fo koruli kozosseget egy aszpergeres gyerek nagyon nehezen visel el. 

     

     

    Masik tema az iskola kezdesenek idopontja. Igen, itt Angliaban nagyon korai, megis a legtobb gyerek megallja a helyet. En is tephetnem a hajamat, hogy a lanyom augusztus kozepen lesz 4 eves, szeptemberben pedig kezdi a "reception class"-t. A megoldast megis abban latom, hogy felzarkoztassam abbol, amibol esetleg gyengebb. 

     

     

     

    Harmadik tema: en ugy tudom, hogy sok Waldorf iskola fizetos (a mi kornyekunkon levo is es gondolom az is, ahova te is jaratod a gyerekedet).

    előzmény:
    Olasimbo (31)
    2010-12-27  21:54

Címlap

top