nlc.hu
Egészség

Az Alzheimer-kór kimutatása vérvizsgálattal

Elég egy vérvizsgálat, és a tünetek megjelenése előtt évekkel kimutatható az Alzheimer-kór

A bonyolult és költséges vizsgálatok helyett a jövőben elég lehet egy vérvizsgálat az Alzheimer-kór megállapításához.

Áttörést hozhat egy ígéretes kutatás az Alzheimer-kór korai felismerésében: egy egyszerű vérvétellel a tünetek megjelenése előtt előre jelezhető a fokozatos memóriavesztéssel és a gondolkodási képességek teljes elvesztésével járó betegség – írja a CNN.

A svédországi Göteborg Egyetem neurológusai kidolgoztak egy olyan módszert, amellyel a vérből egyszerűen kimutatható az Alzheimer-kór egyik biomarkere, a p-tau217 nevű fehérje. Ez a betegségben szenvedők agyában más károsító fehérjék – a béta-amiloid és a tau – felhalmozódásával együtt növekszik, a folyamat a tünetek előtt 10-15 évvel elkezdődik. 

Hamarosan jön a klinikai felhasználás

Az ALZpath nevű cég vérvételes módszere azért nagy dolog, mert jelenleg az Alzheimer-kór fő okozójának tekintett béta-amiloid és tau fehérjék agyi lerakódásainak azonosításához a betegeknél agyi képalkotó eljárást (CT, MRI) vagy gerincvelő-vizsgálatot végeznek, amire nem mindig van lehetőség, illetve költséges lehet. Az ALZpath nevű cég pTau 217 nevű tesztjével azonban 96-97 százalékos pontossággal azonosíthatók a fehérjeszintek.

„Az eredményekben az a lenyűgöző, hogy a vérvizsgálat csaknem ugyanolyan pontos volt az Alzheimer-kór kimutatásában, mint a fejlettebb vizsgálatok” – mondta Nicholas Ashton, a Göteborgi Egyetem professzora, a tanulmány egyik vezető szerzője. A teszt egyelőre csak kutatási célokra áll rendelkezésre, de hamarosan klinikai felhasználásra is elérhető lesz. Az ALZpath becslése szerint a teszt ára várhatóan 200 és 500 dollár, azaz 70-177 ezer forint között lesz.

MRI-felvételt néz egy orvos, a háttérben egy idős nő a kórházi ágyon

Az agyi felvételek nélkül is kimutatható az Alzheimer-kór  (Fotó: Getty Images)

A vizsgálat során 786 ember adatait elemezték, akiknek az átlagéletkora 66 év volt. CT-felvételeket készítettek az agyukról, csapolással mintát vettek a gerincvelői folyadékból, valamint vért vettek tőlük. A résztvevők közül néhányan a kognitív hanyatlás jeleit mutatták, mások viszont nem. A kutatók arra jutottak, hogy amikor a vérmintákat a pTau 217 teszttel vizsgálták, az hasonló eredményeket és pontosságot mutatott, mint az agyi felvételek és a gerinccsapolás. Csak a páciensek 20 százalékának volt olyan vérvizsgálati eredménye, amely további, komolyabb vizsgálatokat igényelt, mert nem volt egyértelmű.

„Ez jelentős csökkenést jelent a költséges és nagy igénybevételt jelentő vizsgálatok terén” – közölte Ashton. Hozzátette, hogy a tanulmány eredményei alapján úgy gondolják, hogy a vérvizsgálat segítségével az Alzheimer-kór korai jelei a vizsgált személyek 80 százalékánál egyértelműen megállapíthatók.

Rutinvizsgálat lehet belőle

Lényeges, hogy bár a teszt pontosnak bizonyult az Alzheimer-kór előrejelzésében, attól, hogy valakinél kimutatják a betegség fő jellemzőit, még nem biztos, hogy valóban ki is alakul a kór. Emellett a vizsgálat csak az Alzheimer-kór esetében működik, vagyis akinek a tesztje negatív, de a kognitív károsodás jeleit mutatja, annál nem zárható ki egyéb demenciával járó betegség.

„Jelenleg ez a legjobb, egyetlen teszttel elvégezhető vizsgálat az Alzheimer-kór megállapításában” – mondta dr. Richard Isaacson neurológus, a floridai Neurodegeneratív Betegségek Intézetének kutatási igazgatója, aki nem vett részt a tanulmányban. Szerinte az a legszebb az vizsgálatban, hogy már jóval a tünetek megjelenése előtt jelezheti a betegséget. Egy másik szakember, David Curtis, a University College London tiszteletbeli professzora azt emelte ki, hogy a teszt révén elképzelhető, hogy a jövőben az 50 év fölöttieknél rutinszerűen elvégzik majd a vizsgálatot, és az is lehetséges, hogy a mostani kezelések jobban működnek, ha korán diagnosztizálják a betegséget.

Az Alzheimer-kór

Alzheimer-kór

Magyarországon 200-250 ezer ember szenved Alzheimer-kórban, ami az időskori demencia leggyakoribb oka. A betegség először rövid távú memóriazavarral jelentkezik, és idővel a beteg önellátási képtelenségéhez, ágyhoz kötöttségéhez vezet – írja az Egészségvonal. Az Alzheimer-kórra jellemző eltérések 65-70 éves életkorban egyre gyakrabban jelentkeznek, 70-80 éves korban már százezerből három-négyezer ember agyában jelen vannak.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top