Szabadidő

Rengetegen háborodtak fel az idei irodalmi Nobel-díjas miatt

Botrányosnak, felháborítónak és hányingerkeltőnek nevezték bosnyák és albán politikusok csütörtökön, hogy a Nobel-bizottság Peter Handke osztrák írót irodalmi Nobel-díjjal tünteti ki.

Visszatetszést keltett több balkáni országban Peter Handke kitüntetése az idei irodalmi Nobel-díjjal. „Sosem gondoltam volna, hogy hányni lenne kedvem egy Nobel-díjtól – írta a Twitteren Edi Rama albán miniszterelnök. „Mivel az erkölcsi tekintélyként számon tartott Nobel-bizottság ezt a szégyenletes döntést hozta, úgy tűnik, a szégyen is értékké vált. Nem lehetünk ilyen érzéketlenek a rasszizmussal és a népirtással szemben” – tette hozzá a politikus.

Botrányosnak és szégyenletesnek nevezte Handke kitüntetését Sefik Dzaferovic, Bosznia-Hercegovina elnökségének bosnyák tagja is. Dzaferovic szerint a Nobel-bizottság teljesen elveszítette erkölcsi érzékét. „Szégyen, hogy a Nobel-bizottság könnyedén szemet hunyt afölött, hogy Handke igazolni próbálta, és védelmébe vette Slobodan Milosevicet és hóhérait, Radovan Karadzicot és Ratko Mladicot, akiket az ENSZ bírósága a legsúlyosabb háborús bűnök, a többi között népirtás miatt ítélt el” – írta közleményében a boszniai muszlim politikus.

Ez is érdekelhet Megnézem

A Srebrenicai Anyák nevű szervezet arra szólította fel a Nobel-bizottságot, hogy vonják vissza az osztrák írótól az elismerést. A Ratko Mladic parancsnoksága alatt álló boszniai szerb erők több mint 8000 bosnyákot mészároltak le 1995-ben a bosznia-hercegovinai falu közelében, ami a második világháború után a legszörnyűbb háborús bűntett volt Európában, és a nemzetközi jog népirtásnak tekinti. A Nobel-bizottság döntése „sértő, és fájdalmat okoz nekünk, srebrenicai anyáknak, akik a fiainkat, férjeinket, fivéreinket veszítettük el” – hangoztatta Munira Subasic, a szervezet egyik tagja, hozzátéve, hogy a Nobel-bizottságnak „tudnia kellett volna, hogy ki ez az ember”.

Nézetei miatt pályatársai is bírálták Handkét. Salman Rushdie brit író 1999-ben „Az Év Nemzetközi Marhája” díj legnagyobb esélyesének nevezte osztrák kollégáját, és kiadója útján tudatta, hogy emellett most is kitart. Jennifer Egan, a PEN America amerikai írószövetség elnöke megdöbbentőnek nevezte, hogy Peter Handkére esett a Nobel-bizottság választása. „Elképesztő, hogy egy olyan írót választottak, aki arra használja a nyilvánosságot, hogy megkérdőjelezzen történelmi tényeket, és népirtást elkövető embereket mentegessen” – mondta Egan, hozzátéve: „a növekvő nacionalizmus, az egyre több tekintélyelvű vezető és az egyre terjedő hamis hírek világában az irodalmi közösség ennél jobbat érdemel”.

Peter Handke (fotó: Alain Jocard / AFP)

Finoman szólva is megosztó

Szerbia viszont örömmel fogadta Peter Handke elismerését. Az osztrák író 2015 óta Belgrád díszpolgára. A szerbek tiszteletét azzal vívta ki, hogy 1999-ben ellenezte és később is élesen bírálta, hogy a NATO légicsapás-sorozatot indított Jugoszlávia ellen, hogy ezzel vessen véget Slobodan Milosevic elnök koszovói albánok ellen folytatott erőszakkampányának. Handke 2006-ban beszédet is mondott Milosevic temetésén, akit tragikus sorsú embernek nevezett.

Peter Handke a szerb közszolgálati televíziónak adott egyik interjújában úgy fogalmazott: „azok, akik lebombáztak és meggyilkoltak több ezer embert, nem tartoznak Európához és a Föld nevű bolygóhoz”. Peter Handke azzal is felháborodást keltett, hogy kijelentette, nem tartja népirtásnak a srebrenciai mészárlást, és szerinte Szarajevó ostromakor sem a szerbek gyilkoltak, hanem a bosnyákok, hogy a szerbekre foghassák a tetteket, és indokot szolgáltathassanak a nemzetközi közösség közbelépésére.

(MTI)

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top