nlc.hu
Életmód

Magánzárkában Anders Breivik

Döntöttek a norvég tömeggyilkos, Anders Breivik sorsáról

Megszületett az ítélet.

Elutasította a norvég bíróság Anders Breivik tömeggyilkos beadványát, amelyet magánzárkás büntetésének enyhítése végett indított. Mint az MTI írja, a 44 éves férfi – aki 2011-ben 77 embert ölt meg Norvégiában – azzal érvelt, hogy elszigeteltsége sérti emberi jogait. A pert január elején indította.

Breivik,

Breivik a bíróságon – Forrás: YouTube / Euronews – videó

A törvényszék arra a következtetésre jutott, hogy büntetésvégrehajtási körülményei nem mondhatók és nem is voltak aránytalanul terhesnek mondhatók” – állapította meg az oslói kerületi bíróság, világossá téve, hogy nem sértették meg az elítélt emberi jogait. Az igazságügyi minisztérium jogászai szerint Breivik az általa jelentett biztonsági fenyegetés miatt továbbra sem engedhető a többi elítélt közelébe.

A szélsőjobboldali Breivik a Norvégiában kiszabható legsúlyosabb, 21 éves börtönbüntetését tölti, amelyet mindaddig meg lehet hosszabbítani, amíg veszélyt jelent a társadalomra. Breivik 2011. július 22-én 69 embert gyilkolt meg Utoya szigetén a baloldali Munkáspárt ifjúsági táborában – többségükben fiatalokat. Oslo kormányzati negyedében pedig gépkocsiba rejtett pokolgéppel ölt meg további nyolc embert.

Tizenegy évvel a tragédia után 2022 nyarán amúgy felavattak egy grandiózus állami emlékművet abban a kikötőben, melyből a tömeggyilkos hajóval átkelt Utoyára a végzetes napon. Szervezett események formájában, évente mintegy 15 ezren keresik fel a szigetet, hogy többet tudjanak meg Norvégia modern történetének legsötétebb napjáról, de a kialakult „terrorturizmus” sokaknak nem tetszik a környéken. Ugyanazon a hajón kelnek ma át a vízen a látogatók, melyet anno a tömeggyilkos is használt. Az emlékmű és a környéken megnövekedett forgalom azonban többeknek problémát okoz a szigettel szemközti Hole közösségben. A szomszédok egy csoportja ugyanis azt állítja, ezek megakadályozzák őket abban, hogy valaha is elfelejtsék, legalább részben a 2011. július 22-én átélt borzalmakat.

A tömeggyilkosságról egyébként egyszerre két film is készült, melyek közül elsőként a norvég Erik Poppe vágás nélküli, húsba vágó munkáját, az Utoya, július 22-ét láthatták először a magyar nézők.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top