A Himalája csúcsain élő népek ritkán küzdenek a nyugati embert érintő stresszel. A feszültségoldásra már több mint 5000 évvel ezelőtt kidolgoztak egy hatásos módszert. Érdemes tehát ellesni tőlük, hogy miként űzik el a bennük feltörő dühöt, félelmet és szorongást. Egy német fizikus, Peter Hess meg is próbálta: húsz évig tanulmányozta a keleti országok csodás módszerét, a hangterápiát azért, hogy annak rejtelmeit a nyugati civilizációval is megismertesse.
Kellemes élmény, teljes ellazulás
A hangterápia mindenki számára hatásos módszer, aki szeretne megszabadulni az őt érő stressztől vagy fizikai fájdalomtól. A kezelés teljesen veszélytelen, és nagyon kellemes élmény. A páciens – lehetőleg kényelmes öltözékben – felfekszik egy ágyra, ha kell, betakarják, hogy ne fázzon. A terápia első szakasza hason fekvésben zajlik, csukott szemmel. A terapeuta ekkor megszólaltatja a fantasztikus, szinte simogató, akár több percig is hangot adó tálak egyikét. Egyesek azonnal ellazulnak, mások képeket is látnak maguk előtt: régi emlékek, élmények, esetleg álmok részleteit idézik fel. Majd a hangtálak a testre kerülnek, és ott rezegnek tovább, miközben a gyógyító hang végighullámzik a testen.
Százbillió sejt veszi át a rezgéseket
„A hangterápia úgy hat szervezetünk energetikai rendszerére, mint egy tóba dobott kő a víz mozgására. Amikor a kő belepottyan a vízbe, és szabályos, koncentrikus köröket alkotva felkavarja azt, végül elér távolabbi pontokhoz. Így érinti meg a hangrezgés sejtjeinket is. A testre helyezett hangtálak az ütés hatására rezegni kezdenek, és amikor a bőrfelülettel érintkeznek, a rezgés bejut a testbe is. Mivel szervezetünk kétharmada folyadékból áll, a rezgés könnyen továbbterjed, míg eléri testünk csaknem százbillió sejtjét” – magyarázza Tímár Ágnes hangterapeuta szakértő. Ha a testben energiablokkok keletkeznek, melyek oka lehet fizikai fájdalom vagy lelki probléma, a hangrezgés megakad egy rövid időre, majd továbbáramlik. „Annak ellenére, hogy az energiablokkok lelassítják vagy megrekesztik a hangrezgéseket, kezelésről kezelésre oldódik a feszültség” – mondja Tímár Ágnes. A szakértő sokszor maga is megérzi, ha a páciensnek fájdalmai vannak. „Néha máshogyan szól egy hangtál például az egyik és a másik végtagon. Ekkor sejthető, hogy a tompább hang, kevésbé intenzív rezgés fájdalmat, feszültséget jelez” – árulja el.
Jó tudni! A hangterápia az úgynevezett csakrákat, vagyis a test energiaközpontjait is megtisztítja. Egy kezelés után újra frissnek és energikusnak érezzük magunkat. |
Ideális az ülő- és állómunkát végzőknek
A hangterápia kiválóan hat derék-, hát- és vállfájdalom esetén, így különösen ajánlott az ülő-, illetve állómunkát végzők számára. Körülbelül három-négy alkalom után jelentősen csökkennek az ízületi fájdalmak, de a módszer igen hatásos menstruációs görcsök, kismedencei fájdalom enyhítésére is. „Sokan tisztában vannak a napi meditáció előnyeivel, mégsem képesek otthon tökéletesen ellazulni. Folyton a munkahelyi gondokon, családi problémákon jár az eszük. A hangterápia azért kiváló módszer a lazításra, mert a hangtálak hangja és rezgésének együttese segít úgynevezett alfa-állapotba mélyíteni elménket, mely gyakorlatilag az elalvás előtti fázis.”
Különleges! A tibeti hangtálak 12-féle fém ötvözetéből készültek, melyek közül némelyek a Naprendszer egyes bolygóinak felelnek meg. |
Érzelmi megtisztulás, sírás is kísérheti a terápiát
„A tibetiek úgy tartják, hangokból keletkezett a világ, így mi, emberek is” – mondja Tímár Ágnes. Szerintük tehát a hangok iránt ősbizalmat táplálunk, így a tálak megszólalásakor sokszor a lelkünk mélyére elásott emlékek is előtörhetnek. Vagyis amikor a hangok végigáramlanak a testen, a lelkünket is megérintik. A sírást, az érzelmi kitöréseket azonban nem szabad szégyellni, hiszen azok hozzásegítenek minket a problémák elengedéséhez, a megoldás megtalálásához. Érdemes tehát hagyni, hogy a testünkön lágyan végighullámzó dallamok a lelkünknek is megkönnyebbülést hozzanak.
Játékos hangok gyermekek számára
A hangterápiát gyakran használják gyermekek viselkedési zavarainak enyhítésére is. Figyelemre méltó eredményeket értek el hiperaktív gyermekek kezelésében. Ez utóbbi esetben azonban a terápia játékos formában zajlik. A terapeuta szórakoztatóan kalauzolja a gyerkőcöket a hangtálak világában, lassan, fokozatosan ismerteti meg velük e varázslatos fémedényeket. A kezelés azonban ugyanolyan hatásos, mint a felnőtt páciensek esetében.
Mikor alkalmazható a hangterápia? 1. Feszültségek, migrén elűzésére; 2. izomfájdalmak, görcsök enyhítésére; 3. immunerősítésre; 4. érzelmi blokkok oldására; 5. emésztési zavarok orvoslására; 6. keringési zavarok, magas vérnyomás kezelésére; 7. sokat síró csecsemők megnyugtatására; 8. gyermekeknél egyes viselkedési zavarok enyhítésére, a koncentráció javítására. Érdekesség! |