Gasztro

Kolbászos penne

Néhány évvel ezelőtt, amikor először bolyongtam hosszabban Toscanában, olvastam egy különleges hentesről, Dario Cecchiniről. Felkerestem, és ha most azt mondom, elkápráztatott, nem fejezem ki magam kellőképp érzékletesen.

A mesterségét megszállottan űző, egyébként operarajongó Dario makulátlanul tiszta üzletet vezet, a húsok benne frissek és ingerlően gusztusosak, de nemcsak ezeket tartja, hanem régi receptek alapján saját kezűleg készít speciális felvágottakat is. Köztük az egyik legfinomabb a finocchio, egy köményes kolbász, amelyhez a Mester rögtön hozzáfűzte, hogyan főzzem meg pazar vacsorának. Mártás legyen belőle, aztán keverjek hozzá tésztát, és egy-két pohár borral, meglátom, delicioso, csodás lesz. Nos, így is történt, és azóta elszántan kutatom, próbálgatom itthon ennek a kolbászos tésztának az ízeit.

Íme, valami ilyesmi volt, és azt javaslom, ha valaki Panzano in Chiantiban jár, mindenképpen térjen be Dario üzletébe, az Antica Macellariába.

Hozzávalók:

• 40 dkg penne
• só

 

A mártáshoz:

70 dkg édeskömény

3 gerezd fokhagyma

50 dkg sütni való nyers kolbász

½ dl olívaolaj

1-1 evőkanál morzsolt kakukkfű és morzsolt oregánó

1 púpos kávéskanál őrölt köménymag

só és frissen őrölt bors

2 evőkanál vörösborecet

1 doboz 40 dkg-os hámozottparadicsom-konzerv

1 ½ dl tejszín

2 evőkanál sűrített paradicsom

 

a tálaláshoz 1 csokor petrezselyem és 10 dkg kemény, reszelhető juhsajt

 

1. Az édesköményekről levágjuk az aljukat meg a fodros tetejüket, majd elnegyedeljük őket, a negyedekből kivágjuk a torzsás belsőt, és az így megmaradt darabokat ½ cm-es csíkokra laskázzuk. A fokhagymát megpucoljuk és finomra zúzzuk, a kolbászt vékonyan felkarikázzuk.

2. Az olívaolajat egy 30 cm átmérőjű lábosba vagy egy ugyanekkora, de 6 cm magas peremű serpenyőbe öntjük, és a fokhagymát mérsékelt lángon kevergetve illatosra fonnyasztjuk rajta. Hozzátesszük a nyers kolbászkarikákat, amelyeket megfűszerezünk kakukkfűvel, oregánóval és őrölt köménnyel, valamint ha szükséges, picit meg is sózzuk és alaposan megborsozzuk.

3. Ezután a kolbászt 5-6 perc alatt kevergetve átpirítjuk, majd ráöntjük a vörösborecetet, és nagy lángon 1-2 perc alatt kavargatva elforraljuk róla: így az ecetből csak a pikáns íze marad, de a szúrós, nyers ereje elillan. Ekkor az edénybe szórjuk az édesköménycsíkokat, beleöntünk 2 dl meleg vizet, és miután az egészet még egyszer megborsoztuk, mérsékelt tűzön 15 perc alatt, lefedve összepároljuk a kolbászhúst meg az édesköményt. Néha megkeverjük, de nem kell sokszor.

4. A tésztának bő 4 liter vizet forralunk egy nagy fazékban, és ha már lobogva forr, megsózzuk, majd megfőzzük benne a pennét.

5. Ezalatt befejezzük a kolbászos mártást. Botmixerrel turmixoljuk a hámozott paradicsomot, a tejszínt meg a sűrített paradicsomot, és amikor az édesköményes-kolbászos együttes már összepárolódott, hozzálöttyintjük. Ezután további 2 perc alatt mérsékelt lángon kevergetve összerotyogtatjuk az egészet, majd a kifőtt pennét leszűrjük, és 1 ½-2 dl főzővízzel együtt belevegyítjük.

5. Tálalás előtt az ételt nagy lángon szűk 1 perc alatt átmelegítjük, aztán apróra vágjuk a petrezselymet, megreszeljük a juhsajtot, és mindkettőt belekeverjük. A meleg tészta kihozza a petrezselyem friss aromáját és a juhsajt karakteres ízét. Végül jöhet a kóstolás, és ha kiderítettük, megfelelően fűszeres-e a kolbászos penne, azonnal ehetünk.

 

4 adag lesz belőle.

 


Elfoglalt háziasszonyokra, sokat dolgozó anyukákra, este végre összegyűlő családokra gondolva indítja útjára Stahl Judit új szakácskönyvsorozatát, csupa olyan étellel, amelyek elkészítéséhez nem kell 30-45 percnél több időt tölteni a konyhában.

A sorozat első három kötete ínycsiklandó szárnyasételeket, változatos édességeket és izgalmas olaszos tésztákat kínál, pontokba szedett, jól követhető receptekkel és rengeteg színes fotóval.

„Kevés munka a konyhában, sok öröm az asztalnál.” (Stahl Judit)

 

 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top