Az elmúlt hetekben egyre romlott a tanárok helyzete Magyarországon. Miután több pedagógust is kirúgtak a Karinthy Frigyes Gimnáziumból, egyre több tanár vett részt polgári engedetlenségben (26 vidéki és 62 fővárosi intézményben összesen 840 főről van szó), a Vörösmarty Mihály Gimnázium egy tanára is felmondott, valamint egyre több helyszínre szerveznek tüntetéseket a tanárok és a diákok egyaránt, még mindig nem indult el semmilyen párbeszéd az oktatás ügyének javítására vonatkozóan. Pontosan az a problémája a budaörsi Illyés Gyula Gimnázium tanárainak is, akik most az iskola Facebook oldalán adtak ki közleményt.
Ebben azt írják, hogy a sztrájk helyett polgári engedetlenséghez fordulni kénytelen pedagógusok elbocsátása ellen felháborodással tiltakoznak, és követelik az „aránytalan retorzióiban” részesült kollégák visszahelyezését az állásaikba. Emellett a következő, Civil Közoktatási Platform munkacsoportja által megfogalmazott pontok teljesítését is követelik:
- Érdemi és nyilvános párbeszédet az oktatás megújításáról! Hiteles tájékoztatást a kormány és a közmédia részéről!
- Szüntessék meg a pedagógusok lejáratását, az oktatási szereplők megfélemlítését! A kirúgott vagy leváltott tanárokat azonnal helyezzék vissza! Megbecsülést a pedagógusoknak!
- Érdekérvényesítő sztrájkjogot a pedagógusoknak!
- Felelős, hozzáértő oktatásirányítást! Önálló oktatási minisztériumot!
- Kisebb terhelést a diákoknak és a pedagógusoknak!
- Esélyteremtő, minőségi oktatást és nevelést mindenkinek – az óvodától az egyetemig!
- Versenyképes és értékálló bérezést az oktatásban dolgozóknak!
- Minőségi, 21. századi környezetet a tanuláshoz és a tanításhoz, neveléshez!
- Szakmai szabadságot és támogatást az oktatásban! Korszerű nemzeti alaptantervet! Szabad tankönyvválasztást!
A budaörsi gimnázium 46+1 tanára a mai naptól, azaz december 8-ától nyolc napos sztrájkot hirdet – a plusz 1 fő határozatlan idejű polgári engedetlenséget folytat. Mindannyian szolidaritást vállalnak „az ország összes sztrájkoló vagy a polgári engedetlenség eszközével élő kollégájával és a tiltakozó diákokkal.”
„Nem lehet tovább halogatni és hallgatni, mert az elhibázott oktatáspolitika évtizedekre fogja tönkretenni hazánk jövőjét”
– írják.