Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Itthon kell dolgozniuk

Zsensina
Létrehozva: 2011. szeptember 15. 09:05

Elfogadta a kormány az új felsőoktatási törvény koncepcióját, kodifikált változata a tervek szerint a hónap végéig elkészül – mondta el a felsőoktatási helyettes államtitkár szerdán.

 

"[...] Az elfogadott koncepció rögzíti, hogy az államilag finanszírozott képzésben részt vevő hallgatókkal egyfajta szerződést köt a magyar állam, hogy végzésük után meghatározott ideig Magyarországon dolgoznak, ellenkező esetben vissza kellene fizetniük a képzés költségét. [...]"

 

 

Szerintem ezt már évekkel ezelőtt meg kellett volna szabni. 

  1. 2011. szeptember 18. 23:06776.

    Kitől vegyenek el?Pl a válalkozóktól,akik minimálbérből élnek palotákban,meg járnak Dominikára

    Lehet tagadni,hogy nincs ilyen.

    Angliában jeleneg rohadtul csípik a bevándorlókat:)))

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_190057 (774)
    2011-09-18  23:02
  2. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2011. szeptember 18. 23:04775.

    Egyszerű a válasz: erre van igénye, kapacitása, belső indíttatása.

     

    Szóömlengést mindig könnyebb produkálni annak, aki hajlamos rá, mint összeszedett, értelmes hozzászólást. 

    Míg az előbbit a fantázia determinálja, ez utóbbihoz figyelni is kell, no meg, mint írtam, szöveget értelmezni.

     

    De ettől függetlenül világbéka. 

    előzmény:
    vlcs (773)
    2011-09-18  23:00
  3. Torolt_felhasznalo_190057
    Torolt_felhasznalo_190057
    2011. szeptember 18. 23:02774.

    Kíváncsian várom,miből lehetne pénzt előteremteni,hogy a diplomásoknak a minimálbére nettó 200ezertől kezdődjön,hogy megérje nekik itthon dolgozni?Kitől vegyék el?A kismamáktól?Akkor ők háborognak.A nyugdíjasoktól?Akkor meg ő nekik nem tetszik.Esetleg adóztassák meg a multikat meg a vállalkozásokat még jobban?De akkor a multi kivonul és még több lesz a munkanélküli, a vállalkozások meg befuccsolnak.

     

    Várom a válaszokat honnan szerezzen pénzt a magyar állam,a magasabb fizetésekre?Ötletek?

     

    Mert az sem megoldás,hogy államilag finanszírozottan tanulnak több ezren,aztán diploma után elhagyják az országot,hogy más országnak adózzanak.Mi, adófizetők meg finanszíroztuk a képzésüket,amit máshol hasznosítanak.Szerintem ez sem fair.

    előzmény:
    vlcs (688)
    2011-09-18  11:02
  4. 2011. szeptember 18. 23:00773.

    Nem tudom, ha valami feketén-fehéren le van írva, azon mit nem lehet érteni, és miért kell belefantáziálni olyat, ami nincs ott. 

    A szövegfélreértelmezésnél már csak az a viccesebb, amikor objektív hozzászólás mögé az olvasó nick olyan érzelmi töltetet gondol, ami őbenne van, és azt a hsz szerzőjének tulajdonítja, és ez alapján ítéli meg. Ahelyett, hogy megkérdezné: ezt most gúnyos/vicces/kedves/komoly/ironikus/milyen hangsúllyal gondoltad/írtad?" És máris nem lenne fröcskölődés, hanem értelmes párbeszéd.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_495813 (772)
    2011-09-18  22:49
  5. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2011. szeptember 18. 22:49772.

    akinek jó a memóriája, az emlékszik

     

    (főleg ha nem is érez valamiféle kínos kényszert,  hogy állandóan félremagyarázzon dolgokat)

    előzmény:
    vlcs (770)
    2011-09-18  21:49
  6. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2011. szeptember 18. 22:46771.

    Szövegértelmezésből elégtelen.

     

    Fuss neki még egyszer és emlékezetből máskor inkább ne reagálj. Az sem árt, ha visszamégy inkább olvasó üzemmódba.

     

    Eléggé sokat tudsz írni,  de itt is, mint mindenütt, nem a mennyiség lenne a lényeg, hanem a minőség. 

    előzmény:
    Sissi52 (769)
    2011-09-18  18:07
  7. 2011. szeptember 18. 21:49770.

    Megint teljesen félreértetted, amit írtak.

    A szóban forgó fórumozó úgy értette, inkább olyan orvos operálja, aki végigtanulta tisztességesen az egyetemet, és biztos a tudása, mint akinek nem volt ideje, energiája rendesen készülni, mert sajnos dolgoznia kellett mellette. (Ergó az orvosit nem lehet rendesen végezni, ha dolgozol mellette. Akkor sem ha Bubi azt képzeli, hogy igen, de vannak itt a topikban ebben nála tapasztaltabbak ezügyben. ) Nem azért ne operálja, mert szegény volt, hanem azért, mert az orvosit nem szerencsés úgy végezni, hogy nem arra koncentrálsz, hanem hulla vagy, mert még dolgozni is kell mellette. Igencsak valószínű, hogy a szaktudása alaposabb egy olyan orvosnak, aki az egyetem alatt tanult, mint aki dolgozott. (Jack! Te kivétel vagy! )

     

    előzmény:
    Sissi52 (769)
    2011-09-18  18:07
  8. 2011. szeptember 18. 18:07769.
    Meg egy dolog jutott eszembe, nem volt idom annak a hozzaszolonak valaszolni, aki azt irta, hogy neki nem mindegy, hogy milyen orvos operalja ot. El kellett rohannom. Tehat neki nem mindegy, sot ot kizarolag olyan orvos operalja, akit a szulei tanittattak ki es aki otthon ult tanulmanyai soran es a kenyelmes otthonabol jart be az egyetemre. Tehat ot olyan kivalo szakorvos ne kezelje, akinek szegenyek a szulei es sajat maga kell, hogy finanszirozza a tanulmanyait. Nem birom abbahagyni a nevetest. Ezek szerint nem az szamit, hogy valaki jo szakember, hanem az, hogy rozsaszinu csipkebokorba szulessen vagy piknikkosarba es onnan ossza az eszt. Milyen konnyu nagy magyarnak lenni a tornyos kastelyban, es milyen nehez a csoro magyarnak. Szerintem pedig mindig jobban megbecsuljuk azt, amiert meg kell szenvednunk. Az a jo magyar, aki a penzhegyrol dirigalja nekunk a hazafiassagot, na ja. Eskuszom, ha kacsalabon forgo kastelyban eltem volna meg csipkebokorban, sose jutott volna eszembe, hogy eljojjek.
    előzmény:
    Zsensina (1)
    2011-09-15  09:05
  9. 2011. szeptember 18. 17:22768.
    En se mentem el "eccer se, eccer" aztan elmentem. Amit soha nem banok meg, csak azt, hogy miert nem hamarabb. Ehhez nem ero kell, nem kell, hogy legyen mogotte semmi. Csupan annyi, hogy nyugodtan aludhasson az ember, hogy holnap lesz mit enni.
    előzmény:
    Lillaréka (764)
    2011-09-18  16:50
  10. 2011. szeptember 18. 17:18767.
    Azt tudomasul kell venni, hogy most vilagszerte gazdasagi valsag van. Minden orszag meghuzza a nadragszijat. Csak eppen az erkolcsosseg hatarat nem szabad tullepni.
    előzmény:
    Sissi52 (766)
    2011-09-18  17:04
  11. 2011. szeptember 18. 17:04766.
    Most jut eszembe, ez az orszag meg akkor tomte nekem a penzt, amikor meg allampolga sem voltam, csak tanuljak. Ez a ma legtobbet szidott orszag. Hogyne szeretnem mar. Mellesleg nekem ket hazam van, az elso, ahol szulettem, ami mostohan bant velem, meg ez a fogadott hazam, ami edesgyermekekent bant velem. Lehet szidni.
    előzmény:
    Sissi52 (763)
    2011-09-18  16:39
  12. 2011. szeptember 18. 16:56765.
    Jo ez az 'en adombol tanittattak ki' dolog. Lehetne, hogy ezentul en is csak arra fizessek adot, amivel elek? Azaz hebe-hoba fizessek eü.-i jarulekot, mert nemigen veszem igenybe, a nyugdijam lenyulja az allam, hat mar az se lenne elhanyagolhato havi plusz, aztan eletemben nem vettem meg fel semmilyen segelyt, nosza rajta nem tamogatok egyet se, aki kap etc. Tkp. en csak adozom es adozom, es alig kapok vissza belole valamit. Remelem mindenki, aki ezzel az 'en adommal' szoveggel jon, megerti, ha 5 forintot se adok neki arra, amit o 'elvesz'.
    előzmény:
    Zsensina (1)
    2011-09-15  09:05
  13. 2011. szeptember 18. 16:50764.
    Nekem meg nem volt erőm hozzá. Pedig lehetőség többször, több is lett volna. 
    előzmény:
    Sissi52 (763)
    2011-09-18  16:39
  14. 2011. szeptember 18. 16:39763.

    Tudod, speci en sem akartam soha eljonni. Meg fiatal voltam, a lanyom pici, amikor Hollandiaban voltunk, a baratnomet meglatogatni, es o konyorgott, hogy ne menjek haza, o mindenben segit. Nekem megsem volt eszem agaban sem kint maradni. Tudod, van, akinek jo csaladja van. Az en jo csaladom eppen velem volt, pici lanyom. Aztan vensegemre eljottem, nem akartam, igy hozta az elet, maganugy. En azt mondom, aki el akar menni, minel hamarabb, minel fiatalabban, amig meg elotte all az elet. Minden konnyebb, nyelvtanulas, partalalas, elet megalapozas, minden. Batyam fia elott ott all minden lehetoseg, neki szerencseje van,az anyjahoz ment Londonba, ott tanul. Kituno tanulo, szorgalmas, mi kell meg? Egeszseg csupan. Soha nem felejtem el, amit a lanyom 8. osztalyos ballagasakor mondott igen bolcs igazgatoja. A lanyom osztalyfonoke lelepett ide, ahol most en is elek, a ballagas elott. Kerdeztem az igazgatot, hogy engedhette el. O azt mondta, o megadja mindenkinek a lehetoseget, hogy menjen, mert nem lehet tudni, ill lehet tudni, hogy mi lesz ebben az orszagban, elszabadul a pokol. .....Ez 20+ eve volt.

    előzmény:
    Lillaréka (762)
    2011-09-18  16:26
  15. 2011. szeptember 18. 16:26762.

    Miért ne hinnénk Neked!

    Én ugyan sosem éltem külföldön, de az ismerettségi körben elég sokan húztak el az elmúlt 1-2 évben. Többnyire elöször csak a férj ment. Bedolgozta magát az adott helyre.... sokszor nem is diplomásként... aztán ment  utána a család. Az Unio különböző országaiban vannak A feleségek sokszor nem is dolgoznak, meg lehet élni a férj fizujából is.  

    Finnországba ment egyik barátnőm nemrég. A férje már jó egy éve kint dolgozott.  A férjének szinte könyörögtek az ottani kollégák, a fönöke, hogy vigye ki a családot is. Segitettek lakást szerezni, és minden egyebet.

    Nemrég beszéltem a csajjal chaten. Azt mondta, hogy a finnek nagyon aranyosak, kedvesek , segitőkészek. A kisfiának is segitenek az iskolában a gyerekek. Annyira, hogy a finn gyerekek a netről szedett finn- magyar szavakkal próbálnak kommunikálni és tanitják a kisfiát .

    Mondott még valamit. Az ott lévő magyarok ugyanugy furják egymást, irigykednek egymásra- mint itthon.

    Honvágya van.. igen. De nem valószinű, hogy hazajönnek.  

    előzmény:
    Sissi52 (759)
    2011-09-18  16:13
  16. 2011. szeptember 18. 16:25761.
    A, ha itt veletlen az altalad hatszelesnek nevezett jelentkezot veszik fel, par honap utan rohannak utanad, mert rajonnek, hogy rossz volt a valasztasuk. Vagyis hiaba van sogorsag, a munkahelyen a munakvegzes szamit es nem a pistikezes. A munkahelyre becsuletes, jo dolgozot akarnak, pistikevel meg a szulinapi bulin elfogyasztjak a szulinapi tortat.
    előzmény:
    glorianna (758)
    2011-09-18  16:11
  17. 2011. szeptember 18. 16:19760.
    Mifele kudarcra gondolsz megis? En eljottem, nem ugy alakult, amiert jottem. Megis maradtam. Nyelvtudas semmi, mert nem akartam soha idejonni, mas nyelvet tudtam. Elvegeztem eloszor egy orvos asszisztensit, hogy legyen kenyelmes munkam. Par, pontosan 4 ev utan a zero nyelvtudas utan. Igazad van, kudarc volt, mert nem kaptam ilyen munkat, mivel mindenutt legalabb egy eves gyakorlatot kertek, ami nem volt. Rovid probalkozas utan feladtam, kitanultam apolono asszisztensnek. Ebben a szakmaban dolgoztam, kozben elvegeztem a foiskolat, ami soha nem keri vissza a penzt, amit ramkoltott, mig szegenyebb voltam, na nem sokaig. Most diplomaval enyelgek az allasajanlatok kozott. Van munkam, de eppen tegnap kaptam masikat, ha akarok, atmegyek, gyonyoru kornyek.
    előzmény:
    elsi1 (756)
    2011-09-18  15:57
  18. 2011. szeptember 18. 16:13759.
    Ne ijedj halalra elsi! Mindenutt van ilyen, hiszen emberbol vagyunk. DE. Bizonyos orszagokra ra lehet mondani, hogy a korrupciok orszaga, bizonyos orszagokra meg nem. Tudod, aki kulfoldre megy, csak az elso evekben nehez, nehez hat, foleg ha nem, vagy nem tudja elegge a nyelvet, a beilleszkedes,a gyokeret eresztes. Munkat talal, dolgozik, aztan a sajat szakmajaban is tud hamarosan dolgozni. Ill aki tudja a nyelvet, az egybol. Ismerek nem egy otthonrol jott fiatal orvost, aki siman egybol kapott itt allast. Aki meg nem akar az eredeti szakmajaban dolgozni, siman atkepzi magat par ev alatt. Aztan mondja nektek az igazat, ti persze, termeszetetekbol fakadoan semmit nem hisztek el. Azt hiszitek, kulfoldon ugy van, ahogy ti otthon elkepzelitek, es nem engedtek a 48-bol. Lelketek rajta, meg egeszsegetekre, nekunk nem artotok vele. Nekem mar nincsenek olyan gondjaim, mint otthon, hogy vajon mit eszunk holnap, mibol veszunk cipot, vagy ha a mosogep elromlik, azutan moshatok mindent kezzel. Siman bevagom a rongyot a moso meg szaritogepbe. Ja, persze, hazudok, semmi sem igaz amit mondok, mivel orszaghataron kivul elek.
    előzmény:
    elsi1 (756)
    2011-09-18  15:57
  19. 2011. szeptember 18. 16:11758.

    Egyrészt nekem nem kell "képet kapnom", mert keleten is, nyugaton is dolgoztam eleget, másrészt a gyermekeim is szanaszét vannak a világban.

    Van nyugaton is "mi kutyánk kölyke" alapú döntés, de a tapasztalat azt mutatja: legeslegelső és döntő szempont a rátermettség. Két egyébként azonos erényekkel bíró jelölt közül többnyire a "hátszelest" választják ott is, de ha a hátszél nélküli csak egy gondolattal jobbnak mutatkozik valamiben, akkor ő a nyerő. Egyebek mellett ezért tudnak a kivándorlók relatíve gyorsan elhelyezkedni. 

    Tőlünk délebbre-keletebbre pedig még fontosabb a "ki kinek a kicsodája" társasjáték; az utóbbi 15-20 évben egyre inkább arrafele tolódunk mi is. A nyolcvanas évek közepén itthon még elég volt jobbnak lenni a "hátszeles" konkurrensnél, manapság már sokkal jobbnak kell lenni, és kell mellé ismeretség vagy kenőpénz.  

    előzmény:
    elsi1 (756)
    2011-09-18  15:57
  20. 2011. szeptember 18. 16:04757.
    Ha ez a torveny a diplomasokra huzza ra a vizes lepedot, akkor ebbbol nagy kavarodas lesz. Mert valo igaz, a villanyszerelo, szakacs, fodrasz, hadd ne soroljam, kepzese ingyen van? Mert mar az sem tartozik az ingyenes oktatas koze. Aki ezt a torvenyt meg akarja hozni, annak diplomaja van, vagy badogos szakmaval rendelkezik, vagy meg azzal sem? Irtatok, egy szakmunkas tobbet keresett, mint egy diplomas. Nos, nem csak egy szakmunkas, egy betanitott kezdo segedmunkas is. Emlekszem, mar volt par ev tanitasi gyakorlatom, amikor talalkoztam egy volt tanitvanyommal, aki betanitott segedmunkas volt, csupan azert engedtuk at kegyelembol, hogy legyen meg a 8 osztalya. Nos, o 100 forinttal keresett tobbet kezdo segedmunkaskent, mint en tanarkent par ev gyakorlattal. Ugyanakkor ismertem egy szakmunkast, akinek a havi fizuja 3400 forint volt, mig az enyem csupan 1800. Ok dirigaltak nekem, hogy osszam be a penzt. Nagy humorom volt, hogy buszke magyar vagyok, ok is azok voltak, rohogtek a markukba. Ennyit er, semennyit Magyrorszagon egy diplomas. Menjen is el, el is megy, meg biztatni sem kell. Maris odavan a legjobbjanak tomege. Batyam fia most huzott el az orszagbol, tehetseges, tiszta szinkituno tanulo, 15 eves. Ha ez kell?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (742)
    2011-09-18  13:48
  21. 2011. szeptember 18. 15:57756.

    Mo-n az ismeretség, rokonság sokkal többet számít egy állás elnyerésénél (is), mint a szakmai felkészültség és rátermettség

    ÉS perszeilyen sincsen Nyugaton?))

    Egyébként sosem fogunk reális képet kapni a fiataloktól,hogy milyen kinn nyugaton,mert akinek nem is jön be,az is megidealizálja valahogy,messziről jött ember azt mond,amit akar.

    Nyilván,nem azt fogja mondani,hogy azért jött haza,mert kinn sem ment neki,hanem azért,mert honvágya volt...

    Senki nem fogja bevallani a kudarcát.

    Egy 2000 km-re történt kudarcot jobban ki lehet szinezni a szomszádok előtt.

     

    Azt szeretné ezzel a kormány elkerülni, hogy valaki úgy kezdje el az egyetemet, hogy eleve tudja ki fog menni külföldre.

     

     

     

    Lehet,hogy nem hiszed,de sokan így vannak.

     

     

    előzmény:
    glorianna (754)
    2011-09-18  15:26
  22. 2011. szeptember 18. 15:39755.
    Te magad mondad, ha esetleg kulfoldon dolgozik es esetleg hazamegy, persze, ha bolond lenne, akkor el lehet kapni. Tehat a torveny nem er semmit.
    előzmény:
    Passenger (625)
    2011-09-18  09:17
  23. 2011. szeptember 18. 15:26754.

    Ahogy olvaslak benneteket - és pár más topikot is az nlc-n - kezdem kapisgálni, h a nagyfőnökök hülyeségei mellett mi az a másik ok, ami miatt egyre kevésbé élhető a világ Mo-n. 

    Nagyon sok hozzászólásból ordít az agresszió, a "nehogymááá' könnyebb legyen neki". A nagyfőnökök magatartásán nem tudunk változtatni (max. a személyeket csereberéljük négyévente, remélve, h a következők talán kicsit több ésszel élnek - aztán mindig rájövünk, h mégse :S), a sajátunkon viszont minden további nélkül.

    De ameddig ilyen tömény türelmetlenség és csörtetés-törtetés van mindenütt, addig innen mindenki el fog menni, aki "csak" nyugodtan akar élni.

    Más:

    Már mondtam ugyan valahol, de megismétlem: Mo-n az ismeretség, rokonság sokkal többet számít egy állás elnyerésénél (is), mint a szakmai felkészültség és rátermettség. Ezért aztán lehet közt.ösztöndíjas színjeles a végzős, ha nincs jó helyen egy nagybácsi vagy egy "anya barátnője", akkor nem lesz normális állása belátható időn belül.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  24. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2011. szeptember 18. 15:18753.

    Ezt nem értem. 

    Tehát van egy réteg, aki felsőfokú oktatásban tanult, de soha nem fog dolgozni, se adót fizetni, mert eltartják a szülei? 

     

    Én nem rájuk gondoltam, őket eltartja valaki és nem is biztos, hogy ingyenes képzésben tanultak. Akinek nem számít a pénz, az nem is tanul annyit, hogy nehogy elveszítse az ingyenességét.

     

    De ha őket a szüleik eltartják, akkor később sem mennek segélyért, és megélhetési bűnözőkké sem válnak, tehát nem ez a probléma.

    előzmény:
    Rildiko (752)
    2011-09-18  14:55
  25. 2011. szeptember 18. 14:55752.

    Te most egy masisk problemat vetettel fe. Vannak olyan fiatalok, akik nem dolgoznak es nem tanulnak vagy csak tanulnak egy eleten at de dolgozni nem akarnak. Igen, oket tobbnyire a szuleik tartjak el. Ez egy valos tarsadalmi problema.

     

    Viszont! ok pont nem az a korosztaly, akiknek komoly vegzettseguk van, jol beszelnek nyelveket es kulfoldre akarnak menni dolgozni. Lehet, hogy pont veluk (szulok nyakan elok) kellene visszafizettetni az ingyenes felsofoku oktatas ktg-et, de rajtuk sosem fogjak tudni behajtani, mert ok sosem fognak dolgozni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_495813 (749)
    2011-09-18  14:27

Címlap

top