Azt már megosztottam veletek, miként érdemes reggelente ápolni arcunkat, cikkemre jöttek is az „ennyi kencétől már lerohadna a bőröm” kommentek, pedig mindenkit megnyugtatok: nem. Tapasztalatból írom, nem rohad le, sőt, hálás lesz érte, ha megfelelő ápolást kap.
A hangysúly persze a megfelelőn van.
Kozmetikumaink akkor működnek jól, ha körültekintően választjuk ki őket: nem dőlünk be az illatnak meg a marketingnek, inkább arra figyelünk, mire van szüksége bőrünknek (pattanások kezelése, anti-aging, tág pórusok, stb. kezelése) és azt célirányosan megadjuk neki. Az esti arcápolásnál ez épp úgy fontos, mint reggelente, hiszen az alvás óráiban bőrünk is pihen, a 4-6-8 órát pedig kihasználhatjuk, hogy feltöltsük, kisimítsuk, csökkentsük a pórusokat, enyhítsük a gyulladásokat.
1. lépés: Arctisztítás
Attól függően, mennyi sminket tettünk fel aznap, vagy mennyire érezzük piszkosnak, izzadtnak bőrünket, az arctisztítás állhat egy vagy akár három lépésből is. Én most a bővített verziót mutatom be, hogy lássátok, milyen lehetőségeitek vannak.
Micellás víz: ezt talán senkinek sem kell bemutatni, patikákban és drogériákban egyaránt megtaláljuk őket. Működésük lényege, hogy olyan apró „gömböcskékből” épülnek fel, amik magukhoz vonzzák a zsíroldékony anyagokat, magukba zárja azokat és így távolítják el a faggyút, sminket és a szennyeződéseket. Sminklemosásra is használhatjuk (bár a vízálló fajtákat nem mindig oldja le), hatékony és kíméletes készítmény, amiből mindenféle árszinten találunk jó minőségűt.
Garnier Micellás Arctisztító Víz – Mixa Optimal Tolerance Micellás Víz Érzékeny és Reaktív Bőrre – Bioderma Sensibio H2O Micellás Lemosó
Olajos arctisztítók: A micellás víz és az arcmosás közé beiktathatunk egy olajos arclemosót is, ami az előítéletek ellenére tökéletesen működik zsíros bőrön is. Ezek ugyanis nem zsírosítják tovább a bőrt, ellenben tovább dolgoznak rajta, hogy a szennyeződéseket leoldják róla, miközben szintén kíméletesen teszik, nem dörzsölnek, nem szárítanak.
Kosé Cosmeport Softymo Speedy Cleansing Oil – Hylamide High-Efficiency Face Cleaner – Innisfree Apple Seed Cleansing Oil
Gyengéd lemosó: Ha úgy érezzük, a fenti kettőre semmi szükségünk, a gyengéd lemosót, akkor se hagyjuk ki a szeánszból! Lehetnek habzók, géles, krémes vagy épp folyékony állagúak, a fontos, hogy semmiképp se válasszunk arctisztításhoz szemcsés arclemosót vagy bőrradírt, azok ugyanis olyan mikrosérüléseket okozhatnak a bőrön, amik csak tovább irritálhatják azt. Fontos, hogy valóban gyengéd legyen a bőrhöz, ne súroljuk csikorgatóan tisztára. Előnyük, hogy nincs olyan szárító hatásuk, mint a szappanoknak (készüljenek azok bármilyen biocuccból, tejből, növényből), mégis megfelelően tisztítanak.
Cosrx Low pH Good Morning Gel Cleanser – Bioderma Sébium Moussant Habzó Gél – Balea Med Ultra Sensitive Waschgel
2. lépés: Tonizálás
Manapság még mindig népszerűek a tonikok (na nem tinikorunk brutális, alkoholos verziói), alapvető céljuk, hogy az arcmosás során bőrünk megborult pH-egyensúlyát helyreállítsák, előkészítve azt a hatóanyagok legjobb felszívódására. Hozzá kell tenni, ha szérumot vagy más, koncentrált készítményt használunk (és megfelelő arctisztítókat alkalmazunk), a tonizálás már inkább csak afféle finomhangolás azoknak, akik ki akarják maxolni bőrápolásukat. Leírni ettől még nem kell őket, inkább csak döntsük el, szükségünk lehet-e rájuk. Előnyük ugyanis, hogy vízszerű állaguknak köszönhetően nem nehezítik el a bőrt, gyorsan felszívódnak, miközben legtöbbjük célzottan segíti valamilyen bőrprobléma kezelését.
Paula’s Choice Skin Balancing Toner – Etude House SoonJung pH 5.5 Relief Toner – Klairs Supple Preparation Facial Toner
Arcpermet: tonikok helyett vagy mellett, ha nagyon érzékeny, nagyon száraz, vízhiányos a bőrünk, beiktathatunk hidratáló arcpermetet is, persze szigorúan olyat, ami illatanyagmentes. Ezek szintén vizes állagúak, nyom nélkül felszívódnak, így nem nehezítik el a bőrt és hasonlóan a tonikokhoz, célzott bőrápoló funkciójuk is lehet a hidratáláson felül.
La Roche-Posay Termálvíz Spray – NIOD Superoxide Dismutase Saccharide Mist – Nu Skin NaPCA Moisture Mist
3. lépés: Hámlasztás
Az arctisztításnál írtam már róla, a szemcsés, fizikai hámlasztók, vagyis bőrradírok egyáltalán nem tesznek jót bőrünknek, a csikorgatóan tiszta érzet, ami követi őket maximum rövid távon lehet áldásos a bőrnek – de inkább úgy sem. Sokkal hatékonyabbak az otthoni kémiai hámlasztók, amik azon felül, hogy eltávolítják az elhalt hámsejteket, még egy sor más bőrápoló hatással is járnak a pattanáskezeléstől a pigmentfoltok halványításán át az anti-agingig, de ezek típusairól már írtam részletesen, itt utánanézhettek, melyik fajta hámlasztó az, ami számotokra megfelelő lehet.
Cosrx Natural BHA Skin Returning Emulsion – The Ordinary AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution – Geek & Gorgeous Calm Down
Hámlasztani elegendő lehet 2-3 naponta is, attól függően mennyire tolerálja a bőröd. Ha még sosem használtál ilyet, alkalmazd csak heti egyszer, majd pár hét után kétszer, később többször is, ha úgy látod, a nagyobb gyakoriság még jobbat tesz bőrödnek. Ezek állaga leggyakrabban híg, vizes jellegű, miután beszívódik semmilyen réteget nem hagy maga után.
Most, hogy itt a tavasz, az AHA kémiai hámlasztókról fontos tudni, hogy fényérzékennyé tehetik a bőrt, ezért tavasztól őszig mindenképp érdemes (de amúgy is!) legalább SPF 30-as fényvédőt használni arcunkra. Az megadja azt a védelmet, amire egy átlagos dolgozós-rohangálós napon szükség van, ha pedig nyaralni készülünk vagy tudjuk, hogy huzamosan, napi több órát fogunk napon tartózkodni, akkor előtte egy héttel hagyjuk abba az AHA hámlasztó használatát. Mindez az óvás nem vonatkozik a BHA és PHA hámlasztókra, azoknak ugyanis egyáltalán nincs fényérzékenyítő hatásuk.
4. lépés: Szérumok
A szérumok egy külön cikket is megérdemelnének, annyian vannak. Tömören azt érdemes tudni róluk, hogy koncentráltan tartalmaznak célzott bőrápolókat, tehát ők azok, amiket aszerint érdemes összeválogatni, mi ellen, vagy mi érdekében szeretnénk bőrünket ápolni.
A retinolos készítmények például hatásosak anti-aging területen, simítanak és ami fontos, késleltetik a ráncok kialakulását, tehát megelőzésként is érdemes rájuk gondolni. Vannak bőrhalványító, pigmentfoltokra szakosodott szérumok, hegkezelők, póruscsökkentők, a gyulladt, pattanásos bőrt kezelők – igazi Kánaán, ha valaki szeretné mélyebben beleásni magát az otthoni bőrápolás tudományába.
Mindebből már egyértelmű lehet, hogy ezekből alkalmazhatunk akár kettőt, hármat is egymás után vagy váltogatva. Az összetevőket persze esetükben is érdemes előre ellenőrizni, az illatanyagok itt sem szívesen látott vendégek, de szerencsére nagyon sok márka van már, ami ügyel a tiszta összetevőkre.
The Ordinary Granactive Retinoid 2% Emulsion – Estée Lauder Advanced Night Repair Synchronized Recovery Complex II – Mizon Hyaluronic Acid 100
5. lépés: hidratálás
Utolsó lépésként jöhet a bőrtípusodnak megfelelő hidratálókrém. Olyat érdemes választani, ami gazdag antioxidánsokban, előnyös, ha tartalmaz peptideket, és a bőrpuhító emollienseken felül tele van jóféle hidratálókkal is, mint a hialuronsav. Fontos, hogy mellőzze az illatanyagokat, az alkoholt, és persze legyen megfelelő bőrtípusunknak is (normál/zsíros/száraz bőrre, stb.).
Paula’s Choice Resist Barrier Repair Hidratálókrém – Clinique Moisture Surge 72-Hour Auto-Replenishing Hydrator – Hada Labo Rohto Gokujyn Hyaluronic Acid Lotion
Az esti hidratálókrémet időnként felválthatjuk a mostanság felkapott overnight maskokkal is, amiket nagyjából úgy kell elképzelni, mint egy extra sűrű hidratálókrém, amit este felkenünk és reggelig arcunkon hagyjuk. Éjjel a hatóanyagok java része felszívódik a bőrbe, a maradék pedig a reggeli lemosásnál távozik, tehát nem kell lehúzni, ledörzsölni vagy hasonlók.
Skincode Cellular Hidratáló Arcmaszk – Origins Drink Up Intensive Overnight Mask – Kiehl’s Ginger Leaf & Hibiscus Firming Overnight Mask